UE ma skuteczniej zwalczać z międzynarodową przestępczość i terroryzm

Szersza wymiana danych między służbami i współpraca przy konfiskacie środków pochodzących z przestępstwa - to środki, jakie zaakceptowali w piątek ministrowie krajów UE, by zwiększyć skuteczność walk z międzynarodową przestępczością i terroryzmem.

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova zwróciła uwagę, komentując porozumienie, że dzięki nowym narzędziom policja, służby bezpieczeństwa i sądy będą mgły szybciej podejmować działania zarówno wobec przestępców, jak i terrorystów na terenie całej UE.

"Czas odgrywa tu decydującą rolę podkreśliła. Dlatego wzywam Parlament i Radę do sfinalizowania jak najszybciej prac w tych sprawach. Obywatele Europy zasługują na większe bezpieczeństwo".

Powołując się na dane, według których obecnie służby wymiaru sprawiedliwości odzyskują tylko ok. 2 proc. środków pochodzących z przestępstwa, Jourova zaapelowała o wprowadzenie regulacji, które ułatwią ponadgraniczną konfiskatę i zamrożenie zasobów, przez co pozwolą odciąć środowiska przestępcze od źródeł finansowania. Służyć temu ma znacznie szersza niż dotychczas wymiana danych, np. daktyloskopijnych, która pozwoli szybko i skutecznie zweryfikować kryminalną przeszłość aresztowanych.

Podczas piątkowego posiedzenia ministrowie sprawiedliwości krajów UE uzgodnili swoje stanowisko w kwestii dwóch propozycji KE w tej sprawie, które mają stać się elementem całościowej Unii Bezpieczeństwa.

Pierwsza z nich dotyczy rozszerzenia na obywateli państw trzecich europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS), co ułatwiłoby działania wobec przestępców spoza UE.

Druga wskazuje na potrzebę wzajemnego uznawania przez kraje członkowskie nakazów zamrożenia lub konfiskaty środków uzyskanych z działalności przestępczej.

Trójstronne rozmowy między Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą UE na temat piątkowych propozycji rozpoczną się po wypracowaniu stanowiska w tej sprawie przez PE na początku przyszłego roku.

Z Brukseli Grzegorz Paluch (PAP)

gpal/ stk/ klm/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil