UE: kluczowe elementy 5G muszą pochodzić od zaufanych partnerów

Szybkie i bezpieczne wdrożenie 5G ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności UE i wymaga skoordynowanego podejścia. Kluczowe dla bezpieczeństwa elementy sieci muszą w tym celu pochodzić od zaufanych partnerów - zgodzili się przedstawiciele państw członkowskich.

(fot. Kyodo / MAXPPP)

Ministrowie odpowiedzialni za kwestie łączności przyjęli na wtorkowym posiedzeniu w Brukseli wnioski o znaczeniu sieci telekomunikacyjnej nowej generacji dla gospodarki europejskiej. Mówią one też o potrzebie ograniczenia zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z łącznością 5G.

"Sieci 5G będą kręgosłupem naszego przyszłego społeczeństwa informacyjnego, dlatego podejście UE do nich jest bardzo ważne" - mówiła na konferencji prasowej zastępczyni stałego przedstawiciela Finlandii przy UE Minna Kivimaeki.

UE planuje zapewnić zasięg 5G na wszystkich obszarach miejskich i wszystkich głównych naziemnych szlakach transportowych do 2025 r. Poszczególne państwa członkowskie nadal nie podjęły jednak decyzji, czy dopuszczą do budowy infrastruktury sieciowej firmy z Chin. Do ich wykluczenia ze względu na kwestie bezpieczeństwa namawiają Europejczyków Stany Zjednoczone.

"Zważywszy na szczególny charakter sieci 5G, które będą obejmowały o wiele więcej punktów dostępowych, jej cyberbezpieczeństwo staje się dużo bardziej istotne, niż w przypadku dotychczasowych technologii" - powiedział na konferencji prasowej unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Unijni ministrowie w przyjętych wnioskach, nie wskazując na żadną firmę czy kraj, podkreślili potrzebę wprowadzenia solidnych wspólnych standardów i środków bezpieczeństwa dotyczących 5G. Mają one dotyczyć wszystkich producentów sprzętu, a także operatorów i dostawców usług. Państwa UE zgodziły się, że kluczowe z perspektywy bezpieczeństwa narodowego komponenty sieci będą pochodzić wyłącznie od "wiarygodnych partnerów".

W dokumencie wyrażono poparcie dla prac unijnej agencji ds. cyberbezpieczeństwa (ENISA) ws. europejskich ram certyfikacji. Państwa UE podkreśliły przy tym, że standaryzacja i certyfikacja może rozwiązać niektóre problemy dotyczące bezpieczeństwa związane z sieciami 5G, ale konieczne są też dodatkowe działania, aby skutecznie zmniejszyć ryzyko.

Rada zwróciła się do Komisji Europejskiej, by ta podjęła w ramach swoich kompetencji niezbędne środki, by zapewnić bezpieczeństwo i integralność sieci 5G.

Sieć 5G to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu z sieciami 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój tzw. internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Waszyngton od ponad roku wywiera naciski na swoich europejskich sojuszników, w tym na Polskę, aby w pracach nad wdrożeniem technologii łączności nowej generacji zrezygnowali ze stosowania komponentów produkowanych w Chinach. Chodzi m.in. o koncern Huawei Technologies - największego dostawcę sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. Według Stanów Zjednoczonych produkty tej firmy mogą zostać wykorzystane jako narzędzia szpiegowskie przez władze w Pekinie. Spółka zaprzecza tym zarzutom.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 marsaw

Huawei nie jest jedyny, jeśli to konieczne można zdecydować się na inną firmę. Grunt, żeby sieć o takim potencjale była odpowiednio zabezpieczona i można było ją wykorzystywać bezpiecznie.

! Odpowiedz
0 1 nast4s14

Polska musi postawić budowę sieci 5G jako priorytet, jeżeli mamy w jakikolwiek sposób konkurować technologicznie z innymi.

! Odpowiedz
0 1 felix94

Europa nie powinna słuchać żadnych poleceń, tylko wybrać najlepszą możliwą opcję dla całego regionu. Polska również powinna dobrze przemyśleć swe decyzje w kwestii 5G.Żeby nie było tak że zostaniemy ostatnim krajem bez technologii 5G w Europie.

! Odpowiedz
2 5 infinum

Nie ma sprawy, niech UE zarząda od Chińczyków, żeby fabryki i know-how zostały przetransferowane na teren UE, a produkcja urządzeń będzie pod pełnym nadzorem instytucji UE. Jak się zgodzą, to niech wchodzą do Europy ze swoim 5G, a jak nie, to trudno.

! Odpowiedz
8 5 talmud

chinczycy maja przewagę technologiczna & podbijają pileczke.......polin jak zwykle po zlej stronie......

! Odpowiedz
5 9 ajwaj

""UE: kluczowe elementy 5G muszą pochodzić od zaufanych partnerów""

- jasne, byle nie od kal-bojów Ich elektronika dziurawa jak sito, back doors do potegi,
U niemców dzieciaki biegaja z 5G od HUAWEI np.
https://www.vodafone.de/privat/service/5g-tarife.html

PISy czekaja na SMS od animatorów, moze do 2050 zezwola :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.