REKLAMA

UE kieruje sprawę przeciwko Chinom za ograniczenia handlowe wobec Litwy

2022-01-27 11:50
publikacja
2022-01-27 11:50
UE kieruje sprawę przeciwko Chinom za ograniczenia handlowe wobec Litwy
UE kieruje sprawę przeciwko Chinom za ograniczenia handlowe wobec Litwy
fot. Kancelaria Sejmu/Marta Marchlewska / / Flickr

Unia Europejska skierowała w czwartek do Światowej Organizacji Handlu (WTO) sprawę przeciwko Chinom, w związku z dyskryminującymi praktykami handlowymi tego kraju wobec Litwy - poinformował w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

"Wszczęcie sprawy w ramach WTO nie jest krokiem, który przychodzi nam łatwo. Jednak po wielokrotnych nieudanych próbach dwustronnego rozwiązania problemu nie widzimy innego wyjścia niż zwrócenie się do WTO o konsultacje ugodowe z Chinami. UE jest zdeterminowana, by działać jednomyślnie i szybko przeciwdziałać środkom naruszającym zasady WTO, które zagrażają integralności naszego jednolitego rynku. Równolegle kontynuujemy nasze wysiłki dyplomatyczne, aby załagodzić sytuację" - poinformował Dombrovskis.

W ciągu ostatnich tygodni Komisja Europejska zgromadziła dowody na istnienie różnych rodzajów chińskich ograniczeń. Obejmują one odmowę odprawy celnej towarów litewskich, odrzucenie wniosków importowych z Litwy oraz wywieranie nacisku na firmy unijne działające poza innymi państwami członkowskimi UE, by usuwały litewskie elementy ze swoich łańcuchów dostaw przy eksporcie do Chin.

Pekin sięgnął niedawno po dyplomatyczne i gospodarcze środki odwetowe wobec Litwy za otwarcie w Wilnie biura przedstawicielskiego Tajwanu. Chińskie władze rozgniewało szczególnie, że biuro ma w nazwie słowo "Tajwan", podczas gdy pozostałe tego typu placówki w Europie posługują się nazwą stolicy wyspy, Tajpej.

W odwecie za otwarcie biura Chiny obniżyły rangę relacji dyplomatycznych z Litwą do poziomu charge d’affairs. Zablokowały również litewski eksport do ChRL i wywierają presję na firmy z innych krajów, by przestały współpracować z litewskimi przedsiębiorstwami.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości zbrojnej inwazji. Chiny protestują też przeciwko wszelkim kontaktom z wyspą na szczeblu państwowym. Litwa, Słowenia i większość innych państw świata nie utrzymuje formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem.

Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ajwaj_
Mocarstwo baltyckie > strategiczny "sojusznik" PISy, Litwa
prawie wygral z Chinami,
ale wlasnie ekonomicznie nadaje sie do sprzedazy likwidacyjnej (za doplata) :)
A to za pare mln kredytu od kal-bojów

WHO, UE nie pomoze, niech pedza po pomocdo Jankesów,
czy do Balbiny na Zolibórz
itso_sprzezenie
cała prawda o Chinach
dididif
chiny kontynentalne są prowincją Tajwanu. Wkrótce chińscy komuniści będą pędzeni nahajami do obozów reedukacyjnych na Tajwanie, dla xi wkładka z nagana od tyłu w potylicę.
ajwaj_
brutalne komiksy
dla dzieci :)

Ile masz lat ? 11-13 nie wiecej

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki