REKLAMA

UE i USA kontra sztuczna inteligencja. Opracują wspólny kodeks postępowania

2023-05-31 18:35
publikacja
2023-05-31 18:35

UE i USA opracują wspólny kodeks postępowania w zakresie sztucznej inteligencji AI - ustalono po zakończonym w środę w Lulea na północy Szwecji posiedzeniu Radu UE - USA ds. Handlu i Technologii (TTC) z udziałem sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

UE i USA kontra sztuczna inteligencja. Opracują wspólny kodeks postępowania
UE i USA kontra sztuczna inteligencja. Opracują wspólny kodeks postępowania
fot. Andrey Suslov / / Shutterstock

"TTC ma do odegrania ważną rolę w tworzeniu dobrowolnych kodeksów postępowania, które byłyby otwarte dla wszystkich krajów o +podobnych poglądach+" - powiedział na konferencji prasowej szef amerykańskiej dyplomacji.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager wyjaśniła, że wprowadzenie unijnego rozporządzenia w sprawie zasad AI zajmie 2-3 lata i dlatego "konieczne jest opracowanie dobrowolnych regulacji, z których będzie mógł korzystać przemysł".

Innymi tematami rozmów w ramach Rady UE - USA była m.in. kwestia kontroli celnych w związku z sankcjami wobec Rosji, zielona transformacja oraz konieczności zapewnienia dostępu do surowców krytycznych, których eksporterem są Chiny.

Blinken podkreślił, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i UE, chcą utrzymywać stosunki handlowe z Chinami. "Nikt z nas nie szuka konfrontacji, nowej zimnej wojny ani zerwania (kontaktów)" - zauważył.

Rząd Szwecji, sprawujący do końca czerwca prezydencję w Radzie UE, zaprosił przedstawicieli USA oraz UE na północ kraju, aby zaprezentować możliwości rozwoju przemysłu górniczego. W styczniu szwedzki państwowy koncern wydobywczy LKAB poinformował o odkryciu pod Kiruną największych w Europie złóż metali ziem rzadkich, koniecznych do wytwarzania baterii, silników elektrycznych oraz turbin wiatrowych.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Nawet 6,25% w skali roku na atrakcyjnej lokacie Facto

Komentarze (4)

dodaj komentarz
infinityhost
Tytuł o AI a artykuł o Chinach i problemach emocjonalnych kogoś kto publicznie został przedstawiony przes sprzedajne media za ważnego. I ja się śmieje z takich rzeczy, ale po co pluć na AI?
harrytracz
Od razu mi się przypomina RoboCop i jego Czwarta Dyrektywa xD
zoomek
"z udziałem sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena" - czytaj - pod nadzorem kahały.
Ten $cierwiarz Blinken oczywiście ma jakieś wąty do Polski. Nie wiem kto i kiedy zrobi z kahałą porządek? Na wieki tak ma być? Ten 17-18 rozdział Apokalipsy to kiedy? Za sto lat?
zoomek
Żeby nie było że wymyślam:
https://www.youtube.com/watch?v=dXZnxwl1gGI

Powiązane: Sztuczna inteligencja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki