UE i EBOR przeznaczą 6 mln euro na wsparcie małego biznesu na Białorusi

UE przekaże Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju dodatkowe 6 mln euro na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw na Białorusi - poinformowało w środę biuro EBOR w Mińsku. Umowę w tej sprawie podpisano w środę w białoruskiej stolicy.

Środki zostaną przeznaczone na realizację programu konsultacji dla małych i średnich przedsiębiorstw - ASB (Advice for Small Business).

Dziękujemy UE za udostępnienie tych pieniędzy. Dzięki nim wiele białoruskich przedsiębiorstw prywatnych, coraz ważniejszych dla miejscowej gospodarki, otrzyma wsparcie - powiedział prezes EBOR Suma Chakrabarti, który od 12 do 14 września przebywa z wizytą na Białorusi.

Ponad 200 miejscowych małych i średnich przedsiębiorstw skorzysta z doradztwa ekspertów i know-how - czytamy w komunikacie. Środki zostaną skierowane do przedsiębiorstw w wiejskich obszarach kraju.

Dodatkowo EBOR przeznaczy fundusze na doradztwo dla przedsiębiorstw państwowych przechodzących restrukturyzację i ewentualną prywatyzację.

Środki unijne zostaną przekazane w ramach inicjatywy EU4Business, która wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie.

W latach 2012-2016 z pomocy EBOR skorzystało na Białorusi ponad 250 małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki czemu utworzyły one ponad 1500 nowych miejsc pracy, a ich dochody wzrosły średnio o 63 proc. poinformował bank.

Od 1992 r. EBOR zainwestował na Białorusi prawie 1,9 mld euro w 90 projektów w różnych sektorach gospodarki.

W środę Suma Chakrabarti spotkał się m.in. z białoruskim premierem Andrejem Kabiakouem.

Białoruś chce rozszerzenia współpracy i realizacji nowych projektów z EBOR - mówił premier Białorusi.

Podczas konferencji prasowej prezes EBOR mówił m.in., że w sumie inwestycje banku na Białorusi w 2017 r. wyniosą 200 mln euro. Poinformował również, że EBOR udzieli białoruskiemu Biełinwestbankowi 50 mln euro pożyczki, która zostanie następnie przekonwertowana w kapitał banku.

W środę podpisano też m.in. memorandum między EBOR i rządem Białorusi w sprawie doskonalenia systemu zarządzania przedsiębiorstwami państwowymi.

W czwartek prezes EBOR spotka się z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ndz/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl