REKLAMA

UE dostarczy Ukrainie milion pocisków artyleryjskich. Jest porozumienie

2023-03-20 14:28, akt.2023-03-20 18:34
publikacja
2023-03-20 14:28
aktualizacja
2023-03-20 18:34

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zgodziły się dostarczyć Ukrainie milion sztuk amunicji artyleryjskiej, poinformował w poniedziałek w Brukseli minister obrony Estonii Hanno Pevkur.

UE dostarczy Ukrainie milion pocisków artyleryjskich. Jest porozumienie
UE dostarczy Ukrainie milion pocisków artyleryjskich. Jest porozumienie
fot. Karolina Grabowska / / Pexels

"Osiągnęliśmy polityczny konsensus, aby wysłać na Ukrainę milion sztuk amunicji kalibru 155 mm" – powiedział dziennikarzom Pevkur, dodając, że pociski zostaną wysłane w ciągu 12 miesięcy.

"Jest jeszcze wiele szczegółów do rozwiązania, ale dla mnie najważniejsze jest zakończenie tych negocjacji i pokazuje to jedno: tam gdzie jest wola, jest sposób" - podsumował estoński polityk. 

"Dzisiaj podpiszemy odpowiednie dokumenty" – powiedział dziennikarzom minister obrony Niemiec Boris Pistorius, dodając, że Niemcy otworzą również swoje krajowe umowy ramowe z przemysłem obronnym dla innych partnerów, ponieważ "szybkość jest kluczowa dla zaopatrzenia Kijowa".

"Naszym celem musi być wysłanie znacznej ilości amunicji na Ukrainę przed końcem tego roku" – podkreślił niemiecki minister.

17 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia porozumiały się w poniedziałek w sprawie wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie i uzupełnienia krajowych zapasów – poinformowała Europejska Agencja Obrony (EDA).

„Projekt otwiera państwom członkowskim UE i Norwegii dwie ścieżki: dwuletnią, przyspieszoną procedurę na 155-milimetrowe naboje artyleryjskie oraz siedmioletni projekt na pozyskanie wielu rodzajów amunicji” - podała EDA w oświadczeniu.

Jak podaje EDA, projekt „wysyła jasny komunikat do przemysłu i wzmacnia wsparcie UE dla Ukrainy po rosyjskiej agresji” na ten kraj. Wspólne zamówienia mają na celu obniżenie kosztów i zakupy zgodnie z potrzebami państw należących do porozumienia.

„Realizujemy nasze obietnice dostarczenia Ukrainie większej ilości amunicji artyleryjskiej – powiedział szef EDA Josep Borell. „Władze Ukrainy jasno określiły swoje potrzeby, a ten projekt jest częścią odpowiedzi UE. Dzięki wspólnym zamówieniom w ramach EDA i mobilizacji wsparcia finansowego z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju dostarczymy Ukrainie więcej amunicji i zrobimy to szybciej” – dodał.

Jak informuje EDA w komunikacie, projekt „przewiduje siedmioletnie ramy dla państw członkowskich w zakresie wspólnego zamawiania wielu rodzajów i kalibrów amunicji (od 5,56 mm do 155 mm) w celu uzupełnienia zapasów krajowych”.

„Jest to znaczący moment w unijnym wsparciu dla Ukrainy, europejskiej współpracy obronnej i EDA” – powiedział dyrektor wykonawczy agencji Jirzi Szedivy. „Dziś mamy ramy dla dostaw; teraz od państw członkowskich zależy, czy je wykorzystają, a od przemysłu czy będzie w stanie na nie odpowiedzieć” – dodał.

Państwa, które uczestniczą w porozumieniu to Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Norwegia. Szef EDA spodziewa się, że w najbliższym czasie kolejne państwa przyłączą się do inicjatywy po przeprowadzeniu procedur krajowych.

Europejska Agencja Obrony składa się z 26 państw członkowskich UE (z wyjątkiem Danii). Ma na celu promowanie i koordynowanie współpracy w dziedzinie obronności.

asc/ tebe/ mrf/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
Raffmo
Bardzo dobrze. Trzeba powstrzymać ruSS.kiego agresora. roSS.ja to terrorystyczne państwo !
polonu
ha ha ha narobi , jeszcze się pomidorek kupi , czyli nie ma tak źle ,zobaczymy co będzie jak przyjdzie zima . ,tej zimy się udało wszystkim ,fuks, zawsze fuksy nie będą .
and00
No i brawo, niech się tłuką
ta broń była projektowana do zabijania ruskich, wreszcie jest używana zgodnie z przeznaczeniem
2 mld dla UE to promil, a tam narobi niezłej zadymy
jas2
"UE dostarczy Ukrainie milion pocisków artyleryjskich."

Na zdjęciu - pociski artyleryjskie.
darius19
powiedział "endes" dobrze znany etatowy ruski troll. Troll nie napisze ze to Putler im to szambo zafundowal
tristans
I gdzie jest ta inteligentna i przełomowa broń która miała całkowicie zmienić sposób walki. Zamiast tego da się wyprodukować tylko proste pociski, co i tak jest realnym postępem.
and00
tu ruskie walcza między sobą, jaką tam inteligencja potrzebna?
Huurrra i do przodu

a NATO wietrzy magazyny ze starej broni wyprodukowanej właśnie na ruskich, i uzupełni nową
mirek6504
Niech mi ktoś odpowie bo bije się z myślami???Dlaczego w Europie ?
darius19
fajnie poczytac trollnie. "od red","talmudd", "zoomek".... Delektuje sie. I to Putler im to zafundowal. A przeznaczenie tej amunicji? - no coz. Grillowanie Rosji
endes
Kto zafundował?… udajesz cybała czy rzeczywiście masz coś z banią?

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki