REKLAMA

UE chce międzynarodowego śledztwa ws. lądowania samolotu Ryanair w Mińsku

2021-05-24 09:14
publikacja
2021-05-24 09:14
UE chce międzynarodowego śledztwa ws. lądowania samolotu Ryanair w Mińsku
UE chce międzynarodowego śledztwa ws. lądowania samolotu Ryanair w Mińsku
fot. ANDRIUS SYTAS / / Reuters

Białoruskie władze zagroziły bezpieczeństwu pasażerów i załogi samolotu linii Ryanair, który musiał lądować w Mińsku; należy przeprowadzić międzynarodowe dochodzenie w sprawie tego incydentu - poinformował w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w oświadczeniu wydanym w imieniu UE.

Borrell wezwał w oświadczeniu do uwolnienia białoruskiego opozycyjnego aktywisty i dziennikarza Ramana Pratasiewicza, który podróżował samolotem Ryanair. Jego zatrzymanie nazwał "kolejną rażącą próbą uciszenia wszystkich głosów opozycji przez białoruskie władze".

"Władze Białorusi zagroziły bezpieczeństwu pasażerów i załogi. Należy przeprowadzić międzynarodowe dochodzenie w sprawie tego incydentu, aby ustalić, czy doszło do naruszenia zasad międzynarodowego lotnictwa. Sytuacja ta zostanie podniesiona na zbliżającym się posiedzeniu Rady Europejskiej. UE rozważy konsekwencje tego działania, w tym podjęcie środków przeciwko osobom odpowiedzialnym" - napisał.

Samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku w niedzielę z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”.

Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem w niedzielę wieczorem samolot dotarł do Wilna. Oprócz Pratasiewicza na pokładzie nie było także jego dziewczyny i – według białoruskiego opozycjonisty Pawła Łatuszki – jeszcze czterech innych osób.

Działania Białorusi potępiło w niedzielę wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”, a także domagając się wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia i zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
ravauw
Tradycja to jest coś ekstra.
– Ekstradycja!
– To jest przy porwaniach samolotów. Jak bandyta porywa samolot, to możemy go żądać z powrotem właśnie na zasadzie tej tradycji. To stara tradycja, jeszcze od początków lotnictwa, ekstradycja!.
kochan
A na kiego nam samolot? A fura?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj_
Wiekszosc alarmów jest falszywych,
ale wszyscy sprawdzaja.. Bo co by bylo, jesli by byl prawdziwy

A, ze Bialorus, w Bialorusi byl poszukiwany... mial pecha.
Wczesniej wzywal z cieplej Warszawki do dywersji na kolei m.in., (siedza za to) mordowania rodzin urzedników bialoruskich, terroru z internetu....... Wiedzial
Wiekszosc alarmów jest falszywych,
ale wszyscy sprawdzaja.. Bo co by bylo, jesli by byl prawdziwy

A, ze Bialorus, w Bialorusi byl poszukiwany... mial pecha.
Wczesniej wzywal z cieplej Warszawki do dywersji na kolei m.in., (siedza za to) mordowania rodzin urzedników bialoruskich, terroru z internetu....... Wiedzial co robi
"Demokratyczny bohater" jak zlodziej Nawalny.
Zima idzie, na Syberii kupa sniegu do zbierania.
Nawalny lopata, Pratatewicz miotla
ajwaj_
A ci robiacy histerie z powodu kolejnej wpadki agenta sluzb zachodnich,
dla demokracji cós mówia o np. reporterze Julianie Assange? Siedzi bez wyroku 10 lat

Albo o zbrodniach w Iraku, Jugoslawii, Libii itd. > setki tysiecy ofiar, ruin, nedzy ?
marxs
"Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński podał, że Prokurator Generalny polecił wszcząć śledztwo w sprawie zmuszenia do lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku. "-Interia.pl hahaha żyję w najśmieszniejszym i najzabawniejszym kraju świata minister o ksywce zero przedstawiciel polskojęzycznego "Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński podał, że Prokurator Generalny polecił wszcząć śledztwo w sprawie zmuszenia do lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku. "-Interia.pl hahaha żyję w najśmieszniejszym i najzabawniejszym kraju świata minister o ksywce zero przedstawiciel polskojęzycznego reżimu i dyktatury prowadzi śledztwo przeciwko innej dyktaturze hahaha
potiomkin
Porwali wam samolot? I gdzie on teraz jest? Ile chcą za niego okupu? Może trzeba było lepiej pilnować swoich zabawek? Jak to jest, że wschodnie służby wiedzą, kto gdzie kiedy lata po Europie, a polski i zachodni wywiad dowiadują się o rzekomym porwaniu samolotu z Internetu? Wy Unijne duraki
znawca_wszystkiego
"Należy przeprowadzić międzynarodowe dochodzenie w sprawie tego incydentu, aby ustalić, czy doszło do naruszenia zasad międzynarodowego lotnictwa. "
Jak będziecie to ustalać to nie zapomnijcie o zmuszonym do lądowania boliwijskim samolocie DYPLOMATYCZNYM lecącym z Moskwy do Boliwii, z premierem tego kraju na
"Należy przeprowadzić międzynarodowe dochodzenie w sprawie tego incydentu, aby ustalić, czy doszło do naruszenia zasad międzynarodowego lotnictwa. "
Jak będziecie to ustalać to nie zapomnijcie o zmuszonym do lądowania boliwijskim samolocie DYPLOMATYCZNYM lecącym z Moskwy do Boliwii, z premierem tego kraju na pokładzie, wtedy wg wywiadu USA na pokładzie miał znajdować się Snowden. Samolot został zmuszony do lądowania w Hiszpanii (albo Austrii). Snowdena nie było. Rosja go nie wydała więc USA zrobiło w odwecie Majdan na Ukrainie... ale to już inna historia.
Nie przypominam sobie wtedy wielkiego oburzenia społeczności międzynarodowej. Mało tego, nie było o tym nawet wzmianki w polskich mediach reżimowych.
darius19
czekamy na adwokatow wzorcowych wschodnich demokracji (Rosji, Bialorusi, Korea.Pln, Chiny).

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki