REKLAMA

UE chce lepiej walczyć z praniem pieniędzy

2019-12-05 17:35
publikacja
2019-12-05 17:35
Shutterstock

Unijni ministrowie finansów chcą, by Komisja Europejska przygotowała nowe przepisy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy. To reakcja na ostatnie afery z udziałem europejskich banków, które pokazały, że krajowi regulatorzy nie radzą sobie z problemem.

"Poprosiliśmy Komisję o zastanowienie się, jak zharmonizować zasady i zapewnić nadzór w całej UE. Walka z praniem pieniędzy może sprawić, że Europa stanie się bezpieczniejsza, bo pomaga to w walce z innymi typami przestępstw" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli minister finansów sprawującej prezydencję w UE Finlandii Mika Lintilae.

W przyjętym na posiedzeniu w belgijskiej stolicy dokumencie ministrowie wezwali Komisję Europejską, by ta przeanalizowała możliwości poprawy regulacji w tym obszarze. Chodzi głównie o skuteczniejszą współpracę między organami i podmiotami przeciwdziałającymi praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w krajach członkowskich oraz wymianę informacji. Komisja ma też sprawdzić, jakie możliwości, zalety i wady łączą się z przekazaniem określonych obowiązków i uprawnień nadzorczych na poziom UE.

"Sytuacja jest poważna. Jak wiadomo, w ostatnim czasie wybuchło wiele skandali związanych z praniem pieniędzy w UE, dlatego zależy nam na szybkim pójściu do przodu. Za nami prace przygotowawcze, żebyśmy mogli przedstawić propozycje w przyszłym roku" - podkreślił wiceszef KE ds. gospodarczych Valdis Dombrovskis.

Najgłośniejszy międzynarodowy skandal został ujawniony w 2018 roku i dotyczył niewielkiego, estońskiego oddziału Danske Bank. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły lat 2007-2015 i transferu nielegalnych aktywów o wartości ok. 200 mld euro, w szczególności z Rosji oraz niektórych byłych republik sowieckich.

Od tego czasu pojawiło się kilka innych spraw, z których ostatnia dotyczyła największego pożyczkodawcy na Malcie, banku Valletta. Według Europejskiego Banku Centralnego bank Valletta od lat nie zajmuje się odpowiednio ryzykiem związanych z praniem pieniędzy.

Minister finansów Finlandii podkreślał, że wszystkie państwa członkowskie zgodziły się na podjęcie kroków w tej sprawie. Stało się tak, mimo że jeszcze do niedawna w UE był opór niektórych państw, takich jak Luksemburg, by przekazywać uprawienia na poziom unijny.

Choć organizacje przestępcze często piorą pieniądze za granicą, zwalczanie przestępczości finansowej w UE jest prowadzone głównie przez władze krajowe, które nie zawsze w pełni współpracują ze swoimi odpowiednikami w innych państwach członkowskich.

Odpowiedzią na ten stan ma być ewentualne utworzenie unijnego organu, z niezależną strukturą i bezpośrednich uprawnieniach wobec banków. Ministrowie zaapelowali też o szybkie wdrożenie wszystkich przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, które zostały w ostatnim czasie przyjęte przez UE.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ jo/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki