UE bliska przyjęcia przepisów w sprawie bezwizowych podróży dla Brytyjczyków po brexicie

Przedstawiciele państw członkowskich UE uzgodnili w piątek w Brukseli stanowisko w sprawie przepisów umożliwiających bezwizowe pobyty krótkoterminowe w UE dla mieszkańców Wielkiej Brytanii po brexicie. Podobne podejście wypracował wcześniej Parlament Europejski.

(fot. Yves Herman / Reuters)

Unijni ambasadorowie zgodzili się, by od obywateli Zjednoczonego Królestwa przyjeżdżających do strefy Schengen na krótki czas, czyli do 90 dni w 180-dniowym okresie, nie wymagano wiz.

Stanowisko to oznacza przyznanie mandatu dla prezydencji w Radzie UE do rozpoczęcia negocjacji z PE w sprawie tej propozycji.

Zgodnie z unijnymi regułami odstępstwo od wymagania wiz jest przyznawane na zasadzie wzajemności. Rada UE podkreśliła w piątkowym komunikacie, że rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, iż nie zamierza wymagać wiz od obywateli UE udających się do tego kraju na krótkie pobyty.

"Gdyby w przyszłości Zjednoczone Królestwo wprowadziło obowiązek wizowy dla obywateli przynajmniej jednego państwa członkowskiego, znalazłby zastosowanie istniejący mechanizm wzajemności, a trzy instytucje i państwa członkowskie zobowiązałyby się do jego bezzwłocznego uruchomienia" - ostrzegła Rada UE.

We wtorek podobne stanowisko przyjęła jednomyślnie komisja wolności obywatelskich PE, a mandat do negocjacji będzie musiał jeszcze potwierdzić cały europarlament.

"Podczas gdy zegar brexitowy tyka, ważne jest aby iść do przodu z tą regulacją zwalniającą brytyjskich obywateli z obowiązku wizowego w czasie podróży do UE. To pozwoli w jakiś sposób wyjaśnić, jaka będzie unijna polityka wizowa po brexicie, podczas gdy w tym samym czasie pracujemy nad innymi kluczowymi zapewnieniami dla obywateli brytyjskich i unijnych" - podkreślił sprawozdawca w tej sprawie, brytyjski laburzystowski europoseł Claude Moraes.

Prawodawstwo unijne reguluje politykę wizową wobec obywateli państw trzecich przybywających do strefy Schengen na krótki pobyt. Obowiązujące przepisy obejmują wszystkich obywateli państw trzecich w ramach jednej z dwóch list: tych, którzy muszą posiadać wizę i zwolnionych z tego wymogu. Po brexicie, Wielka Brytania jako kraj trzeci będzie musiała pojawić się na jednej z tych dwóch list.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ dmi/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 prs

~histeryk
Unia Panstw Narodowych starych ziem slowianskich od Baltyku po Adriatyk nie brzmi tak zle..

! Odpowiedz
9 3 londonern

Poki co to rozpaczliwe grozenie palcem innym panstwom - nie wychodzcie, bo bedziemy robic pod gorke. UK ma byc przykladem. Zamiast zastanowic sie nad soba, swoja struktura, zarzadzaniem etc. to UE nic nie zmienia u siebie, tylko robi naciski na panstwa czlonkowskie. W koncu zostana takie giganty gospodarki jak Polska i Wegry i sie skonczy parada karzelkow.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 10 prs

Jezeli za rok, dwa, okaze sie ze Brytyjczycy odniesli sukces, moze byc wiecej chetnych by wyjsc z kolchozu.
Wtedy Unia bedzie miala - "ciepło"..

! Odpowiedz
8 7 histeryk

UE to jej państwa członkowskie. Większość państw zachodnich UE chętnie widziałaby Polskę, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję poza UE.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil