REKLAMA

UE: EMS zdecydował o wypłaceniu Grecji 2,8 mld euro pomocy

2016-10-25 11:10
publikacja
2016-10-25 11:10

Rada dyrektorów Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) zdecydowała we wtorek o wypłacie Grecji wynoszącej 2,8 mld euro transzy wsparcia w ramach realizowanego przez strefę euro programu pomocowego dla Aten.

/ ingimage

"Dzisiejsza decyzja, aby wypłacić 2,8 mld euro Grecji jest znakiem, że Grecy dokonują ciągłego postępu w reformowaniu kraju. Rząd wykonał kluczowe kroki w obszarze refom systemu emerytalnego, ładu bankowego, sektora energii i pozyskiwania przychodów" - podkreślił w oświadczeniu dyrektor zarządzający EMS Klaus Regling.

Rekomendacje ws. wypłaty tych środków podjęli 10 października ministrowie finansów strefy euro. Eurogrupa pozytywnie oceniła działania rządu greckiego, ale podzieliła zaplanowaną do wypłaty kwotę 2,8 mld euro na dwie części. 1,1 mld miał być wypłacony od razu, a 1,7 mld euro po wpłynięciu danych dotyczących greckich zaległości za wrzesień. EMS potwierdził, że pozytywnie oceniono te wyniki i możliwa jest wypłata całej transzy środków.

Według Reglinga, jeśli greckie władze będą kontynuowały wprowadzenie reform uzgodnionych w ramach porozumienia z kredytodawcami, w przyszłym roku może przyspieszyć wzrost gospodarczy w Grecji i rząd będzie w stanie wrócić na rynek długu z obligacjami.

Po wypłacie 2,8 mld euro wsparcie finansowe z ESM dla Grecji osiągnie 31,7 mld euro z 86 mld, które przewidziano w programie pomocowym. Kraje strefy euro zasiliły Grecję do tej pory (w ramach obecnego i poprzednich programów pomocowych) pożyczkami na sumę 173,5 mld euro.

Grecja jest zależna od pomocy międzynarodowych kredytodawców od 2010 roku. Obecny program wsparcia - z pakietu, którego łączna wartość wynosi do 86 mld euro - jest już trzecim z kolei.(PAP)

stk/ lm/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Oni powinni mieć słabą drachmę, bo zbyt mocne euro i tak on nich ucieknie - z powodu chomikowania oszczędności upadła produkcja.
~mms
Jak uratują Grecję EUR/USD będzie 0,8.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki