REKLAMA

UBS: do końca października europejskie magazyny gazu będą pełne prawie w 90 proc.

2022-08-18 16:46, akt.2022-08-18 17:13
publikacja
2022-08-18 16:46
aktualizacja
2022-08-18 17:13
UBS: do końca października europejskie magazyny gazu będą pełne prawie w 90 proc.
UBS: do końca października europejskie magazyny gazu będą pełne prawie w 90 proc.
fot. 63ru78 / / Shutterstock

W sierpniu stany magazynowe gazu wróciły do dziesięcioletniej średniej - do końca października poziom wypełnienia magazynów w Europie będzie bliski 90 proc. - poinformował UBS. Dodano, że jest to przede wszystkim zasługa importu LNG, który w lipcu wzrósł o 110 proc. rdr.

W czwartek bank UBS podał informację na temat stanów magazynowych gazu ziemnego w Europie. "Zapasy wróciły do średniej, pomimo niższych wolumenów z Rosji. Wykorzystanie europejskich magazynów gazu osiągnęło 10-letnią średnią na początku sierpnia, a 13 sierpnia zapełnienie magazynów wynosiło 74 proc." - przekazali analitycy. Wynik ten wpisuje się w dziesięcioletnią średnią, a także przekracza poziom z 2021 r., który wyniósł 61 proc.

"W tym tempie, do końca października poziom magazynów będzie bliski 90 proc. Jest to przede wszystkim zasługa importu LNG, który utrzymuje się blisko rekordowych poziomów" - ocenili eksperci banku. Dodali, że w lipcu import skroplonego gazu wzrósł o 110 proc. rdr, a od początku roku o 61 proc. rdr, "co pomaga zrównoważyć niskie wolumeny z Rosji".

UBS przypomniał, że przepływy gazu przez Nord Stream 1 spadły do 20 proc. przepustowości rurociągu. "W pierwszej połowie sierpnia eksport Gazpromu do Europy wyniósł ok. 2,6 mld m3, co oznacza spadek o 64 proc. rdr i jest zbliżony do średniej dziennej z lipca. Po konserwacji Nord Stream 1, 21 lipca przepływy zostały wznowione na poziomie 40 proc. przepustowości. Jednak już 27 lipca przepływy spadły do 20 proc., gdy jedna z dwóch pozostałych w eksploatacji sprężarek gazu została wyłączona na czas konserwacji" - dodali. "Jeśli przepływy utrzymają się na poziomie 20 proc. do końca zimy, to według naszych obliczeń do końca marca zabraknie ok. 8 mld m3 gazu w dostawach do Europy w stosunku do naszego bazowego scenariusza" - uważają eksperci.

Według wyliczeń UBS "po stronie popytu (...) zapotrzebowanie na gaz w UE w lipcu wyniosło ok. 19 mld m3, co oznacza lekkie sezonowe odbicie mdm". Analitycy zauważyli, że w lipcu zapotrzebowanie na gaz w krajach UE było niższe o ok. 10 proc. rdr., a stosunku do średniej z lat 2017-2021 było niższe o ok. 15 proc. Oceniono, że jest to "zgodne z celem wyznaczonym przez unijny plan redukcji zapotrzebowania na gaz". Analitycy zastrzegli jednak, że jest to łatwiejsze do osiągnięcia w lecie.

UBS zwrócił uwagę, że chociaż zapotrzebowanie na gaz w przemyśle spada z powodu wysokich cen, to jednocześnie warunki pogodowe i konieczność zasilania klimatyzacji powodują jego wzrost. Z powodu suszy spada moc generowana przez elektrownie wodne i jądrowe, odnotowuje się też mniejsze wolumeny produkowane przez elektrownie wiatrowe.

Analitycy UBS odnieśli się także do stopnia uzależnienia krajów CEE-4 (Polska, Węgry, Rumunia i Czechy) i Grecji od rosyjskiego gazu. W przypadku Rumunii, Polski i Grecji rosyjski gaz odpowiada za jedynie 7-9 proc. potrzeb tych krajów. Zaznaczono, że Polska "nie otrzymuje już rosyjskiego gazu (bezpośrednio) od końca kwietnia 2022 r.". Dla porównania na Węgrzech rosyjski gaz odpowiada za 27 proc. krajowego zużycia energii, a w Czechach za 18 proc. Wśród analizowanych krajów tylko Polska i Grecja posiadają pływające terminale LNG: Polska i Grecja (Świnoujście i Revithoussa), które "już odbierają LNG z USA i Kataru".

UBS zaznaczył, że Polska jest "najbardziej zaawansowana pod względem napełniania swoich magazynów gazowych". "W zasadzie wszystkie magazyny gazu są pełne" - dodali, podkreślając, że stopień ich zapełnienia wystarcza tylko na "około dwa miesiące" konsumpcji. (PAP)

Szef niemieckiej Agencji ds. Sieci: przed naszym krajem co najmniej dwie trudne zimy

Wyznaczone przez rząd cele, dotyczące napełniania magazynów gazu przed zimą na poziomie 95 proc., będą trudne do osiągnięcia - ocenia szef Federalnej Agencji ds. Sieci Klaus Mueller. Jego zdaniem, mimo przygotowywanych zapasów gazu, najbliższe dwie zimy „będą co najmniej ciężkie”. Opinię szefa Federalnej Agencji ds. Sieci przytoczył w czwartek portal gazety „Berliner Zeitung”.

„To nie jest kwestia najbliższej zimy, ale co najmniej dwóch. Kolejna zima może być jeszcze cięższa” – prognozuje Mueller. „Musimy zmagazynować dużo gazu przez co najmniej kolejny rok. Mówiąc wprost: to będą co najmniej dwie ciężkie zimy”.

Jak zaznaczył, nie spodziewa się, by kolejne wyznaczone przez Ministerstwo Gospodarki cele w zakresie zapełniania magazynów gazem udało się osiągnąć tak szybko, jak pierwszy. Plany zakładają osiągnięcie do 1 października 85 proc. zapełnienia zbiorników, a do 1 listopada – 95 proc.

„To bardzo ambitny cel” – przyznał szef Federalnej Agencji ds. Sieci.

„Nie będziemy w stanie tego osiągnąć, ponieważ poszczególne magazyny zaczynały z bardzo niskiego poziomu” – zauważył Mueller. Jak dodał, dlatego zimą prawdopodobnie można będzie spodziewać się lokalnych niedoborów gazu.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ mal/

autorka: Ewa Nehring

neh/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
qart
Co z tego, że pełne, skoro mała pojemność. Ludzie oszczędzajmy gaz, bo to MY dostaniemy po d...ie. Każdy chyba może skrócić prysznic, ocieplić okna, starać się używać jak najmniej gazu w kuchni itd.
polonu
Tu chodzi o coś innego , / całą Europę ma zaopatrywać się w gaz z Ameryka o to chodzi w tej całej zabawie / tylko jest problem , Ameryka jest daleko , dochodzą koszty transportu i ubezpieczenia .Amerykański gaz jest 400% droższy od tego ruskiego , Ameryka nie ma na tyle surowca aby zaopatrzyć całą Europe, ale ma plan ,kupić gaz Tu chodzi o coś innego , / całą Europę ma zaopatrywać się w gaz z Ameryka o to chodzi w tej całej zabawie / tylko jest problem , Ameryka jest daleko , dochodzą koszty transportu i ubezpieczenia .Amerykański gaz jest 400% droższy od tego ruskiego , Ameryka nie ma na tyle surowca aby zaopatrzyć całą Europe, ale ma plan ,kupić gaz w Kanadzie skropić u siebie doliczyć 200 % marży i wysłać do Europy , Następny problem Europa nie posiada na tyle zbiorników i są kraje co nie mają dostępu do morza . Niemcy nie chcą kupić tego gazu bo jest strasznie drogi , robią uniki ,podobnie ma być z innymi surowcami wszystko ma przejść przez ręce amerykańskie jako pośrednika ,choćby ropa z krajów Arabskich . Ameryka nawet tego nie kryje to jest ich plan na ratowanie kraju od bankructwa. Sam prezydent USA powiedział , jak się to nie uda to będziemy mieć problemy cytat . i kto rozpętał konflikt na Ukrainie ,trzeba coś więcej udowadniać . Ameryka ma potężny dług , inflacja bije rekordy , masowy niewyobrażalny dodruk pieniądza . Gdyby udało się dalej utrzymać program sprzedaży szczepionek ,przekierować EURO płynące na wschód za ocean, to Ameryka zmienia pozycję z leżącej do kolanowej i zacznie po woli wstawać , Tak to już bywa że musi być coś za coś , a to za coś to ,kraje UE ,a w szczególności Niemcy musieliby się przesiąść z Mercedesa do starego opla , i tu jest cały problem . Ciekawe jak się to skończy , Niemcy Francja , koszta produkcji , będą całkowicie nieopłacalne lepiej zamknąć fabrykę ,lub przenieść do Węgier , Chin lub tam gdzie są tanie surowce i tania siła robocza .
1a2b
europejskie magazyny ...... buahahahahaha:)
moshe_klotz
Wrózka ajencji propagandy PAP - PIS
w akcji :)
Moze bedzie pelno gazu, albo nie bedzie
______
HANDELSBLATT
""„Nawet jeśli magazyny gazu będą pełne, to i tak nie wystarczy" - liczby pokazują zwodniczy obraz

Czy zatem Niemcy bez problemów przebrną przez zimę? Byłby to błędny wniosek, bo same rezerwy
Wrózka ajencji propagandy PAP - PIS
w akcji :)
Moze bedzie pelno gazu, albo nie bedzie
______
HANDELSBLATT
""„Nawet jeśli magazyny gazu będą pełne, to i tak nie wystarczy" - liczby pokazują zwodniczy obraz

Czy zatem Niemcy bez problemów przebrną przez zimę? Byłby to błędny wniosek, bo same rezerwy magazynowe nie wystarczą.""
ehud
To dość oczywiste, że Niemcy, którzy wyjadą na długie wczasy na Karaiby raczej bez problemów przebrną przez zimę :)
ehud
Największy przekręt w historii szwajcarskich banków: UBS traci $2 mld!

""Szwajcarski bank UBS poinformował, że wskutek nieautoryzowanych operacji jednego z 'traderów' stracił rekordową kwotę ok. 2 miliardów dolarów.

Jak na ironię, doszło do tego w trzecią rocznicę upadku banku Lehman Bros., który
Największy przekręt w historii szwajcarskich banków: UBS traci $2 mld!

""Szwajcarski bank UBS poinformował, że wskutek nieautoryzowanych operacji jednego z 'traderów' stracił rekordową kwotę ok. 2 miliardów dolarów.

Jak na ironię, doszło do tego w trzecią rocznicę upadku banku Lehman Bros., który stał się symbolicznym początkiem światowego kryzysu"

https://forsal.pl/artykuly/548130,najwiekszy-przekret-w-historii-szwajcarskich-bankow-ubs-traci-2-mld-dol.html
trolley
*największy jaki wyszedł na światło dzienne

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki