Tytoniowy biznes w internecie coraz bardziej popularny

12.07. Warszawa (PAP/media) - Tytoń do palenia bez akcyzy, oferowany w internecie jako "wyrób kolekcjonerski", jest ponad dwa razy tańszy od sklepowego i cieszy się olbrzymim wzięciem - ujawnia "Dziennik Polski".

Każdy z anonsów na aukcjach opatrzony jest adnotacją: "Aukcja ma charakter kolekcjonerski". Ma to sugerować, że oferta skierowana jest do zbieraczy. Niektóre oferty kończą się już po kilku godzinach z powodu wykupienia towaru.

Skarb państwa traci kilkadziesiąt tysięcy złotych na każdej, takiej "kolekcjonerskiej" tonie tytoniu Sprzedawcy na aukcjach internetowych potrafią upłynnić 100 kilogramów w jedną noc i zarobić na tym na czysto 10 tys. zł.

Oferujący nielegalny towar narażają się na ranne odwiedziny antyterrorystów, celników i urzędu skarbowego. To samo grozi ich klientom - "kolekcjonerom", używającym nielegalnego tytoniu do robienia skrętów.

Nabywców kusi cena. Legalny tytoń do palenia kosztuje w sklepach, tradycyjnych i internetowych, ok. 260 zł za kilogram. Ponad 80 proc. tej kwoty stanowią podatki: akcyzowy i VAT - kończy "Dziennik Polski".(PAP)

kmad/

Komentuje Analityk Bankier.pl, Krzysztof Kolany:

Przypadek opisany przez „Dziennik Polski” to klasyczny efekt nakładania przez państwo horrendalnie wysokich podatków. Nie ma czemu się dziwić, skoro ponad 80% ceny tytoniu stanowią rozmaite daniny na rzecz państwa. To prawda, że z powodu działalności przedsiębiorczych allegrowiczów rząd traci dochody. Lecz równocześnie tyle samo zyskują konsumenci, którzy kreują popyt na wysokoopodatkowane papierosy.

Jednakże prawdziwym twórcą tego procederu jest rząd, który nałożył absurdalne stawki podatkowe na niektóre towary. Dodatkowo różnicowanie stawek na tytoń do palenia i gotowe papierosy jest oczywistą dyskryminacją mniejszych przedsiębiorców względem wielkich koncernów.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~xxx

Koszty lecznei tych palczy tez napedzja gospodarkę że hej! Od petów, wódy i innego takiego chłamu w ogole nie pownno byćakcyzy. Za to leczenie skutkow ich używania, tez pownno byc w pełni płatne.

! Odpowiedz
0 0 ~myślący

powinna być odpowiedzialność za swoje czyny a nie leczenie państwowe na koszt podatników


dlatego nie powinno się ludzziom zabierać kilkuset zł miesiecznie na ,,darmowe" państwowe tylko zostawić im to w kieszeni i sami by płacili za PŁATNE prywatne

do tego dochodzi fakt ze jak sie idzie do szpitala i tak trzeba liczyc od kilkuset do kilku tysięcy zł łapówek


cały system jest od początku zły bo wykorzystuje tych którzy nie palą

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~arti

Niebywaly wzrost ilosci sprzedanych e-papierosow, spoduje zatrzymanie wzrostu akcyzy za tradycyjne smierdzidla.

! Odpowiedz
0 0 ~ernest

To fakt, e-papierosy w obecnym ksztalcie to epokowy wynalazek. Jesli antylobbing go nie zablokuje to, w ciagu 1-2 lat spadek akcyzy noze byc bolesny w wielu krajach

! Odpowiedz
0 0 ~myślący

typowe krótkowzroczne myślenie dziennikarzy i polityków


skarb panstwa traci ? Przeciez im mniej zabierze palaczom pieniedzy tym więcej oni kupią innych rzeczy i napędza gospdoarkę


ale dla skarbu panstwa kazda złotówka wydana przez polaków inaczej to już strata

!
Polecane
Najnowsze
Popularne