Tyszka: Lepszym rozwiązaniem niż 14. emerytura jest emerytura bez podatków

My proponujemy emeryturę bez podatku. To by oznaczało, że każdy emeryt dostawałby 400 zł miesięcznie więcej i to jest lepsze rozwiązanie niż trzynasta, czternasta czy nawet piętnasta emerytura - ocenił propozycje PiS wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

W sobotę odbyła się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Beata Szydło przedstawili program wyborczy PiS. Podniesienie pensji minimalnej do 3000 zł na koniec 2020 r., do 4000 zł w 2023 r., druga trzynasta emerytura w 2021 r. i pełne dopłaty do hektara dla rolników - znalazły się w "hattricku Kaczyńskiego", który prezes PiS przedstawił na sobotniej konwencji.

Do propozycji programowych PiS odniósł się w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15 - PSL Koalicja Polska). "Sytuacja, w której ludzie pracują całe życie i płacą podatki, a później muszą płacić podatki od emerytur, to jest absurd systemowy i dlatego Koalicja Polska proponuje emeryturę bez podatku. To by oznaczało, że każdy emeryt dostawałby 400 zł miesięcznie więcej i to jest lepsze rozwiązanie niż trzynasta, czternasta czy nawet piętnasta emerytura" - ocenił.

Odniósł się także do podniesienia pensji minimalnej. "To jest skrajna hipokryzja dlatego, że cztery lata temu w wyborach parlamentarnych i prezydenckich proponowali podniesienie najniższej kwoty wolnej od podatku w Europie i jej nie podnieśli. Podnoszenie płacy minimalnej to są wyższe wpływy podatkowe do budżetu. Kwota wolna od podatku służyła by wszystkim obywatelom" - ocenił.

Podczas konwencji w Lublinie premier Mateusz Morawiecki mówił także o rozwiązaniach dla przedsiębiorców. "Po wprowadzeniu małej działalności gospodarczej, czyli od przychodu, idziemy w kierunku liczenia ZUS-u od dochodu i takiego zagwarantowania, żeby było łatwiej tym, którzy mają niższe dochody, którzy się rozkręcają, inwestują" - zapowiedział podczas premier.

Tyszka przyznał, że lepszym rozwiązaniem jest dobrowolny ZUS, który proponuje PSL i Kukiz'15. "Składki ZUS-owskie mają wynosić od początku roku już prawie 1500 zł i to wykańcza drobnych, małych polskich przedsiębiorców, którzy i tak muszą cierpieć nieustające kontrole ze strony organów państwa" - mówił.

"Tylko PSL i Kukiz'15 chce ulżyć przedsiębiorcom dzięki którym wszystkie programy socjalne są możliwe" - stwierdził Tyszka. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ pś/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 marina22

Lepsze czy gorsze... zacznijmy od czegokolwiek, bo halo mamy XXI wiek a wysokosc emerytury w Polsce jest przezabawna biorac pod uwage ceny w sklepach czy aptekach. PPK to dobry krok, dobry start dla młodych - rozwińmy ten koncept

! Odpowiedz
0 1 drabio

Dodam jeszcze, że lepszym rozwiązaniem dla 500 plus z mops jest ulga na podatek dochodowy dla pracujących rodziców na kwotę 500PLN na dziecko. Kto nie zarabia i nie płaci tak dużego podatku niech skalda wniosek w MOPS/GOPS. Kosz dystrybucji tego świadczenia spadłby o 200mln rocznie dodając do tego koszt ściągnięcia tych pieniędzy z podatków spokojnie w ciągu tych 4 lat to jakis MLD PLN poszedł w biurokrację a możnaby za te pieniądze wybudować elektrownie fotowoltaiczne przy 2 elektrowniach węglowych. Po co nas truć? Ale znając nasze elyty to raczej marszałek latałby do Rzeszowa na 2 samoloty. Leki by woził dla żony... bądź kiełbasę z Warszawy dla wyborców. Karczek nr 1 na liście w Krośnie no co przecież prawa nie złamał... Standard PIS wystarczy nie kraść albo kraść nie łamiąc prawa. Gdybym ja to zrobił już siedzialbym (Hofman jak latał to poleciał), ale Karczek został ukarany 1 pierwsze miejsce na liście wyborczej niezle dno ale jemu/im można...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil