REKLAMA

Tysiące juanów za garnitur czy fryzjera. Chińscy celebryci przepraszają za promowanie kultu pieniądza

2021-04-25 06:00
publikacja
2021-04-25 06:00
Tysiące juanów za garnitur czy fryzjera. Chińscy celebryci przepraszają za promowanie kultu pieniądza
Tysiące juanów za garnitur czy fryzjera. Chińscy celebryci przepraszają za promowanie kultu pieniądza
fot. GaudiLab /

Po krytyce ze strony państwowych mediów kilku popularnych chińskich celebrytów internetowych przeprosiło za promowanie konsumpcjonizmu i kultu pieniądza. W sieci chwalili się m.in. wydawaniem równowartości 5,5 tys. zł na fryzjera i 221,6 tys. zł na garnitur.

Jeden z tych celebrytów, posługujący się pseudonimem Big Logo i znany głównie z filmików przedstawiających go jedzącego w luksusowych restauracjach, przeprosił za publikację „bezmyślnych” nagrań z apartamentów prezydenckich w drogich hotelach – podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Inny internauta skrytykowany przez państwowe media, Xiaoyu, dzielił się z użytkownikami swoimi doświadczeniami z luksusowego centrum opieki poporodowej w Szanghaju, które kosztuje 2 mln juanów (1,1 mln zł) za miesiąc. Xiaoyu przeprosił za „przesadnie rozrywkowy” i "wprowadzający w błąd" styl filmiku, który skrytykowały chińskie media.

Big Logo i Xiaoyu publikują swoje nagrania na platformie Douyin, czyli chińskiej wersji TikToka. Obserwuje ich tam odpowiednio ponad 27 mln i ponad 6 mln użytkowników – podkreśla „SCMP”.

W ubiegłym tygodniu oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua zwróciła uwagę na rosnącą popularnością nagrań przedstawiających rozrzutny styl życia bogatych celebrytów internetowych. Oskarżyła ich o „ślepe dążenie do klików i korzyści oraz lekceważenie odpowiedzialności społecznej”.

Xinhua podała przy tym przykłady influencerów, którzy chwalili się płaceniem 10 tys. juanów (5,5 tys. zł) za strzyżenie, 350 tys. juanów (29,3 tys. zł) za łóżko i 400 tys. juanów (221,6 tys. zł) za garnitur. „Zaprzeczają oni powszechnym wartościom gorliwości, gospodarności i ciężkiej pracy” – oceniła.

„Tego rodzaju treści zaważą w długim okresie na wartościach i postawach widzów względem bogactwa, wywierając niekorzystny wpływ, który nie powinien być przeoczony” – skonstatowała chińska agencja.

Po tych komentarzach państwowej agencji platforma Douyin zaczęła wyświetlać użytkownikom poszukującym nagrań Big Logo i Xiaoyu apel o "racjonalną konsumpcję" i "zdrowe podejście" do wydawania pieniędzy. Obaj twórcy usunęli skrytykowane przez Xinhua filmiki.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy

Znajdź dla siebie najlepsze konto premium!

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
m00zyk
Zaczyna się... na razie był nacisk na przeprosiny, ale bakteria "przewracania się w d*pach z dobrobytu" już - jak widać - w Chinach się pojawia...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
talmud
особенно для любителей жесткой линии истины ..... пожалуйста, откройте уши для прослушивания.....LOL

https://www.youtube.com/watch?v=Og5aoYP_9sk
harrytracz
Kto wczoraj czytał o systemie scoringowym w Chinach ten wie, dlaczego celebryci "przeprosili".
sandman77
Kiedy Nowak przeprosi za zegarek?
langdon25
Zegarek Nowaka to 1/10 zegarka Omajtka z Picimia
and00 odpowiada langdon25
Tylko że Obajtek ma pokrycie na swoje wydatki a Nowakowi cała rodzina zbierała kilka lat na zegarek
everlast
Nowak dobre parę lat temu przeprosił dla twojej tępej pisowskiej wiedzy. Omajtek jest pokroju ludzi z kartelu Sinaloa, nawet jak go złapią za rękę to powie, że to nie jego ręka & to są właśnie standardy prawdziwych złodziei z PiS'u
300_pala odpowiada and00
Bardzo chętnie zlecę wybudowanie willi z Basenem za 250 tys zł
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki