PILNE

Tysiące demonstrantów protestowało w Londynie po śmierci Floyda

2020-06-03 16:28
publikacja
2020-06-03 16:28

Tysiące demonstrantów protestowały w środę w centrum Londynu po śmierci czarnoskórego George'a Floyda w czasie brutalnej interwencji policyjnej w Minneapolis. Tłum skandował: "Nie ma sprawiedliwości, nie ma pokoju!" i "Życie czarnych się liczy!"

/ fot. HANNAH MCKAY / Reuters

Wielu demonstrantów było ubranych na czerwono, niektórzy nieśli banery z napisami: "Wielka Brytania nie jest niewinna: mniej rasizmu to wciąż rasizm!" i "Rasizm to problem globalny!". Inni skandowali: "George Floyd" i "Życie czarnych się liczy!".

Floyd, 46-letni Afroamerykanin, zmarł 25 maja w Minneapolis, gdy w czasie aresztowania za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym 20-dolarowym banknotem został przygnieciony do ziemi przez policjanta, który przez dziewięć minut klęczał na jego szyi. Na nagraniu wideo z aresztowania słychać, jak Floyd, który był nieuzbrojony, mówił, że nie może oddychać.

Dowódcy brytyjskiej policji powiedzieli, że są wstrząśnięci tym, w jaki sposób zginął Floyd oraz skalą przemocy, jaką wywołała jego śmierć, zaapelowali też do protestujących w Londynie, by zachowali środki bezpieczeństwa związane z epidemią koronawirusa i współpracowali z policją - relacjonuje Reuters.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson - jak relacjonuje Reuters - powiedział w środę: "Oczywiście, że życie czarnych się liczy i całkowicie rozumiem gniew i żal, które odczuwalne są nie tylko Ameryce, ale teraz na całym świecie i w naszym kraju również".

W związku z zabiciem Floyda w nocy z wtorku na środę doszło do protestów w Paryżu przeciw brutalności policji we Francji i w USA, co było również reakcją na śmierć Adamy Traore, zmarłego we francuskim areszcie w 2016 roku. Demonstracje przekształciły się w zamieszki i starcia z policją. Według mediów na ulice wyszło ponad 20 tys. osób. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
fakpejsy
Przeciez ten murzyn zyje! To byla prowokacja...
artur17
A Rafałek dalej chce sprowadzać uchodźców z krajów arabskich i afrykańskich? Widzieliście zamieszki w Paryżu, Londynie? Bicie białych, plądrowanie sklepów, podpalanie samochodów dla zabawy. Tego chcecie dla waszych dzieci?!!!
tindala
Gdy w Hong Kongu pałują i aresztują młodzież protestującą przeciw wprowadzaniu autentycznego zamordyzmu ,to nikt palcem nie kiwnie. Jak chodzi o manifestację antyamerykanizmu, to lewactwo wyprowadza na ulice swoich pożytecznych idiotów. A hołota w USA, zamiast głosować na Sandersa i tak zagłosuje na Bidena czy Trumpa,Gdy w Hong Kongu pałują i aresztują młodzież protestującą przeciw wprowadzaniu autentycznego zamordyzmu ,to nikt palcem nie kiwnie. Jak chodzi o manifestację antyamerykanizmu, to lewactwo wyprowadza na ulice swoich pożytecznych idiotów. A hołota w USA, zamiast głosować na Sandersa i tak zagłosuje na Bidena czy Trumpa, a wcześniej obrabuje sobie parę marketów. "Róbta co chceta" - jak naucza guru Owsiak.
mdebowski
Jakim cudem w tej samej wypowiedzi krytykujesz USA za "lewactwo" i wylewasz żale, że obywatele tego kraju nie głosują na Sandersa? Przecież Sandersowi z tych trzech kandydatów najbliżej do pełzającego komunisty.
tindala
I tu się mylisz :)
W Warszawie na Rynku Starego Miasta, po stronie Dekerta, znajduje się kamieniczka "Pod Afroamerykaninem ", niegdyś "Pod Murzynkiem" . cbdo :)
antykomuch
nie ma czegoś takiego jak afroamerykanin
bialy_kruk
To jest już koniec białej rasy jeżeli biały,młody człowiek nosi takie transparenty.
wizytator
A za białym by się w tych czasach ktoś wstawił?
Takim zwyczajnym, hetero, bez udziwnień.
abcx
W NBA dali ostatnio dobry przykład wstawiania się
"NBA announcer fired over controversial 'All Lives Matter'"
gość został zwolniony z roboty po tym jak mu się palec omsknał na klawiaturze i napisał 'All Lives Matter' zamiast 'Black Lives Matter'
jes
To jak z górnikami. Wszystkich namawiają by protestowali z nimi ale jak twój zakład będzie upadał to żaden górnik nie przyjedzie.

Powiązane: Protesty i zamieszki w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki