REKLAMA
SPRAWDŹ

Tyrowicz (RPP): Nic nie wskazuje, by była niższa ścieżka inflacji

2022-10-25 07:14
publikacja
2022-10-25 07:14

Inflacja nie wróci do celu bez dodatniego poziomu realnej stopy procentowej – powiedziała w wywiadzie dla Rzeczpospolitej członkini RPP Joanna Tyrowicz.

Tyrowicz (RPP): Nic nie wskazuje, by była niższa ścieżka inflacji
Tyrowicz (RPP): Nic nie wskazuje, by była niższa ścieżka inflacji
/ Senat RP

"Nie doprowadzimy inflacji do celu bez przywrócenia dodatniego poziomu realnej stopy procentowej. Wymaga to podniesienia stopy nominalnej powyżej oczekiwanej inflacji w parze z obniżeniem oczekiwań inflacyjnych" - powiedziała.

"Dla obniżenia oczekiwań pomocne może być, aby RPP zadeklarowała, jaka stopa procentowa według jej szacunków sprowadziłaby inflację do celu, a nie tylko w jego kierunku. Na dziś na pewno nie jest nią 6,75 proc. ani 7 proc. W miarę odzyskiwania wiarygodności oraz wobec napływających nowych danych RPP będzie mogła na bieżąco jasno komunikować ewentualne zmiany swoich szacunków" - dodała.

Reklama

Według niej nie ma powodów, aby sądzić, że listopadowa projekcja wskaże na niższą inflację i jej szybszy powrót do celu niż ta z lipca.

"Spodziewam się, co może pokazać projekcja, model używany przez NBP jest niezmiennie ten sam. Trudno się po nim spodziewać wyników innych, niż podpowiada zdrowy rozsądek. Publikowane ostatnio dane wskazywały inflację powyżej ścieżki z poprzedniej projekcji, z lipca. Także wyniki gospodarki realnej były korzystniejsze. Jednocześnie skala zacieśnienia pieniężnego była znacznie niższa niż implikowana przez regułę Taylora. Dlatego nie ma zbyt wielu powodów, by nowa projekcja wskazywała na niższą ścieżkę inflacji i jej szybszy powrót do celu NBP. Trzeba też jasno stwierdzić, że rozwój sytuacji po stronie fiskalnej jest niesprzyjający" - powiedziała. (PAP Biznes)

map/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (139)

dodaj komentarz
missszarlotka
Nawet jak stopy będą 50% to nie za niewiele to da dopóty pis będzie zwiększał podaż pieniądza na rynku.
Pierwszy krok do walki z inflacją to wywalić socjalistów na zbity pysk.
ssmentek
Ta kobieta nie nadaje się do RPP. Taki Bodnar w spódnicy wsadzony przez totalnych. Rozwalili RPO, teraz torpedują pracę instytucji w czasie, gdy jasny przekaz z niej płynący decyduje o dobrobycie polaków. :(
ik_spreek_gekke_dingen
W ogóle manipulowanie stopami to jest jeszcze większe destabilizowanie rynku.
Wprowadzono te manipulacje zawane operacjami otwartego rynku, regulację stóp procentowych aby ograniczyć cykliczność koninktury gospodarczej, a efekt jest tego taki, że zwiększono amplitudę i częstotliowść zmian.

Jedynie stała podaż waluty oraz
W ogóle manipulowanie stopami to jest jeszcze większe destabilizowanie rynku.
Wprowadzono te manipulacje zawane operacjami otwartego rynku, regulację stóp procentowych aby ograniczyć cykliczność koninktury gospodarczej, a efekt jest tego taki, że zwiększono amplitudę i częstotliowść zmian.

Jedynie stała podaż waluty oraz wprowadzenie nowego typu cyklu produkcyjno-handlowego typu "wybierz i zamów" może wznieść nas na nowy etap rozwoju.
aszkenazyjski odpowiada ik_spreek_gekke_dingen
Jesteś Koreańczykiem z KRLD ?
jestem_za_po
Uwaga! Użytkownik "ssmentek" był widziany u Kaczyńskiego na Żoliborzu. Podobno miał coś białego na ustach gdy wychodził. Dlatego pierniczy teraz w swoich dyletanckich komentarzach, farmazony na poziomie ostatnich wieców Jarosława.
and00

od razu widać że nie lubisz PiS
kończą się argumenty, zaczyna się chamstwo
jakie to totalnie opozycyjne...
jacekjd
Prosze zauważyć co się stalo w Brazylii. Na początku roku mieli stopy procentowe 2% i inflacje 12%. Tamtejszy bank centralny poważnie podszedł do walki z inflacja - podnieśli stopy do 13.75% w sierpniu. Teraz maja inflacje 8% i wszystko się zanosi ze inflacja spadnie do 5.7% w grudniu. Nie zanotowano znaczącego wzrostu bezrobocia.Prosze zauważyć co się stalo w Brazylii. Na początku roku mieli stopy procentowe 2% i inflacje 12%. Tamtejszy bank centralny poważnie podszedł do walki z inflacja - podnieśli stopy do 13.75% w sierpniu. Teraz maja inflacje 8% i wszystko się zanosi ze inflacja spadnie do 5.7% w grudniu. Nie zanotowano znaczącego wzrostu bezrobocia. Nikt nie może zrozumieć w jaki sposób NBP przy inflacji 17.2%, stopach procentowych 6.75% i złotówce która się całkowicie zapadła poważnie chce zająć się inflacja. Podnoszenie o następne 0.25% nic nie da. To jest jeden wielki cyrk! Ale oczywiście Wiadomości i pani Halecka będą wszystko zwalać na Tuska, Putina, Unie Europejska itd., ani słowa nie mówiąc o absurdalnym zarządzaniu finansami Polski. Skolei czego się można spodziewać kiedy każda decyzja NBP musi być przypieczętowana przez prezesa Kaczyńskiego, który pojęcia nie ma o tym co się dzieje w prawdziwym świecie. Jest to wstyd dla Polski!
ssmentek
Na Księżycu jest 0% inflacji, a nie podnosili stóp procentowych wcale... Była taka lektura dla dzieci w wieku przed nastoletnim. "Antek" gdzie dzieciaka znachorka "wyleczyła" paląc go żywcem w piecu. Przypomniało mi się jak czytałem te chore narracje o stopach procentowych na poziomie 18%.
jacekjd odpowiada 300_pala
I to jest jeden z parametrów jakie RPP powinna wziąć pod uwagę. Jeśli Polska musi sprowadzać ropę, gas, węgiel, czołgi, samoloty i płacić w obcej walucie, jak pan Glapiński może powiedzieć ze taki spadek polskiej waluty ma znikomy wpływ na inflacje (ostatnia konferencja/kabaret)? Czy ten pan, poza znajomością pana Kaczyńskiego, ma I to jest jeden z parametrów jakie RPP powinna wziąć pod uwagę. Jeśli Polska musi sprowadzać ropę, gas, węgiel, czołgi, samoloty i płacić w obcej walucie, jak pan Glapiński może powiedzieć ze taki spadek polskiej waluty ma znikomy wpływ na inflacje (ostatnia konferencja/kabaret)? Czy ten pan, poza znajomością pana Kaczyńskiego, ma jakieś predyspozycje do kierowania tak poważnej instytucji jak NBP? To jest jeden wielki żart i hańba dla Polski.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki