REKLAMA

Tym będą żyły rynki: władcy pieniądza powalczą z inflacją

Maciej Kalwasiński2022-06-10 13:15analityk Bankier.pl
publikacja
2022-06-10 13:15
Tym będą żyły rynki: władcy pieniądza powalczą z inflacją
Tym będą żyły rynki: władcy pieniądza powalczą z inflacją
/ Bankier.pl

W nowym tygodniu w centrum uwagi znajdą się najważniejsi bankierzy świata. Dowiemy się także, które produkty napędzały w maju wzrost inflacji w Polsce.

Poniedziałek, 13 czerwca

Poniedziałkowe kalendarium makroekonomiczne nie obfituje w ciekawe dane. Rano na rynki trafi paczka danych za kwiecień z Wielkiej Brytanii. O 14:00 NBP opublikuje bilans płatniczy za czwarty miesiąc roku.

Wtorek, 14 czerwca

We wtorek Brytyjczycy przedstawią statystyki dot. sytuacji na rynku pracy. Poznamy również odczyty majowej inflacji konsumpcyjnej z Niemiec, Szwecji i Słowacji. Po południu Amerykanie zaraportują zmianę cen producentów. O 11:00 na rynki trafi najnowszy indeks instytutu ZEW.

Środa, 15 czerwca

Centralnym punktem tygodnia w świecie finansów będzie środa, godz. 20:00. Wówczas zostanie ogłoszona decyzja FOMC ws. stóp procentowych oraz projekcje makroekonomiczne Komitetu. Pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Fedu Jerome'a Powella. Przedstawiciele amerykańskiego banku centralnego dość czytelnie nakreślili scenariusz na najbliższe posiedzenie - koszt pieniądza zostanie podniesiony o 50 pb. Inwestorzy z większą uwagą będą analizować prognozy FOMC i słowa szefa banku, doszukując się w nich informacji o przewidywanej ścieżce zacieśnienia polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach.

Zanim głos zabierze Jerome Powell, również powinno być ciekawie. Nad ranem polskiego czasu Chińczycy opublikują comiesięczne dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycjach. Maj był kolejnym trudnym miesiącem dla gospodarki (i mieszkańców) Państwa Środka. W środę poznamy również odczyty inflacji we Francji czy sprzedaży detalicznej w USA. 

Na polskim podwórku w centrum uwagi znajdzie się publikacja GUS-u o inflacji CPI w ubiegłym miesiącu. Ze wstępnych szacunków wynika, że ceny konsumpcyjne rosły w Polsce o 13,9 proc., najszybciej od 1998 r. Raport pokaże, które towary i usługi napędzały wskaźnik. GUS poda również dane dot. handlu zagranicznego, m.in. o wymianie z Rosją po jej inwazji na Ukrainę.

Czwartek, 16 czerwca

W czwartek wypada Boże Ciało, które jest w Polsce dniem wolnym od pracy. Na GPW w Warszawie nie odbędzie się sesja giełdowa.

Inwestorzy powinni jednak zachować czujność, bo dużo będzie się działo za granicą. Decyzje ws. stóp procentowych ogłoszą władze banków centralnych Szwajcarii oraz Zjednoczonego Królestwa. Brytyjczycy mają za sobą już trzy podwyżki w tym cyklu - od grudnia stopa referencyjna BoE wzrosła z 0,1 proc. do 1 proc. Na czwartkowym posiedzeniu mogą dorzucić kolejne 25 pb. Na podobny ruch mogą się zdecydować władze SNB, które nadal utrzymują najbardziej ujemne stopy procentowe na świecie - stawka bazowa wynosi -0,75 proc. Inflacja konsumencka w Szwajcarii wzrosła w maju do 2,9 proc., najwyższego poziomu od 2008 r.

Amerykanie opublikują liczbę pozwoleń na budowę domów oraz rozpoczętych budów, a także odczyt indeksu Fed z Filadelfii.

Piątek, 17 czerwca

W piątek w świetle reflektorów znajdą się przedstawiciele kolejnego kluczowego banku centralnego - Banku Japonii - z prezesem Kurodą na czele. Po Japończykach nikt podwyżki stóp procentowych się nie spodziewa, ale inwestorzy z uwagą będą się wsłuchiwali w słowa bankierów, tłumaczących się z rekordowej słabości jena i przyspieszającej powyżej celu BoJ inflacji.

Na koniec tygodnia władców pieniądza Narodowy Bank Polski opublikuje dane o inflacji bazowej. Specjaliści od polityki pieniężnej wskazują ten wskaźnik jako kluczowy w procesie podejmowania decyzji o stopach procentowych. W maju zapewne śrubował on rekordy z poprzednich miesięcy, wspinając się na poziom ok. 8 proc.

Ponadto Brytyjczycy opublikują dane o sprzedaży detalicznej, Eurostat - o inflacji w maju, a Amerykanie - o produkcji przemysłowej.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (14)

dodaj komentarz
sterl
Co to za lekarstwa ,że wszystkie fundusze emerytalne itp stare i nowe przy takiej inflacji nie zarobiły przez siedem lat ani grosza?, a właściwe stale powiększają straty?

od_redakcji
Wtłacza nam się narrację jak by to Putin był odpowiedzialny za szaloną inflację i ekonomię, a która się dopiero rozpędza. Nie świat od 2008 roku pnie się po spróchniałym pniu ekonomi, który właśnie zaczyna upadać całkowicie.
od_redakcji
Skromniej troszkę proszę: To władcy drukarek gdzie np. Japoński Jen poleciał do piekła, dzięki pomocy od ponad dekad USA a reszta tych mocarzy obecnie galoty brudzi.
godunow2
"Dowiemy się także, które produkty napędzały w maju wzrost inflacji w Polsce."

Jest tylko jeden produkt który napędza inflację w Polsce, pieniądz bez pokrycia ...
innowierca
wladcy pieniadza walcza z wlasna kreacja. Trwanie przystrzyzyn i dlugosc siersci po goleniu, tez jest regulowana :)
bha
Towarzystwo wzajemnej adoracji....
w NIBY walce z inflacją.
leszku
Skoro 7ydzi kupili obligacje 4 letnie tzn że inflacja będzie rosła jeszcze przez 4 lat. Oni to sterują przeciez
piter0001
Warto posłuchać o tym co robić w warunkach wysokiej inflacji z pieniędzmi - https://youtu.be/ZpqPyZmOoXw

Tak samo warto posłuchać o tym co się działo w gospodarce i ze stopami procentowymi w latach 70.-tych w USA, kiedy panowała tam wysoka inflacja - https://youtu.be/g90g4vPdt3s

Piszę tutaj o tych sprawach często w
Warto posłuchać o tym co robić w warunkach wysokiej inflacji z pieniędzmi - https://youtu.be/ZpqPyZmOoXw

Tak samo warto posłuchać o tym co się działo w gospodarce i ze stopami procentowymi w latach 70.-tych w USA, kiedy panowała tam wysoka inflacja - https://youtu.be/g90g4vPdt3s

Piszę tutaj o tych sprawach często w komentarzach.
zops
Często w Bitte schoen und ja ja. Prorocze słowa Einsteina stają się rzeczywistością. Tea time! (W3) wells24 c o m
samsza
Czyli na walce z inflacją też można zarobić, tak jak na walce o klimat, z Putinem, o sprawiedliwość społeczną, o różnorodność, co tam chcecie.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki