Tym będą żyły rynki: witaj roku 2018

Ostatni pełny tydzień kwietnia na rynkach finansowych upłynie pod znakiem nałożenia się na siebie sezonu wyników i okresu publikacji danych o PKB za pierwszy kwartał. Innymi słowy, definitywnie zakończymy podsumowywanie starego roku i zaczniemy oceniać początek nowego.

(ingimage)

Poniedziałek, 23 kwietnia

W centrum uwagi znajdą się wstępne odczyty indeksów PMI dla sektorów przemysłowych i usługowych głównych gospodarek świata. Pod lupę trafią Japonia (02.30), Francja (09.00), Niemcy (09.30), strefa euro (10.00) i USA (15.45).

Z polskiego punktu widzenia arcyciekawie zapowiadają się dane o sprzedaży detalicznej w marcu (10.00), a więc pierwszym miesiącu obowiązywania ustawy ograniczającej handel w niedziele.

W poniedziałek odbędzie się WZA Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Z opublikowanych projektów uchwał warszawskiej giełdy wynika, że akcjonariusze zajmą się m.in. zmianami w zarządzie i radzie nadzorczej.

Wyniki: PlayWay, Alphbet

Wtorek, 24 kwietnia

Dzień rozpocznie kwartalny raport o inflacji w Australii (03.30). O 08.00 w Szwajcarii opublikowane zostaną dane o handlu zagranicznym.

O 10.00 warto zwrócić uwagę na niemiecki indeks Ifo, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Jego wskazania będą zestawiane z ostatnim, zaskakującym odczytem indeksu ZEW.

O 14.00 Narodowy Bank Polski poda dane o podaży pieniądza. O tej samej porze Węgierski Bank Narodowy podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Popołudnie zdominują dane z amerykańskiego rynku nieruchomości – indeks cen domów S&P/Case-Shiller (15.00), indeks cen nieruchomości FHFA (15.00) i dane o sprzedaży nowych domów (16.00).

Wyniki: BZ WBK, ING Bank Śląski, Millennium, Emperia, Monnari, Coca-Cola

Środa, 25 kwietnia

O 10.00 GUS opublikuje biuletyn statystyczny, w którym znajdziemy m.in. dane o stopie bezrobocia w ubiegłym miesiącu. Ze wstępnych wskazań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że marcowe bezrobocie rejestrowe wyniosło 6,6 proc.

O 13.00 o stopach procentowych decydował będzie turecki bank centralny – wydarzenie to rozpatrywać należy w kontekście ostatniego osłabienia liry oraz kontrowersyjnych wypowiedzi prezydenta Erdogana.

Wyniki: Orange Polska, Gino Rossi, Twitter, Ford, Visa

Czwartek, 26 kwietnia

Czwartek rozpoczniemy od danych o dynamice PKB Korei Południowej. To o tyle ciekawe, że kraj ten znalazł się ostatnio na krawędzi recesji. W Europie dzień zacznie się od zbadania nastrojów panujących wśród niemieckich konsumentów (08.00) oraz danych z hiszpańskiego rynku pracy (09.00), na którym liczba bezrobotnych sukcesywnie maleje. O 09.30 decyzję ws. stóp procentowych podejmował będzie szwedzki Riksbank.

Znacznie więcej monetarnych emocji wywołają jednak sygnały płynące z Europejskiego Banku Centralnego. Mówiąc ściślej, nie chodzi o samą treść komunikatu po posiedzeniu Rady Prezesów (13.45), lecz o to, co na konferencji prasowej powie prezes Mario Draghi (14.30).

W amerykańskiej paczce danych znajdziemy zamówienia na dobra trwałe (14.30), saldo obrotów towarowych (14.30) i wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (14.30).

Wyniki: Kruk, Orlen, Benefit, Dom Development, Getin, Deutsche Bank

Piątek, 27 kwietnia

Ostatni roboczy dzień tygodnia zainauguruje ogłoszenie decyzji Banku Japonii ws. dalszego kierunku prowadzenia polityki monetarnej. Ponadto z Kraju Kwitnącej Wiśni nadejdą dane o stopie bezrobocia (01.30), produkcji przemysłowej (01.30) i sprzedaży detalicznej (01.50).

Dalszą część dnia zdominują wstępne wyliczenia dynamiki PKB w trzech dużych gospodarkach: Francji (07.30), Wielkiej Brytanii (10.30) oraz Stanach Zjednoczonych (14.30).

Dodatkowo będziemy mogli zapoznać się z indeksami koniunktury gospodarczej w strefie euro (11.00) oraz z protokołem z ostatniego posiedzenia RPP (14.00).

Wyniki: Lotos, Budimex, GPW,

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj