Tym będą żyły rynki: wakacje z dywidendami

Choć rynki finansowe nie znają terminu „wakacje”, to jednak mniejszą aktywność inwestorów na warszawskiej giełdzie widać już od kilku dni. Przedostatni tydzień czerwca zapowiada się pracowicie dla akcjonariuszy spółek decydujących o wypłacie dywidendy.

Jest dość prawdopodobne, że najważniejsze finansowe wydarzenia czerwca mamy już za sobą. W mijającym tygodniu obradowały cztery z sześciu największych banków centralnych świata. O ile Szwajcarski Bank Narodowy, Bank Japonii i Bank Anglii nie dokonały korekt w polityce monetarnej, o tyle już amerykańska Rezerwa Federalna zrzuciła „bilansową bombę”, przy okazji realizując oczekiwania rynku i podnosząc stopy procentowe „już” po raz drugi w tym roku.

(ingimage)

Zatem przynajmniej pierwsza część nadchodzącego tygodnia może jeszcze upływać pod znakiem reakcji na normalizację polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. A sytuacja na rynku robi się coraz ciekawsza: trzymiesięczny dolarowy Libor wynosi już 1,25% (najwyżej od grudnia 2008), podczas gdy rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich spadła do niespełna 2,2% z ponad 2,6% w marcu. Takie spłaszczenie krzywej terminowej w USA raczej nie wróży niczego dobrego.

Poniedziałek, 19 czerwca

Tydzień zaczniemy japońskim bilansem handlowym. Ekonomiści liczą na solidne – dwucyfrowe – wzrosty zarówno importu jak i eksportu. Trzeciej gospodarce świata nie pomogła szalona polityka monetarna Banku Japonii - dopiero ożywienie gospodarcze w Europie poprawiło statystyki japońskiego importu.

Na Starym Kontynencie liczyć się będą przede wszystkim wyniki drugiej tury francuskich wyborów parlamentarnych. Według sondaży partia prezydenta Macrona może uzyskać większość parlamentarną, co dałoby pełnię władzy gospodarzowi Pałacu Elizejskiego.

Podczas gdy my będziemy przyglądać się „polskim payrollsom” (czyli majowym danym o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w dużych firmach niefinansowych), które Główny Urząd Statystyczny przekaże punktualnie o 14:00, uwaga inwestorów międzynarodowych zapewne skupi się na wystąpieniu Williama Dudleya. Szef potężnego nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej będzie przemawiał na spotkaniu z biznesmenami.

Na GPW jest to okres dywidendowy. Na poniedziałek zaplanowane są WZA ustalające wysokość wypłaty zysku (bądź jej braku) m.in. w Apatorze, Intercars, Policach i Polnej. Tego dnia prawo do dywidendy nabędą akcjonariusze Wieltonu, Euco, Puław i Seko, a dywidendę wypłaci GTC.

Dla inwestorów indywidualnych to ostatni dzień składania zapisów w ofercie publicznej Maxcomu.

Wtorek, 20 czerwca

Kalendarium makroekonomiczne jest obszerne, ale wypełnione danymi raczej drugiej bądź trzeciej kategorii. Wyjątek stanowi Polska, gdzie GUS opublikuje statystyki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za maj (14:00), a BIEC ogłosi czerwcowy odczyt indeksu dobrobytu (9:00). W Ameryce oczy inwestorów będą zwrócone na cotygodniowe dane o zapasach paliw (API) – raporty te w ostatnich tygodniach miały istotny wpływ na ceny ropy naftowej.

Na warszawskiej Giełdzie to kolejny dzień maratonu WZA decydujących o przeznaczeniu zeszłorocznych zysków lub pokrycia strat. Pierwszą, historyczną dywidendę (1,05 zł na akcję) tego dnia wypłaci CD Projekt.

Dla inwestorów operujących globalnie bardzo ważna będzie decyzja MSCI, który może włączyć chińskie akcje do swoich indeksów.

Środa, 21 czerwca

Środa będzie dniem ubogim w raporty makroekonomiczne. Wyjątkiem będą amerykańskie rządowe dane o zapasach paliw (16:30). Decyzje o poziomie stóp procentowych podejmie bank centralny Nowej Zelandii – oczekiwane jest ich utrzymanie na rekordowo niskim poziomie 1,75%.

W takim układzie wydarzeniem dnia może być wystąpienie Stanleya Fischera – przedstawiciela Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, któremu czasami zdarza się zdradzić zamiary Fedu w kwestii stóp procentowych.

Dywidenda zasili konta akcjonariuszy Tarczyńskiego i BZ WBK. Ruszą zapisy na akcje Maxcomu w transzy inwestorów instytucjonalnych.

Czwartek, 22 czerwca

Rozpocznie się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Ale po tym, jak Eurogrupa ponownie odłożyła wykonanie wyroku na Grecji, dla inwestorów nie będzie to wydarzenie specjalnie interesujące. Już ciekawszy może się okazać comiesięczny biuletyn Europejskiego Banku Centralnego (10:00). O tej samej porze o stopach procentowych decydować będzie bank centralny Norwegii – oczekuje się ich utrzymania na rekordowo niskim poziomie 0,50%.

Przy Książęcej tym razem spokojniej – w dywidendowej sadze swój rozdział dopisze tylko Archicom (wypłata dywidendy) oraz Eurotel (ustalenie prawa do dywidendy).

Piątek, 23 czerwca

To może być najbardziej pracowity dzień w nadchodzącym tygodniu. Zaczynamy od Japonii, gdzie w nocy (2:30)  opublikowany zostanie wstępny odczyt indeksu menedżerów logistyki (PMI) dla przemysłu. Potem czas na Europę: o 9:00 Francja, o 9:30 Niemcy, zaś o 10:00 cała strefa euro. Ekonomiści spodziewają się utrzymana indeksów PMI blisko bardzo wysokich poziomów odnotowanych w maju. O 15:45 przewidziana jest publikacja PMI dla Stanów Zjednoczonych. Po drodze (o 14:00) GUS pokaże czerwcowe wskaźniki koniunktury w polskiej gospodarce.

Na GPW będzie to kolejny dzień dywidendowego maratonu. Ustalanie, wypłacanie i odcinanie dywidendy dotknie akcjonariuszy kilkunastu spółek. Po sesji do indeksu mWIG40 wskoczą akcje Dino.

KK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 totaliter

Asbis - ustalenie prawa do dywidendy: 21 czerwca, a jej wypłata nastąpi 14 lipca. Dywidendy będzie 0,03 USD (ponad 11 groszy, czyli ponad 4%).

! Odpowiedz
0 7 ~Rozczarowany

Co za bzdury tu są pisane. Halo!
Cdprojekt wypłacił dywidendę 13 czerwca a nie 20! Natomiast dniem dywidendy dla Wieltonu był 12 czerwca! Ogarnijcie tego co pisał ten artykuł.

! Odpowiedz
0 5 ~aa

Ciekawe dlaczego pan KK nic nie wspomina o dywidendzie PEKAO. To bedzie największy spadek papieru z Wig20 w nadchodzącym tygodniu.

! Odpowiedz
4 2 open_mind

Jak w Polskich „oficjalnych” mas-mediach pojawiają się takie artykuły to już wiesz że życie w światowym kredytowym La La Land, dobiega gwałtownie kresu. link
http://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/jim-rogers-nadchodzi-najwiekszy-kryzys-naszych-czasow/nknfp9c

! Odpowiedz
WIG -0,59% 64 474,44
2017-10-18 17:15:00
WIG20 -0,48% 2 502,34
2017-10-18 17:15:00
WIG30 -0,56% 2 869,10
2017-10-18 17:15:00
MWIG40 -0,85% 4 846,80
2017-10-18 17:15:00
DAX 0,37% 13 043,03
2017-10-18 17:36:00
NASDAQ 0,17% 6 635,09
2017-10-18 20:15:00
SP500 0,18% 2 563,88
2017-10-18 20:15:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl