Tym będą żyły rynki: tydzień polsko-anglosaski

2019-03-17 09:40
publikacja
2019-03-17 09:40
YAY Foto

W nadchodzącym tygodniu znów skupimy się na danych z polskiej gospodarki. W skali świata najważniejsze będą brexit oraz decyzja Rezerwy Federalnej.

Poniedziałek, 18 marca

Nowy tydzień rozpoczniemy od danych o handlu zagranicznym (00.50) i produkcji przemysłowej Japonii (05.30). Wymiana handlowa będzie też przedmiotem raportu, który o 11.00 przedstawi Eurostat. O 14.00 z kolei NBP przedstawi dane o inflacji bazowej.

Wyniki: Eurocash

Wtorek, 19 marca

O 10.00 poznamy wysokość przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w polskich przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób. Pół godziny później dane z rynku pracy opublikuje także brytyjski urząd statystyczny. 11.00 to z kolei godzina przedstawienia najnowszego odczytu niemieckiego indeksu ZEW, który bada nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych.

W USA w centrum uwagi znajdą się rozpoczęte budowy i pozwolenia na budowę domów (13.30) oraz zamówienia na dobra trwałe (15.00).

Wyniki: FedEx,Vistula, Wawel

Środa, 20 marca

Kontynuując przegląd danych z polskiej gospodarki, w środę zatrzymamy się przy produkcji przemysłowej (10.00) oraz koniunkturze konsumenckiej (10.00). O 10.30 przekonamy się, jaka inflacja panuje w Wielkiej Brytanii.

Najważniejszym momentem dnia będzie 19.00, kiedy poznamy decyzję Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych. Po ostatnich zawirowaniach analitycy nie sądzą, aby Fed podniósł stopy, jednak bardzo ważne będzie to, co inwestorzy zobaczą w projekcjach członków FOMC (19.00) oraz usłyszą z ust przewodniczącego Jerome’a Powella (19.30). Dzień zamkną dane o PKB Nowej Zelandii (22.45).

Do 20 marca Izba Gmin ma ponownie głosować nad umową brexitową (głosowanie może odbyć się wcześniej). Jeśli parlament po raz trzeci odrzuci umowę wynegocjowaną przez rząd, to premier May będzie wnosić o dłuższe przesunięcie w czasie daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Wyniki: BMW

Czwartek, 21 marca

O 09.30 pierwszy w tym roku komunikat o polityce monetarnej przedstawi Szwajcarski Bank Narodowy. Pół godziny później uwaga znów skupi się na Polsce, a to za sprawą raportu GUS o sprzedaży detalicznej. Analogiczne dane o 10.30 napłyną z Wielkiej Brytanii, gdzie dodatkowo o 13.00 zapadnie decyzja Banku Anglii.

Wyniki: Cyfrowy Polsat, Enea, GTC, PKN Orlen, PKP Cargo, Bogdanka, Echo, Brand24, NextBike, Platige Image, TS Games

Piątek, 22 marca

Ostatni roboczy dzień tygodnia zainaugurują dane z Japonii: inflacja konsumencka (00.30) oraz indeks PMI dla przemysłu (01.30). Wstępne odczyty indeksów autorstwa IHS Markit towarzyszyć nam będą też przez resztę dnia – pod lupę trafią Francja (09.15), Niemcy (09.30), strefa euro (10.00) oraz USA (14.45).

Wyniki: CI Games, Handlowy, Neuca

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
open_mind
Cywilizacja obecna nasza charakteryzuje się ogromnym osiągnięciem intelektualnym, technologicznym i naukowym, prawdopodobnie najpiękniejszą muzyką kiedykolwiek skomponowaną (zwłaszcza J. Bacha) i wieloma innymi arcydziełami sztuki i architektury. Niestety, ma też ciemniejszą stronę: imperializm, rasizm, ludobójstwo, Cywilizacja obecna nasza charakteryzuje się ogromnym osiągnięciem intelektualnym, technologicznym i naukowym, prawdopodobnie najpiękniejszą muzyką kiedykolwiek skomponowaną (zwłaszcza J. Bacha) i wieloma innymi arcydziełami sztuki i architektury. Niestety, ma też ciemniejszą stronę: imperializm, rasizm, ludobójstwo, niewolnictwo, prześladowania religijne i polityczne oraz, oczywiście, dwie wojny światowe. Tak więc, zapis ten jest w kratkę, delikatnie mówiąc, ale nie można zaprzeczyć, że pomimo swoich grzechów i wad zachodnia cywilizacja przyniosła światu ogromne dziedzictwo intelektualne, które zainspirowało ludzi na całym świecie. Jeśli zapytasz większość ludzi z Zachodu, co kojarzą z cywilizacją zachodnią, prawdopodobnie nazwaliby takie rzeczy, jak metoda naukowa, demokracja, prawa człowieka, prawa obywatelskie, rozdział władzy, równość wobec prawa itd. cywilizacja zachodnia w zupełnie inny sposób, ale możemy to zignorować dla naszych celów. Ale to, co dziś pokazuje tak zwany „kolektywny Zachód” (inaczej anglojęzyczne imperium), jest dokładnym przeciwieństwem tego, za czym Zachód ma stać. Oto kilka przykładów:

#1/ Niemcy dopuściły się ogromnych zbrodni, a dzisiaj przewodzą Europie, i maja ją w kajdanach finansowych.

#2/ Prawo międzynarodowe: wraz z agresją USA / NATO na naród serbski umarła główna cecha zachodniej cywilizacji: prawo międzynarodowe. To, co zaczęło się wówczas od bomb na serbskich cywilach w serbskiej Krajinie i Bośni, trwa do dziś z absolutnie haniebnym „dostosowaniem” kluczowej zachodniej mocy i dyktatu Anglosfery, czy to na fałszywej flagi Skripal, wielu chemicznych fałszywych flagach w Syrii lub, ostatnio, zamach anglojęzyczny przeciwko prawowitemu rządowi Wenezueli. Prawda jest taka, że nikt nie ma nic przeciwko prawu międzynarodowemu w klasie rządzącej AngloZionst Empire i że obecnie „może to zrobić”.

#3/ Prawa człowieka: smutna i oburzająca prawda jest taka, że Zachód popiera obecnie (całkowicie nielegalny) reżim nazistowski na Ukrainie, reżim Takfiri w KSA i syjonistyczny (i otwarcie rasistowski reżim) w okupowanej Palestynie. Wszystkie te reżimy są masowymi gwałcicielami praw człowieka i podstawowych norm cywilizowanego zachowania. Nie trzeba dodawać, że USA naruszają ogromną liczbę międzynarodowych norm i konwencji dotyczących praw człowieka, praw pracowniczych, należytego procesu, praw obywatelskich itd. Wszyscy wiemy, że niesławny Akt Patriotyczny został napisany jeszcze przed fałszywą flagą z 11 września.

#4/ Prawo wojny i konwencje genewskie: tak samo tutaj Stany Zjednoczone z radością ignorują wiele najświętszych przepisów prawa wojennego i konwencji genewskich, nie ratyfikując części tych instrumentów lub znajdując sposoby ich obejścia (pomyśl GITMO, Abu Ghraib, Bagram lub nawet wiele „czarnych” więzień CIA zlokalizowanych w różnych krajach na całym świecie, oczywiście „wydawanie w trybie nadzwyczajnym”. Podobnie USA całkowicie i bezwarunkowo popierają gwałcicieli wszystkich możliwych zobowiązań prawnych: Izraela

#5/ Szacunek dla procesu politycznego: jest absolutnie jasne, że Clinton Gang nigdy nie zaakceptował wyboru Trumpa jako POTUS i odrzucając ten wynik, lub próbując nazwać Trumpa „rosyjskim agentem”, przywódcy anglosascy nigdy nie zaakceptują swojej porażki. Słynny komentarz Hillary „koszmar godnych ubolewania” stanowi doskonałą ilustrację ogromnej pogardy, w jakiej anglojęzyczni trzymają zwykłych ludzi w USA.

#6/ Otwarte, konkurencyjne rynki. Jest całkiem jasne, że Stany Zjednoczone nie mają pożytku z otwartych, konkurencyjnych rynków i że przywódcy Imperium będą używać wszelkich metod, aby uniknąć uczciwej konkurencji z innymi krajami, a zatem wszystkich niekończących się list sankcji, gróźb przeciwko kraje, które mogą odważyć się na zakup systemów spoza USA (cały przykład S-400 vs F-35 z Turcją jest doskonałym przykładem). Kiedy patrzymy na kraje zachodnie, zwłaszcza USA, widzimy, co niektórzy nazywają „kapitalizmem kolesiów” z absolutnie fantastycznymi poziomami zepsucia, ogromnymi megakorporacjami kontrolującymi całe segmenty gospodarki, eksportami narzuconymi przez sankcje i groźby sankcji, a nie przewagi konkurencyjne, feudalne prawo pracy, bezwzględna polityka imperialistyczna / kolonialna polegająca na systematycznym okradaniu tych, którzy ośmielają się żyć ponad zasoby, których Imperium potrzebuje lub chce.

#7?
Szacunek dla sojuszy i partnerstw. Imperium anglojęzyczne nie ma sprzymierzeńców - tylko państwa wasalne, reżimy marionetkowe (Poland). Stany Zjednoczone zawsze traktowały swoich tak zwanych „sojuszników” z całkowitą pogardą.

Lista się ciągnie, naprawdę.

Ostatni cesarz jest również nagi ...

„Dobra wiadomość o prezydencji Trumpa: Głupcy mogą się przydać!”, Bo Ostatni cesarz Trump jest również nagi ...

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki