Tym będą żyły rynki: tydzień polskich danych, raporty gigantów

Mimo wolnego wtorku, nadchodzący tydzień na rynkach zapowiada się bardzo ciekawie. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, o których już teraz możemy powiedzieć, że w nadchodzących dniach będą ważne dla rynków.

Poniedziałek, 14 sierpnia

Nowy tydzień powita inwestorów paczką danych z Dalekiego Wschodu. Oprócz PKB Japonii w kalendarium znajduje się także seria odczytów z Chin, z produkcją przemysłową na czele. Zainteresowani powinni być więc przede wszystkim inwestorzy z ekspozycją na surowce takie jak np. miedź. O 11 poznamy także dane dotyczące produkcji przemysłowej w strefie euro.

W Polsce inwestorów czeka odczyt inflacji bazowej i końcówka sezonu wynikowego na NewConnect (wysyp raportów). Fajerwerków na giełdzie nie należy się jednak spodziewać. Wysoce prawdopodobna jest sesja o niewielkich obrotach, nałoży się bowiem efekt poniedziałku i długiego weekendu. Wolny wtorek w perspektywie sprawia, że rodzimi inwestorzy będą raczej spędzali czas na urlopach niż platformach maklerskich.

Wtorek, 15 sierpnia

Nad Wisłą obchodzone będzie Święto Wojska Polskiego, a w kościołach Święto Wniebowzięcia Marii Panny. Z tego powodu przy Książęcej we wtorek handlu nie będzie. Wolne mają także Włosi i Rumuni. Na pozostałych rynkach toczyć się jednak będzie normalne życie. Na brak ciekawych danych nie będzie można narzekać.

W nocy Japończycy poinformują o czerwcowej produkcji przemysłowej, o 8 zaś Niemcy pochwalą się wstępnym PKB za II kwartał. Analitycy przewidują dynamikę rok do roku na poziomie 1,9 proc. O 10:30 przyjdzie z kolei czas na dane o brytyjskiej inflacji CPI, popołudnie to zaś paczka danych z USA. Najważniejszy wydaje się publikowany o 14:30 odczyt sprzedaży detalicznej. Oczekiwania wskazują, że w lipcu jest nadzieja na odbicie po czerwcowym spadku o 0,2 proc. Oczekiwania wskazują dynamikę na poziomie 0,4 proc.

Środa, 16 sierpnia

W środę inwestorzy z Książęcej powinni mieć przede wszystkim na uwadze fakt, że będą "dzień do tyłu", wyceniane będą nie tylko najnowsze informacje, ale także i te, które większość rynków zdążyła wycenić już we wtorek. 

Z wydarzeń bieżących warto będzie zwrócić przede wszystkim uwagę na wstępną publikację polskiego PKB za II kwartał. Oczekuje się, że dynamika rok do roku nieco wyhamuje i po 4 proc. w I kwartale, teraz wyniesie 3,8 proc. Danymi o PKB pochwalą się także Włosi oraz strefa euro (będzie to rewizja, spodziewany odczyt to 2,1-proc. wzrost). O 10:30 na rynek trafi także paczka danych z brytyjskiego rynku pracy.

Czujność będzie trzeba także zachować po południu. O 16:30 pojawią się dane o tygodniowej zmianie zapasów paliw w USA, które będą silnie śledzone przez handlujących ropą naftową. O 20 pojawią się zaś minutki z lipcowego posiedzenia FOMC i mogą one rzucić nieco nowego światła na plany Rezerwy dotyczące zacieśniania polityki monetarnej. Póki co na rynku czuć pewne rozluźnienie po piątkowych danych o inflacji. Środa to także początek renegocjacji porozumienia w ramach NAFTA, można więc oczekiwać podwyższonej aktywności Donalda Trumpa (o ile wcześniej nie wróci temat Korei, który wstrząsnął rynkami w mijającym tygodniu).

Warto wspomnieć także, że tego dnia na rynku NewConnect zadebiutuje nowa spółka. To Scope Fluidics, czyli spółka typu spin-off, której udziałowcem jest Instytut Chemii Fizycznej PAN. Zajmuje się ona projektowaniem urządzeń mikroprzepływowych do celów medycznych i biotechnologicznych. Więcej na jej temat można przeczytać tutaj.

Czwartek, 17 sierpnia

Po minutkach z Ameryki, przyjdzie i czas na minutki z EBC. Te pojawią się na rynku w środę o 13:30. Wcześniej, o 11:00, w kontekście europejskiej polityki monetarnej, warto będzie zwrócić na dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro. O tej samej godzinie Eurostat zaprezentuje także dane o handlu zagranicznym. Popołudnie to z kolei paczka danych z USA na czele z odczytem lipcowej produkcji przemysłowej (15:15). Wieczorem wystąpi zaś publicznie dwóch szefów stanowych Fed.

Aktywny będzie także GUS. O godzinie 14 przedstawione zostaną dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w lipcu. Jeszcze ciekawiej dzień zapowiada się na GPW. Raporty półroczne przekażą tego dnia na rynek tacy giganci jak KGHM, JSW, Lotos oraz Tauron. Akcjonariusze KGH-u dodatkowo otrzymają na swoje konta pierwszą ratę dywidendy. Szersze kalendarium spółek dostępne jest pod tym adresem.

Piątek, 18 sierpnia

Piątek to kontynuacja "tygodnia z polskimi danymi". O 14 w centrum uwagi znajdą się odczyty lipcowej produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Oczekuje się, że oba wskaźniki mocno rok do roku wzrosną, pierwszy o 8,4 proc., drugi zaś o 7,5 proc. Na GPW wydarzeniem dnia będzie publikacja raportu przez PGNiG. Poza Polską piątkowe kalendarium będzie raczej spokojne, bez większych zapowiedzianych atrakcji. 

Adam Torchała

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 4 john-eire

Investors are once again leaving Poland. They don't care about Polish economic data. All eyes are on Kaczynski's next moves.

! Odpowiedz
2 5 doradca-praktyk

bull sheet, mr Kowalski

! Odpowiedz
0 3 pytek21

Troooolll

! Odpowiedz
2 6 mc68000

Cóż, wszystko wskazuje na to, że zacznę się powoli wycofywać z giełdy. Zgodnie z przysłowiami giełdowymi (które, jak wiemy, są mądrością inwestorów): "kupuj plotki, sprzedawaj fakty" czy "sprzedawaj, kiedy wszyscy inni kupują" itd. Każda hossa, wbrew temu co twierdzi Janet Yellen, kiedyś się kończy...

! Odpowiedz
2 3 kimdzongtusk

Po 9 latach ręcznego sterowania/pompowania tzw. rynków przez bańki centralne to raczej jest bliżej niż dalej do końca tej wirtualnej hossy. Obecnie stosunek potencjalnych zysków do ryzyka jest skrajnie niekorzystny .

! Odpowiedz
WIG -1,13% 63 745,00
2017-10-19 17:15:00
WIG20 -1,39% 2 467,49
2017-10-19 17:15:00
WIG30 -1,08% 2 838,04
2017-10-19 17:15:00
MWIG40 -0,55% 4 820,03
2017-10-19 17:15:00
DAX -0,41% 12 990,10
2017-10-19 17:36:00
NASDAQ -0,29% 6 605,07
2017-10-19 22:02:00
SP500 0,03% 2 562,10
2017-10-19 22:07:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl