REKLAMA

Tym będą żyły rynki: sądny piątek trzynastego

2016-05-06 13:23
publikacja
2016-05-06 13:23

W przyszłym tygodniu odliczać będziemy dni i godziny do jedynego w tym roku piątku 13, kiedy agencja Moody’s ma dokonać przeglądu ratingu Polski. Nim to nastąpi, na rynek trafi szereg informacji o spółkach i gospodarkach.

/ fot. Brendan McDermid / Reuters

Poniedziałek, 9 maja

Nowy tydzień na rynkach rozpocznie się od reakcji na publikowane w niedzielę dane o chińskiej wymianie handlowej. Z Dalekiego Wschodu nadejdzie także protokół z ostatniego posiedzenia Banku Japonii (01.50).

W Europie najistotniejszymi publikacjami będą wskaźnik zamówień w niemieckim przemyśle (08.00), inflacja CPI w Szwajcarii (09.15) oraz indeks Sentix (10.30) obrazujący nastroje wśród inwestorów w strefie euro.

O 15.00 gorąco może być w Brukseli, do której zjadą ministrowie finansów państw strefy euro, aby na nadzwyczajnym szczycie ponownie rozmawiać o przyszłości Grecji.

Wyniki: PGNiG, PKO BP

Wtorek, 10 maja

We wtorek na pierwszy ogień ponownie pójdą dane z Chin. Tym razem będzie to inflacja CPI i PPI (03.30), którym towarzyszyć mogą też dane o podaży pieniądza i nowych kredytach.

W Europie jako pierwsi ponownie obudzą się Niemcy. O 08.00 poznamy dane o produkcji przemysłowej i handlu zagranicznym największej gospodarki Starego Kontynentu. O 09.00 czekają nas raporty o inflacji w Czechach i na Węgrzech, a godzinę później do tego grona dołączy Norwegia.

Wyniki: ING Bank Śląśki, Pekao, Nokia, Electronic Arts, Walt Disney, Credit Suisse Group, Unicredit

Środa, 11 maja

Środowy kalendarz zapowiada się najskromniej. O 10.30 poznamy wyniki produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, a o 14.00 Narodowy Bank Węgier przedstawi protokół z ostatniego posiedzenia, w trakcie którego zapadła decyzja o kolejnej obniżce stóp procentowych.

Politycznym wydarzeniem dnia będzie przesłuchanie kanclerza skarbu George’a Osborna przed Izbą Gmin w związku ze zbliżającym się głosowaniem ws. Brexitu. Na drugiej półkuli w centrum uwagi znajdzie się Brazylia, gdzie niższa izba parlamentu głosować będzie nad impeachmentem prezydent Dilmy Rousseff.

Wyniki: Energa, Grupa Azoty, PGE, Tauron, BOŚ, Monnari, Police, Deutsche Post AG, Alstom SA,

Czwartek, 12 maja

W czwartkowy poranek na pierwszy plan wysunie się Norwegia. O 10.00 urząd statystyczny tego kraju poda dane o PKB w pierwszym kwartale, natomiast bank centralny podejmie decyzję ws. stóp procentowych. O 11.00 Eurostat przedstawi dane o produkcji przemysłowej w strefie euro.

Popołudnie należeć będzie do Banku Anglii. O 13.00 poznamy decyzję ws. stóp procentowych (konsensus to tradycyjnie brak zmian), jak również kwartalny biuletyn dotyczący inflacji. O 13.45 z kolei rozpocznie się wystąpienie gubernatora Marka Carneya.

O 14.00 GUS przedstawi finalne wyliczenia dotyczące inflacji w kwietniu. Wstępny szacunek wskazał, że ceny spadły o 1,1% w ujęciu rocznym.

Wyniki: CCC, Cyfrowy Polsat, JSW, PKP Cargo, PZU, Synthos, Alior, Ciech, LPP, Petroleo Brasileiro, Credit Agricole,

Piątek, 13 maja

Piątek zapowiada się zdecydowanie najgoręcej ze wszystkich dni przyszłego tygodnia i to wcale nie tylko ze względu na rating. Już o 05.30 przemawiał będzie prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda, którego słowa mogą mieć wpływ na jena i japońską giełdę.

O 08.00 rozpoczniemy kolejny w tym roku piątek z PKB. Poznamy kolejno informacje o wzroście gospodarczym w m.in. Niemczech (08.00), Rumunii (08.00), Słowacji (09.00), Węgrzech (09.00), Polsce (10.00) i Włoszech (10.00). Zestaw danych uzupełnią informacje z polskiej gospodarki - bilans płatniczy (14.00), inflacja bazowa (14.00) i podaż pieniądza (14.00).

Za oceanem najważniejsze będą dane o sprzedaży detalicznej (14.30), którym towarzyszyć będą raporty o inflacji PPI (14.30), indeks Michigan (16.00) oraz zapasy niesprzedanych towarów (16.00).

Po zamknięciu europejskich giełd (17.30) możemy doczekać się przeglądu polskiego ratingu w wykonaniu agencji Moody’s. Reakcja rynków nie powinna być aż tak burzliwa jak w styczniu przy cięciu ze strony S&P, ponieważ o reakcji Moody’s, która i tak utrzymuje najwyższy rating Polski spośród firm z wielkiej trójki, mówi się od kilku miesięcy.

Poza Polską na werdykt czekać będzie też Irlandia (Moody’s), Włochy (S&P), Litwa (Moody’s) i Ukraina (Fitch).

Wyniki: Eurocash, Handlowy, KGHM, Ruch Chorzów, Manchester United


Informacje zebrał: Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~gość
Ja polecam Pewny Kantor - z własnego doświadczenia. Zawsze zanim wybiorę kantor robię dokładny research i jakoś zawsze naprowadza mnie on na Pewny Kantor.
~Gość
Dla mnie i moich znajomych Pewny Kantor po prostu rządzi- ma zwyczajnie najkorzystniejszą ofertę, a wiem, co mówię, bo testowałem już wiele różnych przez was wymienianych kantorów.
~Untitled
Zgadzam się z ~RICO. Ktoś powinien sprawdzić komu robi laskę Moody's.
~RICO
Czekamy na wyrocznię tych co grzebią wraz z bankami finanse państw i narodów ! Agencje ratingowe to też twory wysoce zdegenerowane,którym nie warto wierzyć podobnie jak bankom !

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki