REKLAMA
WAŻNE

Tym będą żyły rynki: rynkowa majówka

2016-04-29 13:45
publikacja
2016-04-29 13:45

Pierwszy tydzień maja to nie tylko majówka. To szereg istotnych danych ze spółek oraz gospodarek, które będą miały wpływ na wycenę poszczególnych aktywów.

Tym będą żyły rynki: rynkowa majówka / fot. Kacper Pempel / Reuters

Nim zacznie się roboczy tydzień, na inwestorów czekają dwa ważne wydarzenia. W sobotę w Omaha odbędzie się doroczny zjazd udziałowców Berkshire Hathaway, w trakcie którego przemawiał będzie oczywiście Warren Buffett. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii przewidziano transmisję internetową z tego wydarzenia.

Z kolei w niedzielę w Chinach opublikowany zostanie oficjalny indeks PMI. Prognozy wskazują, że wskaźnik dla przemysłu przyjmie wartość 50,4 pkt. wobec 50,2 pkt. w poprzednim miesiącu.

Gorąco może być także w Portugalii – wszystko zależy od tego, czy po piątkowym zamknięciu europejskich giełd agencja DBRS zdecyduje się odebrać temu krajowi rating inwestycyjny. Jeżeli tak się stanie, kraj będzie miał problemy z uzyskaniem wsparcia od EBC.

2 maja, poniedziałek

Polski kalendarz świąteczny sprawia, że 2 maja to dzień masowych urlopów. Ta zasada nie tyczy się większości innych krajów, przez co dzień zapowiada się ciekawie.

Początek miesiąca tradycyjnie przyniesie przegląd przemysłowych indeksów PMI. Na pierwszy ogień pójdą Australia (01.30) oraz Japonia (04.00). W Chinach obchodzone jest święto pracy, więc PMI od Caixin pojawi się we wtorek.

W Europie przegląd PMI zaczniemy od  Holandii (09.00), a następnie przyjdzie czas na Polskę (09.00), Turcję (09.00), Hiszpanię (09.15), Szwajcarię (09.30), Czechy (09.30), Włochy (09.45), Francję (09.50), Niemcy (09.55), strefę euro (10.00), Kanadę (15.30) i USA (15.45). Na liście zabraknie Wielkiej Brytanii, gdzie obchodzone jest święto bankowe. W USA natomiast opublikowany zostanie także indeks ISM dla przemysłu (16.00).

O 15.45 EBC przedstawi dane dotyczące zwiększonych zakupów w ramach programu luzowania ilościowego. O 16.00 we Frankfurcie przemawiał będzie Mario Draghi, zaś o 18.30 w Lucernie odbędzie się wystąpienie Thomasa Jordana.

W Hiszpanii o północy minie termin na sformowanie rządu. Przewiduje się, że nowe wybory odbędą się 26 czerwca.

Wyniki: Qumak, Bumech, Ferrari

3 maja, wtorek

Święto Konstytucji 3 Maja na rynkach rozpocznie się od publikacji indeksu PMI dla chińskiego sektora przemysłowego (03.45). Konsensus analityków zakłada wzrost z 49,7 pkt. do 49,9 pkt., co jest wartością bliską poziomu oddzielającego okresy ożywienia od spowolnienia. Następnie przyjdzie czas na decyzję Banku Rezerw Australii ws. stóp procentowych (06.30). O 09.00 zaległości w danych o PMI nadrobi Irlandia, a o 10.30 dokona tego Wielka Brytania.

We wtorek Komisja Europejska ma przedstawić wiosenne prognozy ekonomiczne. Po raz kolejny przekonamy się, które kraje nie wywiążą się z obietnic dotyczących redukcji długu i deficytu.

O 17.30 w Brukseli dojdzie do spotkania Donalda Tuska i Shinzo Abego w ramach szczytu UE-Japonia.

Wyniki: Halliburton, HSBC, UBS, BNP Paribas, BMW, Pfizer

4 maja, środa

Na środę przypada festiwal PMI dla sektora usług. Dane za marzec zostaną opublikowane dla największych gospodarek europejskich oraz dla Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo o 11.00 Eurostat przedstawi dane o sprzedaży detalicznej.

W USA rozpocznie się odliczanie do piątkowej publikacji payrollsów. Środową przystawką będzie raport ADP, który na rynek trafi o 14.15. O 14.30 inwestorzy zapoznają się z danymi o amerykańskiej wymianie handlowej, a o 16.00 o zamówieniach w przemyśle.

Wyniki: Tesla, Time Warner, Siemens, Shell, Societe Generale

5 maja, czwartek

Zaległości w indeksach PMI – tym razem dla sektora usług – ponownie nadrabiać będą Chiny (03.45) i Wielka Brytania (10.30).

O 10.00 ECB opublikuje comiesięczny biuletyn ekonomiczny. Aktywne będą tęż dwa banki centralne państwa z naszego regionu – o stopach procentowych decydować będzie się w Czechach i Rumunii.

Londyńczycy w czwartek wybiorą nowego burmistrza. Sondaże przewidują, że największe szanse na wygraną ma Sadiq Khan z Partii Pracy.

Wyniki: Activision Blizzard, Alibaba

6 maja, piątek

Na krajowym podwórku najważniejszym wydarzeniem ostatniego dnia roboczego tygodnia będzie decyzja RPP dotycząca stóp procentowych. Konsensus zakłada, że i tym razem Rada powstrzyma się od zmian. Tradycyjnie dokładny moment opublikowania komunikatu pozostaje nieznany, wiemy natomiast, że o 16.00 prezes Belka oraz dwaj inni członkowie RPP pojawią się na konferencji prasowej.

Globalnym makroekonomicznym gwoździem programu będzie jednak publikacja danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Jak zwykle w centrum uwagi znajdą się dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym. Analitycy przewidują wzrost o odpowiednio 205 tys. i 195 tys. Publikacja danych, które mogą poruszyć rynkami na całym świecie zaplanowana została na 14.30 czasu polskiego.

Wyniki: Berkshire Hathaway Inc, ArcelorMittal

Ratingi: Portugalia (Moody’s), Turcja (S&P), Łotwa (Fitch), Malta (Moody’s), Holandia (Fitch)

Informacje zebrał: Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~haha
Zawsze gdy Polska zaciąga masę kredytów zagranicą to Złoty się umacnia. I tak jest teraz żyjemy na kredyt. Zobaczycie że jak przyjdzie czas spłaty zobowiązań to złoty poleci.
~ChrobryJan
Będziemy żyli za słabą złotówkę :P
www.fxmag.pl/artykul/ryzyko-polityczne-i-deflacja-niszcza-zlotego

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki