REKLAMA
WAŻNE

Tym będą żyły rynki: ropa, Polska i EBC

2016-04-15 14:48
publikacja
2016-04-15 14:48

Przyszły tydzień zdominowany zostanie przez dane z polskiej gospodarki, którym towarzyszyć będą decyzje banków centralnych z EBC na czele. Za oceanem trwać będzie sezon wyników spółek, a cena ropy znajdzie się pod wpływem ustaleń na katarskim szczycie.

/ fot. jarek78 / YAY Foto

g

Jeszcze w weekend czekają nas dwa istotne wydarzenia, które mogą zmienić sytuację na wybranych rynkach finansowych. Ważniejsze z nich dotyczy ropy naftowej – w niedzielę w Katarze spotkają się przedstawiciele 16 producentów ropy naftowej, w tym członkowie OPEC.

Tego samego dnia w Brazylii niższa izba parlamentu będzie decydowała o impeachmencie prezydent Dilmy Rousseff. Wynik głosowania może przełożyć się na poniedziałkowy kurs reala.

18 kwietnia, poniedziałek

Kalendarium makroekonomiczne na pierwszy dzień tygodnia jest niemal puste. Najważniejszym momentem dnia będzie 14.00, kiedy GUS opublikuje dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w Polsce. Rynkowy konsensus zakłada wzrost zatrudnienia o 2,5%, zaś wynagrodzenia o 3,4% w ujęciu rocznym.

W poniedziałek do Aten wracają audytorzy MFW, ECB oraz EFSM. Rozmowy dotyczyć będą oczywiście oceny kondycji finansowej Grecji oraz dalszej pomocy instytucji międzynarodowych.

Wyniki: PepsiCo, Hasbro, Netflix

19 kwietnia, wtorek

Wtorek rozpocznie się od danych z Niemiec. O 11.00 poznamy kwietniowy odczyt indeksu instytutu ZEW. W marcu wskaźnik ten zanotował wzrost niższy od oczekiwań.

O 14.00 ponownie dane dotyczące polskiej gospodarki. GUS poda dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w marcu. Miesiąc temu wyniki produkcji „podbiły” efekty kalendarzowe, zaś sprzedaż wypadła lepiej, niż się spodziewano.

Po południu możemy oczekiwać danych z amerykańskiego rynku nieruchomości (14.30) oraz informacji o zapasach paliw (22.40).

Wyniki: Goldman Sachs, Harley-Davidson, Intel, Yahoo

20 kwietnia, środa

Środę rozpoczniemy od danych o japońskim handlu zagranicznym (01.50). Raport ten będzie pomocny przy prognozowaniu dynamiki PKB Kraju Kwitnącej Wiśni w pierwszym kwartale.

O 12.00 we Frankfurcie publicznie przemawiać będzie Mario Draghi. O 13.00 w Turcji podjęta zostanie decyzja ws. stóp procentowych. Będzie to pierwsze posiedzenie z udziałem nowego prezesa banku centralnego, którym został Murat Cetinkaya.

Politycznym wydarzeniem dnia będzie początek wizyty prezydenta Baracka Obamy na Bliskim Wschodzie.

Wyniki: Coca-Cola, US Bancorp, Qualcomm, American Express

21 kwietnia, czwartek

Czwartek upłynie pod znakiem banków centralnych. O 09.30 decyzję podejmie szwedzki Riksbank, który na ostatnim posiedzeniu obniżył stopy i przyspieszył drukarki. O stopach decydował będzie też Europejski Bank Centralny, który także poluzował politykę monetarną w marcu. Tradycyjnie komunikat banku poznamy o 13.45, zaś o 14.30 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem prezesa Mario Draghiego. O 14.00 natomiast poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Wyniki: BNY Mellon, UnderArmour, Verizon, General Motors, Microsoft, Starbucks, Visa, Alphabet

22 kwietnia, piątek

W piątek rozpocznie się kolejna w tym roku edycja „festiwalu PMI”, w ramach którego poznamy wstępne indeksy obrazujące nastroje w sektorach przemysłu i usług największych gospodarek świata. Kolejno publikowane będą indeksy dla Japonii (04.00), Francji (09.00), Niemiec (09.30), strefy euro (10.00) i USA (15.45).

O 10.00 ECB ma opublikować prognozy zebrane wśród profesjonalnych ekonomistów. O 15.00 w Amsterdamie spotkają się ministrowie finansów i przedstawiciele banków centralnych państw strefy euro, aby rozmawiać o problemach Grecji.

Wyniki: McDonald’s, Honeywell, General Electric, American Airlines, Caterpillar

Ratingi: Cypr (Fitch), Francja (S&P), Włochy (Fitch), Norwegia (S&P), Rumunia (Moody’s).


Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~LinuxMint_17_3_User
Najnowsze niezależne badania (Naukowców z University of Sussex) wykazują że świat może się uniezależnić od paliw kopalnych (ropa węgiel) jednoczesne kompletnie eliminować trujące związki z powietrza z tym związane w najbliższym dziesięcioleciu. Ta wielka szybka rewolucja energetyczna wymaga znaczących zmian o Najnowsze niezależne badania (Naukowców z University of Sussex) wykazują że świat może się uniezależnić od paliw kopalnych (ropa węgiel) jednoczesne kompletnie eliminować trujące związki z powietrza z tym związane w najbliższym dziesięcioleciu. Ta wielka szybka rewolucja energetyczna wymaga znaczących zmian o ile elity polityczne świata na to zezwolą!!
~LinuxMint_17_3_User
Dzisiaj na świecie wszystko jest manipulowane, nie ma nigdzie odbicia i wzrostów gospodarczych. Świat kołysze się od propagandy do propagandy. Czekamy tylko co i gdzie się pierwsze wywali. Nawet trolle bankowo polityczne odmawiają już współpracy.

Pętla się zaciska. Wróg wdarł się do kwatery głównej bankstery,
Dzisiaj na świecie wszystko jest manipulowane, nie ma nigdzie odbicia i wzrostów gospodarczych. Świat kołysze się od propagandy do propagandy. Czekamy tylko co i gdzie się pierwsze wywali. Nawet trolle bankowo polityczne odmawiają już współpracy.

Pętla się zaciska. Wróg wdarł się do kwatery głównej bankstery, ale o co im chodzi przecież maja te swoje mieszkania.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki