Gdy już opadnie kurz po weekendowym sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole, jest szansa, że inwestorzy przypomną sobie o danych makroekonomicznych. W Polsce dobiegnie końca sezon wynikowy, który Amerykanie zakończyli na początku sierpnia.

Poniedziałek, 26 sierpnia
Dla rynków finansowych będzie to dzień „półwolny”. A to za sprawą Letniego Święta Bankowego w Wielkiej Brytanii, w efekcie którego z rynkowej gry zostanie wyłączone londyńskie City. Kalendarium makroekonomiczne także jest lekkie. Daniem dnia będzie sierpniowy odczyt niemieckiego indeksu IFO (10:00), który może potwierdzić coraz głębszą dekoniunkturę w największej gospodarce Europy.
W Polsce opublikowany zostanie miesięczny Biuletyn Statystyczny GUS zawierający m.in. dane o stopie bezrobocia. Oprócz tego pojawi się kwartalna informacja o polskim rynku pracy.
Wyniki: Asseco Poland, Play.
Wtorek, 27 sierpnia
Dzień zaczniemy od finalnego odczytu PKB Niemiec za II kw. (8:00). Pierwotny odczyt pokazał spadek o 0,1% kdk, co postawiło największą gospodarkę Europy na skraju recesji (zakładając że obecny kwartał nie jest lepszy). O 14:00 decyzję o poziomie stóp procentowych podejmie bank centralny Węgier, który zapewne pozostawi je bez zmian na historycznie niskim poziomie 0,90%.
GUS opublikuje raport o związkach zawodowych i organizacjach pracodawców.
Wyniki: 11 bit, Mirbud, Sanok, Wirtualna Polska.
Dzień dywidendy z JSW.
Środa, 28 sierpnia
Tym razem warto zwrócić uwagę na indeks zaufania niemieckich konsumentów (8:00) stanowiących ostatnią zaporę przed regularną recesją u naszych zachodnich sąsiadów. Następnie (10:00) poznamy lipcowe statystyki podaży pieniądza w strefie euro.
Zza Atlantyku posłuchamy wystąpień kolejnych przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Wystąpią turbogołębi Neel Kashkari (19:00) oraz niezbyt znany Tom Barkin (18:20). Dla rynku ropy jak zwykle istotny będzie comiesięczny raport o zapasach paliw (16:30).
Wyniki: Eurocash, Livechat, IMS, TS Games.
Czwartek, 29 sierpnia
Poranne kalendarium pełne jest średnio istotnych danych makro. Ze statystycznego szumu warto wyłowić finalny odczyt PKB Francji (8:45), turecki bilans handlowy (9:00) oraz unijne wskaźniki koniunktury gospodarczej (11:00) dla strefy euro. Po lunchu czas przyjdzie czas na niemiecką inflację CPI (14:00) oraz pierwszą rewizję amerykańskiego PKB za II kw. (14:30). Dzień zamknie wieczorne wystąpienie szefowej Fed z San Francisco Mary Daly (23:30).
Wyniki: CD Projekt, Cyfrowy Polsat, PZU, CI Games, Altus TFI i wielu innych. Więcej w Kalendarium Bankier.pl.
Piątek, 30 sierpnia
Zaczniemy od nocnej serii danych z Japonii: stopa bezrobocia, inflacja CPI, produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. Statystyki ze sklepów spłyną też z Niemiec i Norwegii (8:00) oraz Hiszpanii (9:00). Ważniejsza będzie jednak „dogrywka” z raportami o PKB. Pierwsze regularne odczyty pokażą urzędy statystyczne Węgier i Czech (9:00), Polski (10:00), Włoch (12:00) oraz Kanady (14:30).
Drugim tematem będzie inflacja cenowa. Statystyki CPI za sierpień opublikują urzędy statystyczne Francji (8:45), Polski (10:00), Włoch (11:00) oraz Eurostat generujący dane dla całej UE i strefy euro (11:00). Także o 11:00 Eurostat wypuści dane o stopie bezrobocia a lipiec.
Z kolei Jankesi pokażą ważny raport o dochodach i wydatkach Amerykanów za lipiec. To dokument o tyle ważny, że zawiera tzw. PCE core – czyli bazowy defaltor wydatków konsumpcyjnych będący ulubionym wskaźnikiem inflacyjnym Rezerwy Federalnej. Rynek spodziewa się stabilizacji dynamiki tego indeksu na poziomie 1,6% rdr, a więc poniżej 2-procentowego celu inflacyjnego Fedu.
Na koniec dnia dostaniemy finalny wynik sierpniowego indeksu nastrojów konsumentów z Uniwersytetu Michigan, którego wstępny odczyt tak mocno zaskoczył analityków (16:00). A na dobranoc cotygodniowy raport o liczbie wiertni w USA (19:00).
Będzie to kumulacja sezonu wynikowego na GPW. Więcej w Kalendarium Bankier.pl.
Krzysztof Kolany
