REKLAMA

Tym będą żyły rynki: polski złoty i wyniki amerykańskich spółek

2021-01-08 13:00
publikacja
2021-01-08 13:00
fot. TMLsPhotoG / Shutterstock

W nadchodzącym tygodniu Amerykanie ruszają z sezonem wynikowym za IV kwartał 2020 roku, w Polsce natomiast otrzymamy informacje, które pozwolą określić krótkoterminową przyszłość dla złotego.

Poniedziałek, 11 stycznia

Nowy tydzień rozpoczniemy od danych o chińskiej inflacji cenowej. O 2:30 w nocy czasu polskiego pokażą się oficjalne wskaźniki CPI (cen dób konsumenckich) i PPI (cen dóbr producenckich). W przypadku tych pierwszych oczekiwane jest zakończenie deflacji cenowej. Na rynku zabraknie inwestorów z Japonii – mają dzień wolny z okazji Święta Pełnoletności.

Rano (8:00) pojawią się dane z Turcji. Dla liry znaczenie mogą mieć statystyki rachunku bieżącego (za listopad), a w mniejszym stopniu stopa bezrobocia (też za listopad). Z Europy nadejdą statystyki o produkcji przemysłowej na Słowacji oraz w Hiszpanii (9:00). O 10:30 pojawi się indeks Sentix dla strefy euro. Kalendarium amerykańskie jest praktycznie puste.

Wtorek, 12 stycznia

Będzie to kolejny dzień z bardzo lekkim kalendarzem makroekonomicznym. W nocy na rynki trafi japoński bilans handlowy (0:50), a nad ranem miesięczne statystyki PKB z Norwegii (8:00). Dla zainteresowanych mamy jeszcze w programie dane z Indii: inflację CPI (oczekiwany jest „zdrowy”, przeszło 5-procentowy wzrost cen) oraz produkcję przemysłową.

Środa, 13 stycznia

To będzie ważny dzień na rynku złotego. Po południu poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Po grudniowych rewelacjach prezesa NBP Adama Glapińskiego spekulowano, że Rada może definitywnie wyzerować stopy procentowe. Jednak teraz rynkowy konsensus zakłada utrzymanie stopy referencyjnej NBP na rekordowo niskim poziomie 0,10%. Drugim elementem istotnym dla notowań złotego mogą okazać się statystyki polskiego bilansu płatniczego (14:00), po których rynek spodziewa się sporej (ponad 2 mld euro) nadwyżki rachunku bieżącego.

W Europie poznamy już mocno archiwalne dane o produkcji przemysłowej za listopad. Na liście są Węgry (9:00), Włochy (10:00) oraz zbiorczy raport Eurostatu dla całej Unii i strefy euro (11:00). W Stanach Zjednoczonych poznamy statystyki grudniowej inflacji CPI (14:30), saldo budżetu federalnego (20:00) oraz cotygodniowe dane o zapasach paliw (16:30).

Czwartek, 14 stycznia

Dzień zaczniemy od raportów z Chin, gdzie w nocy powinien ukazać się grudniowy bilans handlowy oraz dane o nowych kredytach i podaży pieniądza. W Europie czekać będą na nas dane o inflacji konsumenckiej w Rumunii (8:00) i na Słowacji oraz na Węgrzech (9:00). Z kolei niemiecki Destatis pokaże pierwszy szacunek PKB za 2020 rok (9:00). Szacunki ekonomistów mówią o wyniku rzędu -5%.

W Ameryce zaplanowane są cotygodniowe raporty o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30) oraz o zapasach gazu ziemnego (16:00). Na 18:30 zaplanowane jest wystąpienie publiczne prezesa Rezerwy Federalnej Jeroma Powella.

Piątek, 15 stycznia

Na Wall Street zaczyna się sezon publikacji raportów za IV kwartał. Jak zwykle na pierwszy ogień pójdą wielkie banki: swoje sprawozdania finansowe pokażą Citigroup, JP Morgan Chase oraz Wells Fargo. Wyniki (w tym zwłaszcza odpisy kredytowe) największych banków będą swoistym papierkiem lakmusowym kondycji największej gospodarki świata.

W Europie będzie to natomiast „dzień z inflacją”. Dane o cenach towarów i usług konsumpcyjnych pokażą statystycy z Francji (8:45), Hiszpanii (9:00), Szwecji (9:30) i Polski (10:00). Bardzo interesujące będą te ostatnie po tym, jak GUS w ramach tzw. szybkiego szacunku zaraportował zaskakujący spadek inflacji CPI w grudniu. W piątek poznamy kompozycję tego wskaźnika, dzięki czemu będziemy mogli oszacować, czy jest to zjawisko jednorazowe, czy też początek trendy niższe inflacji cenowej w Polsce.

Koniec tygodnia przyniesie też wysyp danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Poznamy m.in. grudniową inflację producencką (PPI) i sprzedaż detaliczną oraz styczniowy indeks koniunktury w okręgu nowojorskim (wszystko o 14:30). Następnie trafią na rynek grudniowe statystyki produkcji przemysłowej (15:15) oraz styczniowy odczyt nastrojów gospodarstw domowych (16:00).

KK

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki