

W nadchodzącym tygodniu uwaga polskich inwestorów będzie skoncentrowana na decyzji RPP ws. stóp procentowych oraz konferencji prezesa Adama Glapińskiego. Głos będą również zabierać przedstawiciele innych banków centralnych.
Poniedziałek, 4 kwietnia
Początek tygodnia nie będzie obfitował w dane makroekonomiczne. Z nielicznych publikacji warto zwrócić uwagę na marcową inflację w Turcji, gdzie ceny galopują, oraz odczyt indeksu Sentix.
Wtorek, 5 kwietnia
We wtorek decyzję ws. stóp procentowych ogłoszą Australijczycy i Rumuni. O ile w kraju kangurów ekonomiści spodziewają się utrzymania ceny pieniądza na historycznie niskim poziomie 0,1 proc., to w drugim przypadku konsensus rynkowy przewiduje wzrost o 40 pb. Tym niemniej stopa referencyjna w Rumunii (oczekiwania: 2,9 proc.) pozostanie więc zapewne niższa niż w innych krajach Europy Środkowej-Wschodniej: Czechach, Węgrzech czy Polsce. Z kolei po południu głos zabiorą członkowie władz najważniejszego banku centralnego świata, czyli Fedu.
Tego dnia czeka nas również publikacja odczytów indeksu PMI dla sektora usługowego w kilku państwach rozwiniętych.
Środa, 6 kwietnia
Centralnym wydarzeniem tygodnia, jeśli nie miesiąca, będzie ogłoszenie decyzji RPP ws. stóp procentowych. Analitycy spodziewają się, że Rada podniesie cenę pieniądza o 50 pb., co wywinduje stawkę referencyjną do 4 proc., najwyższego poziomu od ponad 9 lat. Być może polskie władze monetarne pójdą za przykładem Węgrów i zdecydują się na większą podwyżkę, niż oczekuje "rynek". Przemawia za tym choćby najnowszy odczyt inflacji - w marcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w Polsce o blisko 11 proc. w skali roku i przeszło 3 proc. w skali miesiąca.
Nie znamy jeszcze terminu konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego, na której będzie on tłumaczył decyzję oraz nakreślał plany Rady na kolejne posiedzenia. Prawdopodobnie prezes zabierze głos w czwartek albo piątek o godz. 15. Tradycyjnie nie znamy również dokładnej godziny publikacji decyzji RPP - zapewne poznamy ją na 10 minut przed ogłoszeniem samej decyzji.
Wieczorem zostanie opublikowany protokół z posiedzenia FOMC, na którym Amerykanie podnieśli stopy proc. po raz pierwszy od 2018 r.
Poza tym rano na rynek trafią m.in. dane za luty o zamówieniach w niemieckim przemyśle i sprzedaży detalicznej w strefie euro.
Czwartek, 7 kwietnia
W czwartek głos znowu zabierze kilku przedstawicieli Fedu. Natomiast polski bank centralny opublikuje stan aktywów rezerwowych. Poza tym w kalendarzu makro są m.in. dane o lutowej produkcji przemysłowej w Niemczech.
Piątek, 8 kwietnia
Na koniec tygodnia NBP zostawił publikację minutek z posiedzenia RPP. Węgrzy opublikują dane o inflacji w marcu.
