REKLAMA

Tym będą żyły rynki: miks raportów korporacyjnych i PKB

2021-04-23 12:30
publikacja
2021-04-23 12:30
Tym będą żyły rynki: miks raportów korporacyjnych i PKB
Tym będą żyły rynki: miks raportów korporacyjnych i PKB
fot. Pushish Images / / Shutterstock

Ostatni tydzień będzie stał pod znakiem zmasowanych publikacji sprawozdań finansowych przez giełdowe spółki. Zanim w piątek i w czwartek dojdzie do tego kumulacja PKB, uwagę inwestorów skupi na sobie kierownictwo Rezerwy Federalnej.

Poniedziałek, 26 kwietnia

Podwójne uderzenie o 10:00. W Niemczech pojawi się odczyt indeksu ZEW, natomiast Główny Urząd Statystyczny przedstawi biuletyn statystyczny za marzec. W publikacji znajdziemy m.in. finalny odczyt stopy bezrobocia rejestrowanego.

W USA z kolei pojawią się dane o zamówieniach na dobra trwałe (14:30) oraz indeks Fedu z Dallas (16:30).

Wyniki: Tesla

Wtorek, 27 kwietnia

Nad ranem czasu polskiego o stopach procentowych decydował będzie Bank Japonii. O 09:30 analogiczną decyzję podejmie szwedzki Riksbank, a o 14:00 Narodowy Bank Węgier.

W USA w centrum uwagi nieruchomości – o 15:00 poznamy wartość indeksu S&P/Case-Shiller, zaś godzinę później indeks FHFA. Dodatkowe publikacje stanowić będą indeks nastrojów konsumentów (16:00) oraz indeks Fedu z Richmond (16:00).

Wyniki: Alphabet, Microsoft, Visa, BP, 3M, Starbucks

Środa, 28 kwietnia

O 01:30 przyjrzymy się australijskiej inflacji. W Europie dzień zacznie się od zbadania nastrojów niemieckich (08:00) i francuskich (08:45) konsumentów. O 09:00 poznamy sytuację węgierskiego rynku pracy.

Gwoździem środowego i tygodniowego programu będzie wieczorne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (20:00). O 20:30 przed mikrofonem pojawi się przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.

Wyniki: Santander, Lotos, Alior, Asseco SE; Apple, Boeing, eBay, Facebook, Ford, Qualcomm

Czwartek, 29 kwietnia

Najciekawszą publikacją dnia powinien być szybki szacunek produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych za I kwartał. Ekonomiści spodziewają się przyspieszenia tempa wzrostu największej gospodarki świata z 4,3% do 5,7% w ujęciu annualizowanym.  Również o 14:30 amerykański Departament Pracy pokaże cotygodniowe statystyki „nowych” bezrobotnych. To o tyle ciekawe, że w poprzednim tygodniu parametr ten spadł do najniższego poziomu od marca 2020.

Jednakże zanim to wszystko nastąpi, zaleje nas potok danych z Europy. Tu warto będzie zawrócić uwagę na finalne kwietniowe statystyki inflacji konsumenckiej w Niemczech (14:00) oraz dane o podaży pieniądza w strefie euro (10:00).

Wyniki: LPP, Orlen; Amazon, MasterCard, McDonald’s, Twitter, Shell

Piątek, 30 kwietnia

Ostatni roboczy dzień kwietnia rozpoczniemy od paczki raportów makroekonomicznych z Japonii: inflacji bazowej w rejonie Tokio, stopy bezrobocia, produkcji przemysłowej oraz PMI dla przemysłu. W nocy nadejdą też chińskie wskaźniki PMI dla usług i przemysłu.

W Europie będzie to dzień z PKB. Wstępne szacunki za I kwartał pokażą statystycy z Francji (7:30), Niemiec (8:00), Czech i Hiszpanii (9:00) oraz Włoch (10:00). O 11:00 zbiorczy raport dla strefy euro zaprezentuje Eurostat. We wszystkich przypadkach oczekiwany jest spadek PKB względem poprzedniego kwartału. Także o 11:00 poznamy dane o inflacji HICP i stropie bezrobocia w eurolandzie.

Na tzw. szybki szacunek polskiego PKB będziemy musieli poczekać do 14 maja. Za to w piątek GUS opublikuje wstępne szacunki kwietniowej inflacji CPI. Ekonomiści obawiają się, że wskaźnik ten może zawędrować nawet w okolice 4%. Natomiast wieczorem otwiera się okno ratingowe Polski w przypadku agencji Moody’s. Jednakże zmiana noty naszego kraju jest skrajnie nieprawdopodobna.

Natomiast w Ameryce uwaga będzie zwrócona w stronę konsumenta. O 14:30 poznamy dane o marcowych dochodach i wydatkach Amerykanów. Statystyki te będą mocno zaburzone przez wypłatę „antycovidowych” transferów socjalnych wypłacanych w ramach pakietu stymulacyjnego Joe Bidena. O 16:00 światło dzienne ujrzy raport Uniwersytetu Michigan o nastrojach gospodarstw domowych w USA.

Wyniki: na GPW kulminacja sezonu wyników za IV kw. 2020 r.; AstraZeneca, Chevron, ExxonMobil

Krzysztof Kolany, Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki