Tym będą żyły rynki: między słowami a danymi

Przyszłotygodniowe kalendarium makroekonomiczne może przynieść rynkom finansowym nieco wytchnienia. Jednak co z tego, skoro cenami akcji, walut i surowców zachwiać mogą wypowiedzi przedstawiciela któregoś banku centralnego lub któregoś z polityków, z Donaldem Trumpem na czele.

(ingimage)

Poniedziałek, 20 marca

Nowy tydzień rozpoczniemy od komentowania ustaleń (lub przecieków) płynących z weekendowego spotkania ministrów finansów (m.in. Mateusza Morawieckiego) i przedstawicieli banków centralnych państw G20.

W poniedziałek natomiast część osób z tego grona spotka się na szczycie Eurogrupy. Ministrowie finansów państw członkowskich strefy euro zajmą się (jak zwykle) sprawą Grecji. Niewykluczone także, że omówiony zostanie los przewodniczącego Jeroena Dijsselbloema, którego polityczne zaplecze (Partia Pracy) poniosło klęskę w niedawnych wyborach parlamentarnych w Holandii. Wprawdzie mandat szefa Eurogrupy wygasa dopiero w styczniu 2018 r., jednak jego ewentualny brak w holenderskim rządzie (nie jest przesądzone czy Partia Pracy wejdzie do koalicji) może przyspieszyć zmiany na tym stanowisku.

Poniedziałkowe kalendarium makroekonomiczne nie jest zbyt bogate. Znajdziemy w nim inflację producencką w Niemczech (08.00), raport Eurostatu o płacach w czwartym kwartale (11.00) oraz PKB Chile (12.30). W trakcie dnia polskie Ministerstwo Finansów ma opublikować dane o zadłużeniu.

Po południu rozpocznie się seria przemówień przedstawicieli banków centralnych, która towarzyszyć będzie nam przez cały tydzień (kto nie wierzy, ile mogą zmienić słowa nawet szeregowego członka zarządu potężnego banku niech zapozna się z czwartkowym artykułem). Na pierwszy ogień pójdą Jens Weidmann z Bundesbanku (17.45) i „gołębi” Charles Evans z Fedu w Chicago (18.10).

O 19.00 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej rozpocznie się uroczysta gala „Giełdowa Spółka Roku 2016”, w trakcie której "Puls Biznesu" nagrodzi najlepiej ocenione spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (w tym wskazany zostanie Mistrz GPW). Więcej o tym wydarzeniu przeczytasz na specjalnej podstronie.

Wyniki: Ciech, XTB, GTC.

Wtorek, 21 marca

Tuż po północy czasu polskiego (00.30) powinno rozpocząć się przemówienie Donalda Trumpa. Nowy prezydent na wiecu w Louisville prawdopodobnie będzie mówił o zmianach w opiece zdrowotnej, rynki będą oczywiście czekać na wszystkie słowa wiążące się także z planami innych reform.

O poranku zza naszej wschodniej granicy powinny napłynąć dane o PKB Ukrainy w czwartym kwartale. Następnie przeniesiemy się na drugą stronę kontynentu – o 10.30 czekają na nas dane o brytyjskiej inflacji konsumenckiej i producenckiej. Pół godziny później głos zabierze gubernator Banku Anglii, zaś o 12.00 opublikowany zostanie comiesięczny biuletyn Bundesbanku.

Na rozpoczynającym się o 11.00 posiedzeniu polski rząd zajmował się będzie m.in. obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele oraz projektem ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym.

Za oceanem pierwsze skrzypce ponownie grać będą członkowie FOMC, tym razem o bardziej „jastrzębich” przekonaniach – Esther George (17.00) i Loretta Mester (23.00). Pomiędzy tymi wystąpieniami można zwrócić uwagę na dane o PKB Argentyny (20.00).

Wyniki: Budimex, Polnord, Rafako, Ursus.

Środa, 22 marca

Dzień rozpoczniemy od doniesień z Japonii w postaci danych o handlu zagranicznym i protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Japonii (00.50). Na krajowym podwórku najważniejsze dane stanowić będą publikowane przez GUS komunikaty o koniunkturze konsumenckiej oraz gospodarczej (14.00).

W USA na pierwszy plan wysuną się informacje o domach na rynku wtórnym (15.00) i zapasach paliw (15.30).

Wyniki: Synthos.

Czwartek, 23 marca       

O 8.00 i 8.45 poznamy nastroje panujące wśród odpowiednio niemieckich i francuskich konsumentów. O 10.00 GUS udostępni przebogaty w dane biuletyn statystyczny, w którym znajdziemy m.in. finalne informacje dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego w lutym. Wcześniejsze wskazania MRPiPS stanęły na 8,5%. O tej samej porze opublikowany zostanie biuletyn EBC.

O 13.45 głos zabierze przewodnicząca Rezerwy Federalnej Janet Yellen. Kwadrans później poznamy protokół z posiedzenia RPP. O 17.30 z kolei czeka na nas przemówienie Neela Kashkariego z Fedu w Minneapolis, który jako jedyny głosował za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian.

Piątek, 24 marca

Już o północy czasu polskiego na rynki trafią słowa Roberta Kaplana, szefa Fedu z Dallas. Po południu natomiast głos zabiorą Charles Evans z Chicago (13.00), James Bullard z St. Louis (13.05) i John Williams z San Francisco (13.30).

Dzień należał będzie również do indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług czołowych światowych gospodarek. Kolejno poznamy dane dla Japonii (02.30), Francji (09.00), Niemiec (09.30), strefy euro (10.00) i USA (14.45). 

O 12.00 Centralny Bank Rosji decydował będzie o stopach procentowych. Makroekonomiczny tydzień zamkną natomiast dane o amerykańskich zamówieniach na dobra trwałe (13.30) oraz kanadyjskiej inflacji (13.30).

Ratingi: Cypr (Moody’s), Dania (Moody’s), Arabia Saudyjska (Moody’s), Chorwacja (S&P), Łotwa (S&P), Gruzja (Fitch).

Michał Żuławiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Adrianna

cóż, nowy tydzień nowe trzesanie www.almoc.pl pokazuje jak jet

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl