REKLAMA
WAŻNE

Tym będą żyły rynki: inwestorzy czekają na decyzję RPP i minutki Fedu

2016-04-01 14:07
publikacja
2016-04-01 14:07
fot. Krystian Maj / FORUM

Przyszłym tygodniem zawładną banki centralne. Będzie to także pierwszy pełny tydzień przyjmowania wniosków do programu 500+ oraz obowiązywania tzw. "okienka OFE".

4 kwietnia, poniedziałek

W poniedziałek odbędzie się m.in. konferencja prezesów największych producentów miedzi dotycząca spadków cen na rynkach surowcowych i słabszej kondycji Chin. Wnioski mogą być szczególnie interesujące dla akcjonariuszy KGHM-u.

O 16 zostaną opublikowane dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku w Stanach Zjednoczonych. Konsensus wynosi -2,8%.

5 kwietnia, wtorek

Na wtorek przypada festiwal PMI dla sektora usług. Dane za marzec zostaną opublikowane dla największych gospodarek europejskich oraz dla Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo Niemcy, oprócz PMI, poznają także dane dotyczące zamówień w przemyśle.

Będzie to ważny dzień dla akcjonariuszy Asseco CE. We wtorek zostaną przyznane prawa do dywidendy. Spółka wypłaci 0,52 euro na każdą akcję. Obecna ich cena wynosi 18,5 zł

6 kwietnia, środa

Dla Polaków najważniejszym wydarzeniem środka tygodnia będzie decyzja RPP dotycząca stóp procentowych. Ostatnie spotkania rady są o tyle ciekawe, że wciąż zmienia się jej skład. Będzie to jedno z ostatnich posiedzeń za prezesury Marka Belki. Smaczku posiedzeniom RPP dodaje także gołębie podejście największych banków centralnych.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Dla światowej gospodarki ważniejsze zapewne będą dane z innego banku centralnego. O 20 światło dzienne ujrzą minutki z marcowego posiedzenia FOMC. Amerykanie powoli odchodzą od racjonalizacji polityki monetarnej i coraz częściej mówi się nie o podwyżkach stóp, a o powrocie do poziomu zerowego.

7 kwietnia, czwartek

Jenet Yellen będzie uczestniczyła w dyskusji z Benem Bernanke, Alanem Greenspanem i Paulem Volckerem. Po raz pierwszy w historii cztery osoby, które zasiadają bądź zasiadały za sterami Fedu, oficjalnie spotkają się na jednej scenie. Dodatkowo o 14:30 pojawią się dane o amerykańskich wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Dane z rynku pracy są istotnym czynnikiem wpływającym na politykę monetarną Fedu.

Swoje pięć minut w czwartek będzie miał także Europejski Bank Centralny. Mario Draghi przedstawi prezentację dotyczącą finansowej sytuacji Europy. O 13:30 opublikowany zostanie także protokół z marcowego posiedzenia EBC. Swoje przemówienia będą także tego dnia mieli prezesi banków centralnych z Japonii, Rosji oraz Chin. 

Z kolei MFW opublikuje swój raport pt. World Economic Outlook. Publikacja będzie miała miejsce o godzinie 15:30.

8 kwietnia, piątek

Piątek będzie należał do agencji ratingowych. Pochylą się one m.in. nad zdolnością kredytową Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Turcji czy Arabii Saudyjskiej.

Spóźnialski Petrolinvest opublikuje raport za 2015 rok. Po raz ostatni zysk netto spółka wykazała ponad dekadę temu, w 2005 roku.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~biznesmen
Kolego
Deflacja jest ze względu na cenę ropy a nie ze względu
Na dobrą kondycję naszej gospodarki
Rada zetnie ale nie stopy tylko własny autorytet.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~acot
A ta RPP już jest odzyskana przez PiS dla Polakow, czy jeszcze szuka się odpowiednich kolesi.
~dajnarydza
Byłeś już po pincet?
Szczel se z gwinta i zapal bez filtra polaku. Ale po mszy ocywiscie.
~Marek
Wciąż mamy deflację. Myślę że RPP zetnie we środę stopy o 25 pb.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki