Tym będą żyły rynki: inflacja w Polsce i nie tylko

W nadchodzącym tygodniu na pierwszy plan wybiją się dane z polskiej gospodarki. Wśród nich ważne miejsce zajmować będzie inflacja, której wysokość śledzić będą także ekonomiści z innych krajów UE. Na Wall Street z kolei rozkręcał będzie się sezon wyników.

Poniedziałek, 15 stycznia

Ekonomicznym wydarzeniem dnia w Polsce będzie publikacja przez GUS finalnych danych o inflacji konsumenckiej (14.00) w grudniu. Wstępne wyliczenia już znamy (2 proc.), lecz tym razem przekonamy się, o ile podrożały poszczególne kategorie dóbr i usług. Ponadto o tej samej porze podane zostaną dane o polskim bilansie płatniczym.

Poniedziałek jest dniem bez sesji w Stanach Zjednoczonych, ze względu na obchodzony tam Dzień Martina Luthera Kinga.

Wtorek, 16 stycznia

Inflacja zdominuje także makroekonomiczny wtorek. Przegląd finalnych raportów zaczniemy od Niemiec (08.00), następnie przejdziemy do Wielkiej Brytanii (10.30) oraz Włoch (11.00). O 14.00 NBP przedstawi dane o inflacji bazowej, na którą szczególnie wnikliwie patrzy Rada Polityki Pieniężnej.

Wyniki: Citigroup

Środa, 17 stycznia

Inflacyjny karnawał zakończy się w środę, kiedy Eurostat przedstawi dane dla strefy euro i całej UE (11.00). O 14.00 GUS przedstawi zapewne rekordowe ze względu na specyfikę miesiąca (w końcu mowa o grudniu) dane o wynagrodzeniach w polskich przedsiębiorstwach. Równolegle poznamy także informacje o zatrudnieniu, które w ostatnim czasie stabilnie rośnie.

O 15.15 z USA nadejdą dane o produkcji przemysłowej. Trzy kwadranse później oczy inwestorów zwrócone będą na Bank Kanady (16.00), który będzie decydował o stopach procentowych.

Wyniki: Goldman Sachs, Alcoa, Bank of America

Czwartek, 18 stycznia

Dzień zaczniemy od danych o wzroście chińskiego PKB w czwartym kwartale (03.00). Komplet danych za ubiegły rok będzie dobrym podłożem do analizy i stawiania prognoz dla drugiej największej gospodarki świata. Zza Wielkiego Muru nadejdą ponadto raporty o cenach nieruchomości (02.30), sprzedaży detalicznej (03.00) i produkcji przemysłowej (03.00).

Wobec makroekonomicznej ciszy w Europie, w dalszej części dnia na pierwszy plan wybiją się amerykańskie raporty o zasiłkach dla bezrobotnych (14.30), pozwoleniach i rozpoczętych budowach domów (14.30) i zapasach paliw (16.30).

Wyniki: Morgan Stanley, IBM, BNY Mellon, American Express

Piątek, 19 stycznia

Na zakończenie tygodnia otrzymamy kolejny zestaw danych z polskiej gospodarki (14.00). Złożą się nań produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna oraz wskaźniki koniunktury konsumenckiej.

Wyniki: General Electric

Michał Żuławiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 open_mind

Rządy wraz z centralnymi bankami właśnie gubią kontrole nad swą manipulacją nad rynkami świata. Wchodzimy w dramatyczny okres gdzie rządy i centralne banki kompletnie zgubią kontrole nad rynkami i całe drukowane pieniądze zamiast na wzrosty na giełdach trafią na rynek konsumpcyjny z powodu wybuchu niekontrolowanej inflacji. Nie rządy nie zrobią nic aby nas uratować bo wszystkie swoje możliwości już wyczerpały. Taki to będzie 20118 rok. $10,000 Gold & $667 Silver to nie frazes. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 23 pwasm

masło podrożało z 2 do 10 zł ale inflacja w Polsce to tylko 2 procent...
jajka podrożały z 0.4 do z 1zł ale inflacja to tylko 2 procent...
jakie jest najdroższe śniadanie? jajecznica z 5 jajek na masle...
ale inflacja tylko 2 procent

! Odpowiedz
1 3 atyp1

A niestety, ziemi sobie już nie kupisz, żeby chodować kurki i dwie krówki .
Bo na 30 arach to co najwyżej możesz postawic sobie domek z archonu i zdechnac w nim za emeryture 1250zł

! Odpowiedz