REKLAMA

Tym będą żyły rynki: inflacja w Polsce i cała reszta

Michał Żuławiński2021-09-24 11:03analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-24 11:03
Tym będą żyły rynki: inflacja w Polsce i cała reszta
Tym będą żyły rynki: inflacja w Polsce i cała reszta
/ FORUM

Przełom września i października na rynkach finansowych przyniesie szereg danych z gospodarki, z których – przynajmniej z polskiej perspektywy – najwięcej emocji rozpalać będą te dotyczące inflacji w naszym kraju. Z globalnej perspektywy ważne będą m.in. wyniki wyborów w Niemczech i dalsze losy Evergrande.

Poniedziałek, 27 września 2021

Początek nie będzie obfitował w dane makroekonomiczne. EBC przedstawi raport o podaży pieniądza (10:00), zaś w USA pojawią się dane o zamówieniach na dobra trwałe (14:30) oraz indeks Fedu z Dallas (16:30).

Polityczną informacją dnia będą rezultaty niedzielnych wyborów w Niemczech, w wyniku których uformowany zostanie rząd, któremu po raz pierwszy od 2005 r. nie będzie przewodzić Angela Merkel.

Wyniki: Braster

Wtorek, 28 września

O poranku sprawdzimy, w jakich nastrojach są konsumenci z Niemiec (08:00) i Francji (08:45). O 14:00 głos publicznie zabierze prezes EBC, Christine Lagarde.

W USA w centrum uwagi nieruchomości za sprawą indeksów S&P/Case-Shiller (15:00) oraz FHFA (15:00).

Wyniki: PGE, XTPL

Środa, 29 września

O 11:00 KE przedstawi zestaw wskaźników koniunktury gospodarczej. We Włoszech (10:00) i Kanadzie (14:30) pojawią się indeksy inflacji producenckiej. W USA inwestorzy zapoznają się z liczbą wniosków o kredyt hipoteczny (13:00) oraz indeks podpisanych umów kupna domów (16:00).

Czwartek, 30 września

Zaczniemy od Japonii, gdzie pojawią się dane o produkcji przemysłowej (01:50) i sprzedaży detalicznej (01:50). Z Chin nadejdą odczyty „oficjalnych” indeksów PMI (03:00) oraz indeksu PMI dla przemysłu (03:45).

O 08:00 finalne dane o PKB przedstawią statystycy z Wielkiej Brytanii. Godzinę później analogiczne dane nadejdą z Czech (09:00). W programie dnia również inflacja: we Francji (08:45), Włoszech (11:00) i Niemczech (14:00). O 11:00 Eurostat przedstawi raport o stopie bezrobocia.

W USA w centrum uwagi znajdzie się trzeci i ostatni odczyt PKB w drugim kwartale (14:30). O poprzednim odczycie pisaliśmy w artykule „Amerykański PKB nie zachwycił. Inflacja pokazała rogi”. Jak co czwartek, Amerykanie podadzą także liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Po południu o stopach procentowych decydował będzie bank centralny Czech. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Korona droga jak nigdy. Czeski bank centralny nie słucha rządu”.

Wyniki: ostatni dzień publikacji wyników kwartalnych na GPW. Więcej w kalendarium Bankier.pl

Piątek, 1 października

1 października w Chinach rozpocznie się wolne od pracy święto narodowe, które potrwa do 7 października włącznie.

Ze światowego punktu widzenia najistotniejszy będzie przegląd indeksów PMI dla sektora przemysłowego najważniejszych gospodarek świata. Wezmą w nim udział m.in.: Australia (00:30), Japonia (02:30), Indie (07:00), Polska (09:00), Hiszpania (09:15), Czechy (09:30), Włochy (09:45), Francja (09:50), Niemcy (09:55), strefa euro (10:00), Wielka Brytania (10:30), Kanada (15:30) i USA (15:45). W największej gospodarce świata o 16:00 pojawi się przemysłowy indeks ISM.

O 10:00 poznamy najważniejsze z polskiej perspektywy dane tygodnia – Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępny odczyt inflacji konsumenckiej we wrześniu. O 11:00 szacunkowe dane o inflacji w strefie euro poda Eurostat.

W USA, poza wspomnianymi indeksami przemysłowymi, pojawią się też raporty o dochodach i wydatkach Amerykanów (14:30) oraz ich oczekiwaniach inflacyjnych (16:00).

Po zakończeniu sesji na Wall Street (22:00) decyzję ws. ratingu dla Polski ogłosić może agencja S&P Global Ratings.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
nocin
Ja to bym te nasze Tęgie Łby z Glapińskim na czele wysłał w delegację, albo "służbowo" jak kto woli, do Szwajcarii. Nie mogę patrzeć jak oni tam męczą się z ujemnymi stopami procentowymi, a bida tam aż piszczy....!!
prs
Rynek giełdowy został stworzony, aby transferować pieniądze od aktywnych do cierpliwych..
the_mind_renewed
Tym będą żyły korporacyjne rynki i to dopiero początek. !!! Obudzcie się!
Jak weźmiesz pod uwagę sterowane występujące wszędzie pogłębiające się braki, kontenerowce parkujące na redach wypełnione towarem - (setki) w USA, Pandemia. A to jeszcze daleko do finału, to zrozumiesz że mam racje rozszerzając myśl
Tym będą żyły korporacyjne rynki i to dopiero początek. !!! Obudzcie się!
Jak weźmiesz pod uwagę sterowane występujące wszędzie pogłębiające się braki, kontenerowce parkujące na redach wypełnione towarem - (setki) w USA, Pandemia. A to jeszcze daleko do finału, to zrozumiesz że mam racje rozszerzając myśl Orwella.

"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell. I tu Orwell nie docenił potęgi obecnych Korporacji, które potrafią doprowadzić do swoich niecnych celów niezależnie od tego kogo byś nie wybrał. Twój udział w wyborach nie ma żadnego znaczenia !.

Ostre porządkowanie należało by rozpocząć od polityków, szefów korporacji oraz filantropów którzy Posiadają nieograniczone środki finansowe w tym też (Dodruk) w przeciwieństwie do ubezwłasnowolnionych przez nich rządów, i chcą na siłę naszego dobra. Wtrącając nas w otchłań długu zastraszenia i nowoczesnej niewoli. Bo po prostu jesteśmy na etapie gdzie Korporacje przejmują świat ! Przy pomocy całkowicie skorumpowanych rządów.
zops
Aż dwa sfałszowane dokumenty w sprawie XV Ns 113/21. A posiedzenie złodziejskich marionetek 18-go października 2021 r. Komediowe sądy w Polsce??? www.wells24.com FAŁSZERSTWA NA KACZYCH ŁAPACH? Z tej inflacji nie wyjdziecie nigdy.
jenak
W ogromnej większości za inflację odpowiedzialne są samorządy (znane podwyżki, nie o 5%, a 100%) oraz podwyżki cen surowców i energii. Inflacja w Niemczech na najwyższym poziomie od prawie 30 lat. Niemcy są szczególnie uczuleni na wzrost cen ze względów historycznych i dbają o to, a mimo to jak wyżej niewiele na to W ogromnej większości za inflację odpowiedzialne są samorządy (znane podwyżki, nie o 5%, a 100%) oraz podwyżki cen surowców i energii. Inflacja w Niemczech na najwyższym poziomie od prawie 30 lat. Niemcy są szczególnie uczuleni na wzrost cen ze względów historycznych i dbają o to, a mimo to jak wyżej niewiele na to mogą poradzić. Ba, zostawiają stopy nietknięte, stopy minusowe.
talmud
"na chlopski rozum" to jest jedna strona medalu a tu masz druga stronę .....

https://www.youtube.com/watch?v=vMV72tW2CCo
the_mind_renewed odpowiada talmud
Po prostu jesteśmy na etapie gdzie Korporacje przejmują świat ! Przy pomocy beznadziejnie skorumpowanych rządów.
Jeśli sfinalizują swe totalitarne cele (a wszystko na to wskazuje) będziemy całkowicie pod ich kontrolą i nawet Bitcoin ani złoto nam nie pomoże.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki