REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Tym będą żyły rynki: inflacja czy trzy wiedźmy - co mocniej nastraszy inwestorów?

Maciej Kalwasiński2022-09-09 12:00, akt.2022-09-09 14:02analityk Bankier.pl
publikacja
2022-09-09 12:00
aktualizacja
2022-09-09 14:02

W nadchodzącym tygodniu w centrum uwagi opinii publicznej ponownie znajdą się dane o inflacji. W piątek inwestorów postraszą trzy wiedźmy.

Tym będą żyły rynki: inflacja czy trzy wiedźmy - co mocniej nastraszy inwestorów?
Tym będą żyły rynki: inflacja czy trzy wiedźmy - co mocniej nastraszy inwestorów?
/ Youtube/Netflix/Sandman

Poniedziałek, 12 września

W poniedziałek Brytyjczycy zaraportują tempo wzrostu PKB i produkcji przemysłowej w lipcu, a Czesi poziom inflacji konsumenckiej w sierpniu. W Chinach trwać będą obchody Święta Środka Jesieni.

Wtorek, 13 września

We wtorek dane o inflacji w minionym miesiącu opublikują m.in. Amerykanie, Niemcy, Szwajcarzy czy Hiszpanie. Dla inwestorów najistotniejszy będzie oczywiście odczyt z USA, ponieważ tempo wzrostu cen konsumpcyjnych ma wpływ na decyzje władz Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych. W lipcu inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych zwolniła do 8,5 proc. z 9,1 proc. w czerwcu. Niemniej jednak ceny nadal rosną w tempie niewidzianym za Oceanem od czterech dekad, co skłania amerykańskich bankierów centralnych do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Analitycy oczekują, że na posiedzeniu 21 września władze Fedu po raz trzeci z rzędu podniosą stopy procentowe o 75 pb.

Ponadto tego dnia w ręce inwestorów trafią także dane z brytyjskiego rynku pracy oraz odczyt indeksu ZEW. O godz. 14:00 NBP przedstawi bilans płatniczy za lipiec.

Środa, 14 września

W środę na tapet trafią sierpniowa inflacja w Wielkiej Brytanii, lipcowa produkcja przemysłowa w Unii Europejskiej oraz ceny producentów w Stanach Zjednoczonych. Wyjątkowo ciekawe mogą się okazać dane o kondycji europejskiego przemysłu, zważywszy na wysokie wzrosty cen energii notowane w ostatnich miesiącach.

Wyniki za I półroczne zaraportuje Bogdanka.

Czwartek, 15 września

Z polskiego punktu widzenia centralnym wydarzeniem gospodarczym dnia i tygodnia będzie publikacja danych o inflacji w sierpniu o godz. 10:00. Ze wstępnych szacunków GUS wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w ubiegłym miesiącu o 16,1 proc. w porównaniu z sierpniem 2021 r. Roczna dynamika wzrostu cen przyspieszyła, zaskakując analityków. W czwartek przekonamy się, które dobra napędzały niespodziewane podbicie wskaźnika.

Dane o inflacji przedstawią w czwartek również Francuzi. Ponadto z USA napłyną statystyki sprzedaży detalicznej (w tym jedna z istotnych miar inflacji, czyli deflator sprzedaży detalicznej) oraz produkcji przemysłowej, a także odczyt indeksu Fed z Filadelfii.

Wyniki za I półrocze zaraportuje Mercator.

Piątek, 16 września

Makroekonomiczny piątek rozpocznie się od publikacji danych o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i inwestycjach w Chinach. O godz. 11:00 Eurostat przedstawi zestawienie inflacji w państwach UE w sierpniu. O godz. 14:00 NBP zaraportuje poziom inflacji bazowej w Polsce, która zbliża się już do 10 proc. Pół godziny później w ręce inwestorów trafi wstępny raport Uniwersytetu Michigan zawierający m.in. dane o oczekiwaniach inflacyjnych Amerykanów.

16 września 2022 r. wypada trzeci piątek trzeciego miesiąca kwartału, czyli tzw. dzień trzech wiedźm, w którym wygasają kwartalne kontrakty terminowe i opcje na indeksy akcji i akcje. Inwestorzy mogą się zatem spodziewać podwyższonej zmienności w ostatnich minutach handlu. Po sesji GPW dokona zmian w indeksach.

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
tecdswv4t
Zakładajać że: Putin całkowicie wycofa się z Ukrainy (jak zwycięży Ukraina), to co dalej zachodni świecie? Przyjdzie zima i zmarzniecie. ? Natomiast zostanie zniszczona Ukraina i zachód ze swoimi nieodwracalnymi kłopotami ekonomicznymi galopującą inflacją, pandemiami i zniszczeniem waluty przez dodruk. A Putin z uśmiechem na Zakładajać że: Putin całkowicie wycofa się z Ukrainy (jak zwycięży Ukraina), to co dalej zachodni świecie? Przyjdzie zima i zmarzniecie. ? Natomiast zostanie zniszczona Ukraina i zachód ze swoimi nieodwracalnymi kłopotami ekonomicznymi galopującą inflacją, pandemiami i zniszczeniem waluty przez dodruk. A Putin z uśmiechem na twarzy damy z łasiczką będzie się przyglądał. W wojnie na Lufy nigdy nie ma zwycięzców.
bha
Wiedźmy obłudnej nienasyconej bez umiaru i skrupułów od lat zachłanności na Mamonę i przepadziste zyski bez względu na wszystko. Niestety nic dobrego one nie przyniosą.
bha
Cóż.. ... Wiedżmy rynkowej i nie tylko coraz większej, szerszej obłudy, nienasyconej wciąż i wciąż zachłannościbez umiaru i udawania jarząbka dopóki się da i uda niestety nie bez celu.Niestety do niczego dobrego już nie doprowadzą.
zops
Pani motornicza niech pani zjedzie na bok i zatrzyma na chwilę tramwaj. A jarząbek może zostać.
xqwztsa
Glapiński mówił, że będzie dobrze. Połowa z tego to prawda.
jpelerj odpowiada bha
Nie, prawdą jest to, że mówił.
xqwztsa odpowiada jpelerj
Nie, prawdą jest to, że będzie. :)
minekminka134
Glapinski wspomniał niedawno ,że bogactwo Polski cały czas rośnie. Która połowa to prawda?Że Polski ,czy że rośnie?

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki