REKLAMA

Tym będą żyły rynki: gorący koniec kwietnia

2016-04-22 15:18
publikacja
2016-04-22 15:18

Ostatni tydzień kwietnia zapowiada się na rynkach wyjątkowo interesująco. Powodów do zmiany cen będzie aż nadto, a dostarczać będą je zarówno banki centralne, spółki, jak i urzędy statystyczne.

Tym będą żyły rynki: gorący koniec kwietnia / fot. EugenP / YAY Foto

Poniedziałek, 25 kwietnia 

Nowy tydzień zaczniemy od danych o marcowej stopie bezrobocia, które o 10.00 poda GUS. Wcześniej MRPiPS podało wynik 10% wobec 10,3% w lutym. O tej samej porze w Niemczech opublikowany zostanie indeks Ifo.

Z USA nadejdzie tylko jedna istotna informacja makroekonomiczna w postaci liczby sprzedanych nowych domów w marcu (16.00).

Gospodarczym wydarzeniem dnia może być przedstawienie przez Arabię Saudyjską kompleksowego planu, który ma pomóc uzależnionemu od wpływów z ropy krajowi wkroczyć w erę „postnaftową”.

Wyniki: Orange Polska, Halliburton, Phillips

Wtorek, 26 kwietnia

Wtorkowy poranek w kalendarzu makroekonomicznym jest praktycznie pusty. Dzień na dobre zacznie się dopiero o 14.00, kiedy Narodowy Bank Węgier zadecyduje o stopach procentowych. Rynek spodziewa się dalszego cięcia po tym, jak na poprzednim posiedzeniu MNB nieoczekiwanie postanowił obniżyć stopy procentowe.

O 09.30 minister rozwoju Mateusz Morawiecki weźmie udział w organizowanej przez Federację Przedsiębiorców Polskich konferencji dotyczącej patriotyzmu ekonomicznego. Konferencja prasowa z udziałem wicepremiera rozpocznie się o 12.30.

We wtorek danych z USA będzie znacznie więcej niż w poniedziałek. O 14.30 poznamy informacje o zamówieniach na dobra trwałe, o 15.00 indeks cen domów S&P/Case-Shiller, o 15.45 indeks PMI dla usług, a o 16.00 indeks Conference Board i indeks Fed z Richmond. Jak co wtorek, wieczorem poznamy też dane o zapasach paliw (22.40).

Środa, 27 kwietnia

O 08.00 poznamy majowy odczyt indeksu zaufania niemieckich konsumentów Gfk. Trzy kwadranse później przekonamy się o nastrojach panujących wśród Francuzów.

O 10.00 EBC przedstawi dane o podaży pieniądza M3 i dynamice kredytu w strefie euro. Jak zwykle, informacja ta będzie rozpatrywana w kontekście skuteczności polityki prowadzonej przez władze monetarne strefy euro.

11.30 to pora publikacji danych o PKB Wielkiej Brytanii. Analitycy sądzą, że pierwsza europejska gospodarka, z której otrzymamy dane o wzroście za pierwszy kwartał, urosła w tym okresie o 0,4% k/k i 2,1% r/r.

Kluczowy moment dnia to 20.00, kiedy poznamy decyzję ws. stóp procentowych Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Ekonomiści zakładają, że Fed – podobnie jak ostatnio EBC – w tym miesiącu nie zmieni podstawowych parametrów swojej polityki.

Na zakończenie dnia inwestorów czeka jeszcze analogiczna decyzja ws. stóp procentowych, którą podejmie bank centralny Nowej Zelandii.

Wyniki: BZ WBK

Czwartek, 28 kwietnia

Czwartek zaczniemy od kolejnego monetarnego gracza wagi ciężkiej. Nad ranem czasu polskiego do inwestorów dotrze decyzja Banku Japonii, który najprawdopodobniej po raz kolejny zwiększy rozmiary pakietu stymulacyjnego. Gorąco na rynkach będzie także w trakcie konferencji prezesa Haruhiko Kurody.

W dniu decyzji banku centralnego do inwestorów trafi też paczka danych makroekonomicznych z Japonii. Znajdą się w niej: inflacja CPI, stopa bezrobocia, wydatki gospodarstw domowych (wszystko o 01.30), produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna (01.50).

W Europie dzień zdominują dane o stopie bezrobocia – Węgry (09.00), Hiszpania (09.00), Niemcy (09.55), Norwegia (10.00) – oraz inflacji – Hiszpania (09.00), Niemcy (14.00). O 11.00 Eurostat przedstawi zaś wskaźniki koniunktury gospodarczej w strefie euro.

O 12.00 wyniki przedstawi Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny. Poza samymi zyskami, w raporcie najciekawsze będą informacje o dalszych zmianach w polityce inwestycyjnej funduszu.

O 14.30 czeka nas kolejny gwóźdź programu w postaci danych o PKB Stanów Zjednoczonych w pierwszym kwartale. Rynkowy konsensus zakłada, że największa gospodarka świata od stycznia do końca marca urosła o 0,8% wobec 1,4% kwartał temu.

Wyniki: Lotos, mBank

Piątek, 29 kwietnia

Ostatni roboczy dzień kwietnia upłynie pod znakiem kolejnych raportów o PKB. O stanie gospodarki w pierwszym kwartale kolejno informować będą statystycy z Francji (07.30), Niemiec (08.00), Hiszpanii (09.00).

O 10.00 rozpocznie się spotkanie udziałowców Szwajcarskiego Banku Narodowego. O 11.00 podsumowujący raport przedstawi Eurostat. Równolegle europejscy  statystycy podadzą dane o stopie bezrobocia i inflacji HICP. Wstępne dane o inflacji poznamy także w Polsce (14.00).

Makroekonomiczny tydzień zakończą dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, którym towarzyszyć będzie indeks Chicago PMI i indeks Uniwersytetu Michigan.

Ratingi: Francja (DBRS), Wielka Brytania (S&P)

Wyniki: ExxonMobil, Chevron

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Adas
Zobacz, kiedyś nie było... http://almoc.pl/img.php?id=6351
~Kazik
Ropa będzie bardzo ważna
www.fxmag. pl/artykul/temat-petarda-fundamenty-ida-we-wlasciwym-kierunku-na-ropie-naftowej

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki