REKLAMA
WAŻNE

Tym będą żyły rynki: drugie okrążenie

2016-04-08 13:50
publikacja
2016-04-08 13:50
ingimage

Przyszły tydzień na rynkach to rozpoczęcie drugiego w tym roku okrążenia giełdowo-makroekonomicznego. Na Wall Street zacznie się sezon wyników, a o PKB w pierwszym kwartale poinformuje pierwszy duży kraj. Wśród danych z gospodarek dominować będą jednak odczyty inflacji.

/ YAY Foto

Poniedziałek, 11 kwietnia

Nowy tydzień rozpocznie się od danych z Dalekiego Wschodu. O 01.50 Japończycy poinformują o zamówieniach na sprzęt, a o 03.30 Chińczycy przedstawią wyliczenia dotyczące inflacji PPI i CPI.

Inflacja będzie też motywem przewodnim dnia w Europie. Na pierwszy ogień pójdą dwa państwa naszego regionu – Rumunia (08.00) oraz Czechy (09.00) – następnie przyjdzie czas na Norwegię (10.00), a na koniec na Polskę (14.00). Dane GUS stanowić będą finalne wyliczenia za marzec – wstępny raport pokazał pogłębienie się deflacji do -0,9% r/r.

W USA kalendarium makroekonomiczne jest puste, lecz nie oznacza to, że będzie nudno. Na Wall Street rozpocznie się kolejny sezon wyników kwartalnych. Wprawdzie od września 2013 r. Alcoa nie jest już członkiem indeksu Dow Jones Industrial Average, jednak wielu inwestorów i komentatorów wciąż jest przywiązana do wyznaczania początku sezonu publikacji na dzień, w którym z rynkiem raportem dzieli się producent aluminium.

Politycznym wydarzeniem dnia może być planowane na poniedziałek wystąpienie kanclerza skarbu George’a Osborne’a, który ma zaprezentować raport opisujący plusy i minusy pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Wyniki: Alcoa

Wtorek, 12 kwietnia

We wtorek na pierwszy plan ponownie wysuwać będzie się inflacja. O 08.00 poznamy finalne dane o wzroście cen w Niemczech, o 09.30 analogiczne dane pojawią się w Szwecji, a o 10.30 w Wielkiej Brytanii.

Zmiana cen – tym razem w postaci inflacji bazowej – będzie także najważniejsza informacją z polskiej gospodarki. Marcowe dane NBP przedstawi o 14.00.

W USA, jak co wtorek, pojawi się informacja o zmianie zapasów paliw (22.40). Wcześniej poznamy dane o cenach importu i eksportu (14.30) oraz budżecie federalnym (20.00).

Środa, 13 kwietnia

Środa rozpocznie się od publikacji ważnych danych o chińskim handlu zagranicznym w marcu, które pomogą oszacować wzrost PKB w Państwie Środka w pierwszym kwartale.

W Europie trwać będzie „inflacyjna passa” – tym razem stosowne dane napłyną z Francji (08.45) oraz Hiszpanii (09.00). O 11.00 Eurostat przedstawi natomiast dane o produkcji przemysłowej – niestety, jak zwykle będą one mocno historyczne (dopiero teraz poznamy raport za luty).

O 14.00 Narodowy Bank Węgier opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia, na którym zapadła m.in. kontrowersyjna decyzja o obniżeniu stopy depozytowej poniżej zera.

O 14.30 z USA nadejdą raporty o sprzedaży detalicznej oraz inflacji producenckiej. O 16.00 uwaga przeniesie się nieco na północ – Bank Kanady podejmie decyzje ws. stóp procentowych oraz przedstawi swój kwartalny raport.

Wyniki: JP Morgan, Tesco

Czwartek, 14 kwietnia

Europejski kalendarz makroekonomiczny nadal pozostanie zdominowany przez dane o inflacji. O 10.00 finalne wyliczenia przedstawią Włosi, a o 11.00 marcową sytuację w całej strefie euro i UE, jak i w poszczególnych państwach podsumuje Eurostat.

O 13.00 Bank Anglii podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Z graniczącym z pewnością prawdopodobieństwem można założyć, że brytyjskie władze monetarne, miesiąc po 7. rocznicy prowadzenia podstawowej stopy procentowej do poziomu 0,5%, powstrzymają się od dokonywania zmian.

O 14.00 NBP przedstawi dane o podaży pieniądza w Polsce. W ostatnich dwóch miesiącach utrzymywała się dwucyfrowa dynamika M3.

Wyniki: Bank of America, Unilever, Wells Fargo

Piątek, 15 kwietnia

Piątek rozpocznie się od potężnego pakietu danych z Chin. O 04.00 czasu polskiego poznamy dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz PKB w pierwszym kwartale. Prognozy mówią o wzroście o 6,6% wobec 6,8% w poprzednim kwartale. Chiny – jak zwykle – będą pierwszym dużym krajem, który pochwali się danymi o kondycji gospodarczej w minionym kwartale. Z Dalekiego Wschodu nadejdą także dane o produkcji przemysłowej Japonii (06.30).

O 11.00 Eurostat przedstawi raport o handlu zagranicznym w lutym. Reszta dnia należeć będzie do USA. Kolejno na rynek spływać będą indeks NY Empire State (14.30), produkcja przemysłowa (15.15), indeks Uniwersytetu Michigan (16.00) oraz napływ kapitałów do USA (22.00).

Wyniki: Citigroup

Ratingi: Czechy (Fitch), Luksemburg (Fitch), Słowacja (Moody’s), Norwegia (Fitch), Rosja (Fitch).


Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Jan_Wolf
KGHM znowu windą w górę. Zapowiedź o kwietniowych decyzjach w sprawie podatku sprawi, że za tydzień powrót na poziom 74 zł - 78 zł realny

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki