W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów skupi się wokół głównych banków centralnych świata. O ile same decyzje ws. stóp procentowych nie powinny zaskoczyć, to kluczowe będą sygnały dotyczące kolejnych kroków władz Fedu, EBC, Banku Anglii i Szwajcarskiego Banku Narodowego.


Poniedziałek, 12 grudnia
W poniedziałkowym kalendarium makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na dane o PKB i produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii oraz inflacji w Czechach. W październiku dynamika wzrostu cen za naszą południową granicą znacząco wyhamowała za sprawą wprowadzenia przez władze subsydiów do rachunków gospodarstw domowych za energię elektryczną. W efekcie wskaźnik inflacji spadł poniżej poziomu notowanego w Polsce.
Wtorek, 13 grudnia
We wtorek Brytyjczycy opublikują kolejną paczkę danych, tym razem z tamtejszego rynku pracy. Interesujące statystyki - finalny odczyt inflacji za listopad oraz indeks ZEW - pokażą również nasi zachodni sąsiedzi.
Rynkowym wydarzeniem dnia będzie raport o inflacji w USA. Jego znaczenie może się okazać szczególne, gdyż zostanie on opublikowany na dzień przed decyzją władz Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych, "fedokropkami" i konferencją prezesa Powella. W październiku dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych zwolniła bardziej, niż oczekiwano, co wywołało euforię na rynkach.
Wyniki zaraportuje Pepco.
Środa, 14 grudnia
Zanim uwaga inwestorów skupi się za Oceanem, pojawi się kilka innych ciekawych informacji ze świata europejskich finansów i gospodarki. Wśród nich znajdą się m.in. dane o inflacji w Wielkiej Brytanii, produkcji przemysłowej w UE oraz polski bilans płatniczy.
Wydarzeniem dnia (tygodnia, a może i miesiąca...) będzie decyzja władz Fedu i publikacja projekcji makroekonomicznych członków FOMC oraz konferencja prasowa prezesa Jerome'a Powella. Konsensus analityków zakłada podwyżkę stopy funduszy federalnych o 50 pb., do poziomu 4,25-4,50. Ale na stole jest również piąty z rzędu ruch o 75 pb. w górę. Taki krok poważnie popsułby nastroje na rynkach finansowych. Niemniej istotne okażą się zapewne tzw. fedokropki oraz słowa szefa Fedu, z których analitycy będą starali się wyczytać, jakie będą kolejne decyzje władz najważniejszego banku centralnego świata.
Wyniki zaraportuje LPP.
Czwartek, 15 grudnia
Na brak wrażeń nie powinniśmy narzekać również w czwartek. Inwestorzy będą jeszcze trawić rezultaty posiedzenia FOMC, tymczasem światło dzienne ujrzą kolejne istotne liczby.
W nocy polskiego czasu Chińczycy opublikują comiesięczne dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycjach. Przekonamy się, jaki obraz chińskiej gospodarki w okresie licznych covidowych lockdownów wyłania się z oficjalnych statystyk.
O godz. 10:00 GUS przedstawi wyliczenia dot. listopadowej inflacji w Polsce. Ze wstępnych szacunków wynikało, że dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych spowolniła do 17,4 proc. z 17,9 proc. w październiku.
Dzień zdominują jednak decyzje i wystąpienia europejskich bankierów centralnych. Decyzje ws. stóp procentowych zaplanowały na ten dzień władze: Szwajcarskiego Banku Narodowego, Norges Banku, Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego. Analitycy przewidują, że "władcy monetarni" zdecydują się na podwyżki o 50 pb. (za wyjątkiem Norwegów, którzy mogą zadowolić się ruchem o 25 pb.). Inwestorzy ze szczególną uwagą będą się wsłuchiwali w słowa prezes Christine Lagarde, która zabierze głos pół godziny po ogłoszeniu decyzji EBC, punktualnie o godz. 14:45.
Nie zabraknie również danych ze Stanów Zjednoczonych. Wśród nich będą m.in. sprzedaż detaliczna oraz indeksy: Fedu z Filadelfii i NY Empire State.
Piątek, 16 grudnia
W piątek poznamy wstępne odczyty indeksów PMI dla sektorów przemysłowych największych globalnych gospodarek rozwiniętych. Eurostat opublikuje zestawienie inflacji w państwach Unii Europejskiej. Z kolei NBP przedstawi poziom inflacji bazowej w Polsce. Według wyliczeń analityków przyspieszyła ona w listopadzie do poziomu powyżej 11 proc. odnotowanego w październiku.
16 grudnia 2022 r. wypada trzeci piątek trzeciego miesiąca kwartału, czyli tzw. dzień trzech wiedźm, w którym wygasają kwartalne kontrakty terminowe i opcje na indeksy akcji i akcje. Inwestorzy mogą się zatem spodziewać podwyższonej zmienności w ostatnich minutach handlu.