REKLAMA
RPP

Tym będą żyły rynki: do jakiego poziomu dojdą stopy procentowe?

Maciej Kalwasiński2022-12-09 12:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-12-09 12:00

W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów skupi się wokół głównych banków centralnych świata. O ile same decyzje ws. stóp procentowych nie powinny zaskoczyć, to kluczowe będą sygnały dotyczące kolejnych kroków władz Fedu, EBC, Banku Anglii i Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Tym będą żyły rynki: do jakiego poziomu dojdą stopy procentowe?
Tym będą żyły rynki: do jakiego poziomu dojdą stopy procentowe?
/ Bankier.pl

Poniedziałek, 12 grudnia

W poniedziałkowym kalendarium makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na dane o PKB i produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii oraz inflacji w Czechach. W październiku dynamika wzrostu cen za naszą południową granicą znacząco wyhamowała za sprawą wprowadzenia przez władze subsydiów do rachunków gospodarstw domowych za energię elektryczną. W efekcie wskaźnik inflacji spadł poniżej poziomu notowanego w Polsce.

Wtorek, 13 grudnia

We wtorek Brytyjczycy opublikują kolejną paczkę danych, tym razem z tamtejszego rynku pracy. Interesujące statystyki - finalny odczyt inflacji za listopad oraz indeks ZEW - pokażą również nasi zachodni sąsiedzi.

Rynkowym wydarzeniem dnia będzie raport o inflacji w USA. Jego znaczenie może się okazać szczególne, gdyż zostanie on opublikowany na dzień przed decyzją władz Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych, "fedokropkami" i konferencją prezesa Powella. W październiku dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych zwolniła bardziej, niż oczekiwano, co wywołało euforię na rynkach.

Wyniki zaraportuje Pepco.

Środa, 14 grudnia

Zanim uwaga inwestorów skupi się za Oceanem, pojawi się kilka innych ciekawych informacji ze świata europejskich finansów i gospodarki. Wśród nich znajdą się m.in. dane o inflacji w Wielkiej Brytanii, produkcji przemysłowej w UE oraz polski bilans płatniczy.

Wydarzeniem dnia (tygodnia, a może i miesiąca...) będzie decyzja władz Fedu i publikacja projekcji makroekonomicznych członków FOMC oraz konferencja prasowa prezesa Jerome'a Powella. Konsensus analityków zakłada podwyżkę stopy funduszy federalnych o 50 pb., do poziomu 4,25-4,50. Ale na stole jest również piąty z rzędu ruch o 75 pb. w górę. Taki krok poważnie popsułby nastroje na rynkach finansowych. Niemniej istotne okażą się zapewne tzw. fedokropki oraz słowa szefa Fedu, z których analitycy będą starali się wyczytać, jakie będą kolejne decyzje władz najważniejszego banku centralnego świata.

Wyniki zaraportuje LPP.

Czwartek, 15 grudnia

Na brak wrażeń nie powinniśmy narzekać również w czwartek. Inwestorzy będą jeszcze trawić rezultaty posiedzenia FOMC, tymczasem światło dzienne ujrzą kolejne istotne liczby.

W nocy polskiego czasu Chińczycy opublikują comiesięczne dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycjach. Przekonamy się, jaki obraz chińskiej gospodarki w okresie licznych covidowych lockdownów wyłania się z oficjalnych statystyk.

O godz. 10:00 GUS przedstawi wyliczenia dot. listopadowej inflacji w Polsce. Ze wstępnych szacunków wynikało, że dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych spowolniła do 17,4 proc. z 17,9 proc. w październiku.

Dzień zdominują jednak decyzje i wystąpienia europejskich bankierów centralnych. Decyzje ws. stóp procentowych zaplanowały na ten dzień władze: Szwajcarskiego Banku Narodowego, Norges Banku, Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego. Analitycy przewidują, że "władcy monetarni" zdecydują się na podwyżki o 50 pb. (za wyjątkiem Norwegów, którzy mogą zadowolić się ruchem o 25 pb.). Inwestorzy ze szczególną uwagą będą się wsłuchiwali w słowa prezes Christine Lagarde, która zabierze głos pół godziny po ogłoszeniu decyzji EBC, punktualnie o godz. 14:45.

Nie zabraknie również danych ze Stanów Zjednoczonych. Wśród nich będą m.in. sprzedaż detaliczna oraz indeksy: Fedu z Filadelfii i NY Empire State.

Piątek, 16 grudnia

W piątek poznamy wstępne odczyty indeksów PMI dla sektorów przemysłowych największych globalnych gospodarek rozwiniętych. Eurostat opublikuje zestawienie inflacji w państwach Unii Europejskiej. Z kolei NBP przedstawi poziom inflacji bazowej w Polsce. Według wyliczeń analityków przyspieszyła ona w listopadzie do poziomu powyżej 11 proc. odnotowanego w październiku.

16 grudnia 2022 r. wypada trzeci piątek trzeciego miesiąca kwartału, czyli tzw. dzień trzech wiedźm, w którym wygasają kwartalne kontrakty terminowe i opcje na indeksy akcji i akcje. Inwestorzy mogą się zatem spodziewać podwyższonej zmienności w ostatnich minutach handlu.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jas2
Co najmniej jedna osoba na zdjęciu wygląda jak reptilianin.
ministerprawdy
Rządy i korporacje kochają inflację bo pozwala osiągać super wyniki. Korporacje i rządy są mega zadłużone, fatalna relacja wpływów do zadłużenia. Jak to poprawiać? Inflacją - kredyt często na 1 % (stare obligacje) albo nawet nowe na kilka procent a inflacja faktyczne kilkadziesiąt procent. Co to znaczy? Na papierze wszystko rośnie Rządy i korporacje kochają inflację bo pozwala osiągać super wyniki. Korporacje i rządy są mega zadłużone, fatalna relacja wpływów do zadłużenia. Jak to poprawiać? Inflacją - kredyt często na 1 % (stare obligacje) albo nawet nowe na kilka procent a inflacja faktyczne kilkadziesiąt procent. Co to znaczy? Na papierze wszystko rośnie - PKB rośnie, obroty rosną, wpływ z podatków rosną - cud miód, a przy okazji w korporacjach rosną marże co chyba każdy widzi czyli zyski i tego wzrostu by nie było jakby nie było inflacji bo ludzie wzrostu cen by nie akceptowali.
zoomek
Tym ludziom oddaliśmy władzę nad nami ponieważ przekonano ludzi że pieniądze nie muszą mieć pokrycia w kruszcu. Tzn ci na fotkach to tylko słupy żydowskiej satanistycznej banksterki której nawet Franek się kłania:
https://www.youtube.com/watch?v=P823BQE9CvA
od_redakcji
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili została aresztowana w Brukseli w związku z toczącym się śledztwem w sprawie korupcji, u której znaleziono walizki z pieniędzmi i jej tatusia zatrzymano, który jak zwykły rzezimieszek chciał z nimi uciec. Czas na resztę !

od_redakcji
Znaczy Polska powinna powołać specjalną komisję i przetrzepać (skontrolować) tę całą Brukselę pod względem przestępczości zorganizowanej!
od_redakcji
Wkrótce dowiemy się gdzie znajdą palety kasy dla Ukrainy!
jenak
Tu, przy jakże ważnym temacie, większym kontekście tego samego, leminga jak na lekarstwo.

O rozwiązanie tej zagadki nie trudno.


Bingo!

Brak foci Glapy jest tym rozwiązaniem.
simonsoft8
widocznie czekają na swój czasik
raf2004
Całe szczęście, że nie ma tej zakazanej mordy na zdjęciu, bo jak ją widzę, to mi się odechciewa czytać artykuły na Bankierze.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki