Tym będą żyły rynki: dane z Polski, EBC, Orlen

W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów skupi się na tym, co zrobi Europejski Bank Centralny (oraz Bank Japonii). Na krajowym podwórku najważniejsze będą kolejne dane z gospodarki, a także początek sezonu wyników na GPW.

(ingimage)

Poniedziałek, 17 lipca

Nowy tydzień rozpoczniemy od mocnego makroekonomicznego uderzenia w postaci danych o wzroście gospodarczym Chin w drugim kwartale. Konsensus analityków zakłada lekkie wyhamowanie do 6,8 proc. wobec 6,9 proc. w pierwszym kwartale. Jak zwykle, nie obędzie się pewnie bez głosów podważających jakość danych płynących z Państwa Środka, wśród których w poniedziałek znajdziemy także raport o produkcji przemysłowej (04.00).

W Europie w centrum uwagi znajdzie się publikacja Eurostatu, w której znajdziemy pełen przekrój danych o inflacji w państwach strefy euro i całej UE (11.00).

W poniedziałek na GPW zadebiutuje GetBack, spółka działająca w branży zarządzania wierzytelnościami.

Wyniki: Netflix, BlackRock

Wtorek, 18 lipca

Wtorkowe przedpołudnie zdominowane będzie przez dane z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Na Wyspach najważniejsza będzie inflacja (10.30), za naszą zachodnią granicą uwaga skoncentrowana będzie natomiast na odczycie indeksu ZEW, który obrazuje nastroje ekspertów z niemieckich instytucji finansowych.

Na krajowym podwórku najważniejsze będą dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw (14.00). Poprzedni raport GUS pokazał, że płace w firmach zatrudniających ponad 9 osób rosły najszybciej od 5 lat. Po południu warto także zerknąć na komunikaty, które po posiedzeniu wyda KNF.

W popołudniowym pakiecie danych z USA znajdziemy indeks rynku nieruchomości NAHB (16.00), napływ kapitałów długoterminowych (22.00) oraz zmianę zapasów ropy (22.40).

Wyniki: Goldman Sachs, Johnson & Johnson, Lockheed Martin

Środa, 19 lipca

Od zachodnioeuropejskich danych nieco odpoczniemy, wobec czego w pełni będzie można skoncentrować się na raportach z Polski. O 14.00 GUS przedstawi dynamikę wzrostu produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, a także opublikuje informację o wskaźnikach koniunktury konsumenckiej.

W USA na pierwszym planie znajdą się rozpoczęte budowy domów (14.30) oraz zmiana zapasów paliw (16.30).

Wyniki: Alcoa, Qualcomm, US Bancorp, American Express

Czwartek, 20 lipca

Czwartek zapowiada się na najgorętszy dzień nowego tygodnia. O 01.50 poznamy dane o japońskim handlu zagranicznym, zaś nad ranem czasu polskiego decyzję ws. polityki monetarnej podejmie Bank Japonii. Na zmianę rekordowo niskich stóp procentowych nie ma obecnie co liczyć, jednak inwestorzy będą wypatrywać sygnałów dotyczących np. programu skupu obligacji rządowych.

W Europie będziemy mieli do czynienia z mieszanką danych ze Szwajcarii (handel zagraniczny, 08.00), Niemiec (inflacja producencka, 08.00) i Wielkiej Brytanii (sprzedaż detaliczna, 10.30). Gwoździem europejskiego programu będzie 13.45, kiedy poznamy komunikat Rady Prezesów EBC po posiedzeniu decyzyjnym. Podobnie, jak w Japonii, nikt nie spodziewa się podwyżek stóp. Kluczowe może okazać się jednak to, co Mario Draghi powie na konferencji prasowej (14.30) w odniesieniu do przyszłych posunięć dotyczących programu skupu aktywów.

20 lipca to także najpóźniejsza podana data przydziału akcji podana w harmonogramie oferty publicznej spółki Play Communication. Przewidywany pierwszy dzień notowań na rynku głównym GPW to czwartek 27 lipca.

Wyniki: Microsoft, BNY Mellon

Piątek, 21 lipca

Piątek z kolei jawi się jako potencjalnie najspokojniejszy (przynajmniej pod względem makroekonomicznym) dzień tygodnia. W polskim kalendarium znajdziemy jedynie informacje o podaży pieniądza i koniunkturze gospodarczej (14.00).

Za oceanem ważniejsza od USA może okazać się Kanada, a to za sprawą danych o sprzedaży detalicznej i inflacji (14.30), które będą komentowane w kontekście niedawnej, pierwszej od 7 lat podwyżki stóp procentowych, jak i rosnących obaw o bańkę na tamtejszym rynku nieruchomości.

Ciekawie może być natomiast na GPW, gdzie wreszcie rozpocznie się sezon wyników za drugi kwartał i całe półrocze. Podobnie, jak w ostatnich latach, jako pierwszy swoim raportem z inwestorami i analitykami podzieli się PKN Orlen. Więcej spółek pod lupę (m.in. Millennium, Orange, GPW czy mBank) wziąć będziemy mogli dopiero w kolejnym tygodniu.

Wyniki: PKN Orlen

Michał Żuławiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 open_mind

Z pewnościę tym też będą żyły: Krypto waluty z Bitcoin na czele nieubłagalnie jadą w dół, widać że i na krypto waluty „Deep State” znalazł bat.
Wygląda mi to jak: Rozbieranie maszyny do tworzenia digitalnego dobrobytu. Następne w kolejce - giełdy, bondy, derywaty. Pamiętajcie era finansowych piramid dochodzi do swojego kresu i zawsze powraca do swych wartości wyjściowych czyli zera ! A duże miasta świata staną się dla ludzkości pułapką bez wyjścia jak kredyt ustanie. Nie ma lipy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl