Tym będą żyły rynki: dane, polityka i nowy iPhone

Drugi tydzień września przyniesie szereg danych makroekonomicznych, które mogą wpłynąć na sytuację na rynkach. Nie da o sobie zapomnieć także wielka polityka i to nie tylko za sprawą wojny na Ukrainie.

Poniedziałek, 8 września

Nowy tydzień rozpocznie się od sierpniowych danych o wymianie handlowej największego eksportera świata – Chin. Analitycy prognozują wzrost eksportu o 10,7%, a importu zaledwie o 0,2%. Taki wynik miałby korzystny wpływ na PKB Państwa Środka, który zgodnie z założeniami Partii ma wzrosnąć o 7,5%, oraz mógłby wywindować nadwyżkę handlową do nowego rekordu.

Nim opuścimy Daleki Wschód, poznamy jeszcze finalny odczyt japońskiego PKB w II kwartale. „Na papierze” trzecia największa gospodarka świata załamała się – annualizowany spadek wyniósł 6,8% - jednak był to przede wszystkim efekt sztucznego napompowania PKB w pierwszym kwartale, tuż przed wprowadzoną 1 kwietnia podwyżką podatku od sprzedaży (z 5% do 8%).

Dane o handlu zagranicznym, aczkolwiek za lipiec, pokaże także inny ważny eksporter oraz najważniejszy partner Polski – Niemcy (08.00). Innymi istotnymi danymi z Europy będą inflacja konsumencka w Szwajcarii (0,0% w lipcu) oraz indeks Sentix (10.30) obrazujący nastroje panujące wśród europejskich inwestorów.

O 12.30 w Madrycie hiszpański minister gospodarki Luis de Guindos zaprezentuje raport OECD dotyczący czwartej największej gospodarki strefy euro. Z kolei z Lizbony nadejdą informacje o zrewidowanym wzroście PKB w Portugalii.

8 września skonsolidowany raport za pierwsze półrocze ma przedstawić Petrolinvest. Za niewywiązanie się z obowiązków informacyjnych, notowania spółki zostały ostatnio zawieszone.

Inwestorzy obserwować będą także NWZA Lotosu, które dotyczyć bedzie m.in. zapowiadanego podwyższenia kapitału w drodze emisji nowych akcji.

Wtorek, 9 września

Po południu czasu polskiego oddech wstrzymają wszyscy fani nowych technologii oraz część inwestorów. Na konferencji Apple’a odbywającej się w kalifornijskim Cupertino ma dojść do prezentacji nowych produktów koncernu. Media spekulują, że prezes Tim Cook zaprezentuje światu iPhone’y posiadające większe ekrany (4,7 i 5,5 cala) i umożliwiające dokonywanie płatności, a także pierwszy „smartzegarek” ze stajni Apple’a.

O 12.45 szef Banku Anglii Mark Carney zabierze głos na dorocznym kongresie związków zawodowych w Liverpoolu.

O 14.00 GUS poda dane o wynikach handlu zagranicznego za okres styczeń – lipiec.

Rosyjski minister ds. energii Aleksander Nowak odwiedzi we wtorek Iran. Media spekulują, że w związku z zachodnimi sankcjami, Moskwa i Teheran mogą podpisać porozumienie „ropa za żywność”.

Środa, 10 września

Środa nie będzie obfitować w zbyt wiele ważnych danych makroekonomicznych. O 01.50 z Japonii napłyną dane o lipcowych zamówieniach na sprzęt i maszyny. Z kolei z Chin mogą napłynąć uważnie obserwowane przez inwestorów dane o dynamice kredytu – chińscy statystycy rezerwują sobie na publikację tych danych do końca tygodnia.

O 9.00 – już z całą pewnością - poznamy dane o wzroście PKB w Turcji – ważnego kraju z grupy rozwijających się, który często bywa umieszczany w tym samym koszyku co Polska. O tej samej porze poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej w Hiszpanii, a kwadrans analogiczne dane przedstawi Francja.

Jedynym amerykańskim akcentem będzie publikacja danych o zapasach hurtowników w lipcu (16.00).

Czwartek, 11 września

W 13. rocznicę zamachów na WTC rynki finansowe rozpoczną od śledzenia danych o inflacji CPI i PPI w Chinach (03.30). Finalne dane o inflacji w sierpniu przedstawią też dwie największe gospodarki strefy euro – Niemcy (08.00) oraz Francja (08.45).

Z uwagą obserwowane będą też doniesienia węgierskiego urzędu statystycznego KSH, który również przedstawi dane o wzroście cen (09.00). Trwający 3 miesiące okres deflacji na Węgrzech dobiegł końca w lipcu.

Węgry znajdą się w centrum uwagi również ze względu na porozumienie dotyczące finansowania budżetu państwa, jakie premier Wiktor Orban podpisze z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso (11.00).

W dniu narodowego święta Katalonii część mieszkańców tego regionu wyjdzie na ulicę, aby zademonstrować poparcie dla niepodległości. Nieuznawane przez Madryt referendum w tej sprawie zaplanowano na 9 listopada.

Jak co czwartek, w USA podana do wiadomości zostanie liczba zasiłków dla bezrobotnych (14.30). Tym razem publikacji tej towarzyszyć będą dane o budżecie federalnym w sierpniu (20.00).

O 21.00 Mario Draghi wygłosi przemówienie w Mediolanie. Będzie to pierwsze publiczne wystąpienie szefa EBC od kiedy bank ogłosił decyzję o obniżeniu stóp procentowych i uruchomieniu od października programu skupu aktywów.

Piątek, 12 września

Ostatni dzień roboczy tygodnia rozpocznie się od danych o produkcji przemysłowej w dwóch ważnych gospodarkach Azji – w Japonii (06.30) oraz Indiach (07.30). W Tokio tego samego dnia głos zabiorą szef Banku Japonii Haruhiko Kuroda oraz trio Christine Lagarde-Hilary Clinton-Caroline Kennedy, które będą mówić o poprawie pozycji kobiet w gospodarce.

O 11.00 o lipcowej produkcji przemysłowej w Europie poinformuje Eurostat. Wcześniej dodatkowo zrobią to urzędy statystyczne Węgier (09.00) i Włoch (10.00).

O 14.00 NBP przedstawi dane o podaży pieniądza M3 w sierpniu.

Najważniejszym makroekonomicznym wydarzeniem dnia będzie publikacja sierpniowych wyników sprzedaży detalicznej w USA. Analitycy sądzą, że w ubiegłym miesiącu sprzedaż w największej gospodarce świata znów ruszyła i wzrosła o 0,3% wobec braku zmiany w poprzednim miesiącu. Taki sam wynik prognozowany jest dla sprzedaży detalicznej bez samochodów.

Jak co tydzień przypomną o sobie agencje ratingowe. Tym razem pod lupy analityków pójdą Polska (Moody’s), Grecja (S&P), Irlandia (Moody’s) oraz Malta (Fitch).

/mz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~ress

Apel do bankiera. Nie uczestniczyć w propagowaniu bredni o "zamachach na WTC". Publika nie łyknęła tej nieudolnej mistryfikacji.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil