REKLAMA

Tym będą żyły rynki: czy RPP podniesie jeszcze stopy procentowe?

Maciej Kalwasiński2022-12-02 12:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-12-02 12:00

W nadchodzącym tygodniu RPP zapewne ponownie pozostawi stopy procentowe bez zmian, ale ekonomiści będą doszukiwać się w komunikacie Rady i słowach prezesa Glapińskiego sygnałów, jakie decyzje zapadną w kolejnych miesiącach.

Tym będą żyły rynki: czy RPP podniesie jeszcze stopy procentowe?
Tym będą żyły rynki: czy RPP podniesie jeszcze stopy procentowe?
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Poniedziałek, 5 grudnia

Makroekonomiczną ciekawostką poniedziałku może być pierwszy od przeszło roku spadek rocznej dynamiki cen w Turcji. W warunkach galopującej inflacji - oficjalnie przekraczającej 80 proc., a nieoficjalnie 180 proc. - to jednak marne pocieszenie mieszkańców kraju nad Bosforem.

Poza tym opublikowane zostaną m.in. finalne odczyty indeksów PMI dla sektorów usługowych dużych gospodarek oraz analogiczny wskaźnik ISM dla USA, a także indeks Sentix i finalne dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku za Oceanem.

Wtorek, 6 grudnia

We wtorek decyzje ws. stóp procentowych ogłoszą władze monetarne Australii i Chile. Oba przypadki są dość interesujące. Kraj Kangurów jest istotną gospodarką anglosaską, gdzie koszt pieniądza jest podnoszony wyraźnie wolniej (o 25 pb.) niż w USA. Natomiast stopa referencyjna w najdłuższym państwie na świecie sięga 11,25 proc. i jest tylko minimalnie niższa niż bieżąca inflacja (12,8 proc.), a więc zapewne wyższa, niż będzie wynosiło roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych za 12 miesięcy, co oznacza, że realne stopy procentowe w Chile są prawdopodobnie dodatnie.

Ponadto Niemcy opublikują dane o zamówieniach w przemyśle, a Amerykanie - o handlu zagranicznym.

Środa, 7 grudnia

Zanim poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych, pojawi się kilka innych ciekawych informacji ze świata finansów i gospodarki. Wśród nich są m.in. dane o polskich rezerwach walutowych, chińskim handlu zagranicznym, australijskim PKB czy niemieckiej produkcji przemysłowej. Poza tym decyzje dot. polityki pieniężnej podejmą również władze banków centralnych Indii i Kanady.

Tradycyjnie nie znamy godziny ogłoszenia decyzji RPP o stopach procentowych. Przed miesiącem padł rekord i informacja ujrzała światło dzienne dopiero o godz. 18:25. Tym razem Rada powinna uporać się szybciej - sama decyzja będzie jednak zapewne taka sama, tzn. stopy procentowe NBP po raz trzeci z rzędu zostaną utrzymane na dotychczasowych poziomach.

Czwartek, 8 grudnia

W czwartek można zerknąć na finalne dane o wzroście gospodarczym w Japonii w III kwartale. Bardziej interesująca okaże się zapewne publikacja o inflacji na Węgrzech w listopadzie. W październiku ceny nad Balatonem galopowały w ponaddwudziestoprocentowym tempie, wyraźnie wyższym niż w Polsce czy Czechach pomimo wprowadzenia cen maksymalnych kilku podstawowych produktów.

Prawdopodobnie o godz. 15:00 głos zabierze Adam Glapiński. W wystąpieniu dzień po posiedzeniu RPP przewodniczący Rady i prezes NBP będzie tłumaczył jej decyzję i kreślił uwarunkowania polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach. Co musi się wydarzyć, żeby cykl podwyżek stóp procentowych został wznowiony? A może należy się spodziewać, że RPP szykuje się już do cięcia stóp w perspektywie najbliższego roku?

Piątek, 9 grudnia

W piątek w centrum uwagi znajdą się dane o inflacji. Wskaźniki cen konsumpcyjnych opublikują Chińczycy, a cen producenckich - Amerykanie. W kontekście zbliżającego się posiedzenia władz Fedu (14-15 XII) istotny może okazać się wstępny raport Uniwersytetu Michigan zawierający m.in. oczekiwania inflacyjne.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (44)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
Dajcie spokój, nie mogą już bardziej poniżać inflacji, to niehumanitarne!
polonu
cała ta banda ma iść pod sąd , zobaczymy co będzie po wyborach , jak to się skończy zobaczymy czy będzie trybunał stanu . zobaczymy .
socjalistyczneg
Ufam państwu i pożyczam mu swoje środki... :-)
Zostaną mi one zwrócone z należytym procentem, ze świeżo wydrukowanych banknotów :-)
Do tego czasu, waluta pln zostanie zdewaluowana, lub inflacja wzrośnie np o10% i państwo będzie miało darmowy kredyt kosztem" zamożnych" obywateli :-)

Elementarz ograbiania
Ufam państwu i pożyczam mu swoje środki... :-)
Zostaną mi one zwrócone z należytym procentem, ze świeżo wydrukowanych banknotów :-)
Do tego czasu, waluta pln zostanie zdewaluowana, lub inflacja wzrośnie np o10% i państwo będzie miało darmowy kredyt kosztem" zamożnych" obywateli :-)

Elementarz ograbiania długiem przez państwa.
osiemgwiazd
Podstawową, a właściwe jedyną rolą RPP jest wg Konstytucji i Ustawy o NBP dbałość o stabilne ceny i wartość polskiego pieniądza. RPP w czasach autorytarnych, kumoterskich rządów Kaczyńskiego nie wypełnia tej roli. Moim zdaniem, wszyscy pisowscy członkowie RPP oraz jej pisowski szef powinni stanąć przed sądem. Pisowscy aparatczycy Podstawową, a właściwe jedyną rolą RPP jest wg Konstytucji i Ustawy o NBP dbałość o stabilne ceny i wartość polskiego pieniądza. RPP w czasach autorytarnych, kumoterskich rządów Kaczyńskiego nie wypełnia tej roli. Moim zdaniem, wszyscy pisowscy członkowie RPP oraz jej pisowski szef powinni stanąć przed sądem. Pisowscy aparatczycy oraz nominujący ich pisowscy aparatczycy muszą zapłacić odszkodowania obywatelom, obrabowanym z oszczędności przez brak walki z inflacją i dodruk pustych pieniędzy bez kontroli Sejmu. W czasach reżimu Kaczyńskiego polityka monetarna i finansowa w Polsce zmieniła się o 180 stopni, a pisowski szef NBP wprowadzał obywateli w bład, strasząc deflacją i zapowiadając szybki koniec inflacji.
tomkooo
zaraz ustawe zrobia, ze nie jest przestepca ten ktory "dziala w dobrej wierze" i po sprawie :)
tu juz jest powoli prl i bialorus/kacapia wprowadzana
msp
Tak się kończy dla wielu Polaków polityka Jaszczebia !


https://licytacje.komornik.pl/Notice/Details/572055

Piękne miejsce na pensjonat / dom opieki, itd.

Kiedyś były tu piękne wesela.
awaa
Panie, komu potrzebna nieruchomość 100 km od granicy państwa znajdującego się w stanie wojny i to jeszcze za kilka mln. zł?
bha
Po co żeby dać jeszcze dodatkowo zarobić systemowi mamony niemała kasę dojąc z kasy i oszczędności 2 mln. osób przecież w 40 mln kraju ????,co i tak to na inflację globalnej sterowalnej furtkowo-sznurkowej nienasyconej wciąż i wciąż zachłanności bez umiaru windującej non stop ceny walut ,windującej bez umiaru ceny surowców ,a potem Po co żeby dać jeszcze dodatkowo zarobić systemowi mamony niemała kasę dojąc z kasy i oszczędności 2 mln. osób przecież w 40 mln kraju ????,co i tak to na inflację globalnej sterowalnej furtkowo-sznurkowej nienasyconej wciąż i wciąż zachłanności bez umiaru windującej non stop ceny walut ,windującej bez umiaru ceny surowców ,a potem ceny na wewnętrznych zmonopolizowanych do bólu nie bez celu rynkach wewnętrznych szczególnie mocno te w detalu ma symboliczny,iluzoryczny wpływ. Taka raczej dodatkowa furtka stopowa dojeniowa na rynkach krajowych i niewiele więcej !!!.Niestety
zoomek
Ooo - obniżyć stopy do zera - oszczędzający kochają to!
ohh
Nie ma sensu podnosić. Szczyt na Euro był, Szczyt na dolarze był, dołek na giełdzie był. Teraz jazda w drugą stronę. Musi bujać aby Ci co manipulujä rynkiem mogli zarabiać

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki