W nadchodzącym tygodniu RPP zapewne ponownie pozostawi stopy procentowe bez zmian, ale ekonomiści będą doszukiwać się w komunikacie Rady i słowach prezesa Glapińskiego sygnałów, jakie decyzje zapadną w kolejnych miesiącach.


Poniedziałek, 5 grudnia
Makroekonomiczną ciekawostką poniedziałku może być pierwszy od przeszło roku spadek rocznej dynamiki cen w Turcji. W warunkach galopującej inflacji - oficjalnie przekraczającej 80 proc., a nieoficjalnie 180 proc. - to jednak marne pocieszenie mieszkańców kraju nad Bosforem.
Poza tym opublikowane zostaną m.in. finalne odczyty indeksów PMI dla sektorów usługowych dużych gospodarek oraz analogiczny wskaźnik ISM dla USA, a także indeks Sentix i finalne dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku za Oceanem.
Wtorek, 6 grudnia
We wtorek decyzje ws. stóp procentowych ogłoszą władze monetarne Australii i Chile. Oba przypadki są dość interesujące. Kraj Kangurów jest istotną gospodarką anglosaską, gdzie koszt pieniądza jest podnoszony wyraźnie wolniej (o 25 pb.) niż w USA. Natomiast stopa referencyjna w najdłuższym państwie na świecie sięga 11,25 proc. i jest tylko minimalnie niższa niż bieżąca inflacja (12,8 proc.), a więc zapewne wyższa, niż będzie wynosiło roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych za 12 miesięcy, co oznacza, że realne stopy procentowe w Chile są prawdopodobnie dodatnie.
Ponadto Niemcy opublikują dane o zamówieniach w przemyśle, a Amerykanie - o handlu zagranicznym.
Środa, 7 grudnia
Zanim poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych, pojawi się kilka innych ciekawych informacji ze świata finansów i gospodarki. Wśród nich są m.in. dane o polskich rezerwach walutowych, chińskim handlu zagranicznym, australijskim PKB czy niemieckiej produkcji przemysłowej. Poza tym decyzje dot. polityki pieniężnej podejmą również władze banków centralnych Indii i Kanady.
Tradycyjnie nie znamy godziny ogłoszenia decyzji RPP o stopach procentowych. Przed miesiącem padł rekord i informacja ujrzała światło dzienne dopiero o godz. 18:25. Tym razem Rada powinna uporać się szybciej - sama decyzja będzie jednak zapewne taka sama, tzn. stopy procentowe NBP po raz trzeci z rzędu zostaną utrzymane na dotychczasowych poziomach.
Czwartek, 8 grudnia
W czwartek można zerknąć na finalne dane o wzroście gospodarczym w Japonii w III kwartale. Bardziej interesująca okaże się zapewne publikacja o inflacji na Węgrzech w listopadzie. W październiku ceny nad Balatonem galopowały w ponaddwudziestoprocentowym tempie, wyraźnie wyższym niż w Polsce czy Czechach pomimo wprowadzenia cen maksymalnych kilku podstawowych produktów.
Prawdopodobnie o godz. 15:00 głos zabierze Adam Glapiński. W wystąpieniu dzień po posiedzeniu RPP przewodniczący Rady i prezes NBP będzie tłumaczył jej decyzję i kreślił uwarunkowania polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach. Co musi się wydarzyć, żeby cykl podwyżek stóp procentowych został wznowiony? A może należy się spodziewać, że RPP szykuje się już do cięcia stóp w perspektywie najbliższego roku?
Piątek, 9 grudnia
W piątek w centrum uwagi znajdą się dane o inflacji. Wskaźniki cen konsumpcyjnych opublikują Chińczycy, a cen producenckich - Amerykanie. W kontekście zbliżającego się posiedzenia władz Fedu (14-15 XII) istotny może okazać się wstępny raport Uniwersytetu Michigan zawierający m.in. oczekiwania inflacyjne.