WAŻNE

Tym będą żyły rynki: czy Chiny trzymają się mocno?

2014-10-17 17:00
publikacja
2014-10-17 17:00
ingimage

Miniony tydzień dostarczył inwestorom sporo emocji. Kolejny może jeszcze bardziej rozhuśtać ich nastroje.

(ingimage)


Poniedziałek, 20 października

Poniedziałek nie dostarczy praktycznie żadnych ważnych danych makroekonomicznych. Nie znaczy to, że będzie to dzień pozbawiony ważnych wydarzeń.

W Chinach rozpocznie się plenum komitetu centralnego tamtejszej Partii Komunistycznej. Ponad 350 dostojników partyjnych debatować będzie nad „rządami prawa”. Oczekuje się, że z szeregów partii usunięty zostanie oskarżony o korupcję Zhou Yongkang.

Z kolei w Japonii głos zabierze Haruhiko Kuroda. Szef Banku Japonii w ubiegłym tygodniu stwierdził, że nie obawia się hiperinflacji, mimo, że kierowana przez niego instytucja zwiększa bazę monetarną w zawrotnym tempie.

Z Izraela napłyną finalne dane dotyczące wzrostu gospodarczego w drugim kwartale. Wstępny wynik pokazał wzrost o 1,5% wobec oczekiwanych przez analityków 2,5%. W tym roku zawodzi szczególnie izraelski eksport, który odpowiada za 40% PKB. Na Izraelu odbija się spadek globalnego popytu oraz wojna z Hamasem.

Po zakończeniu poniedziałkowej sesji wyniki za IV kwartał roku obrotowego 2013/14 pokaże Apple. Analitycy przewidują, że gigant z Cupertino zaraportuje wzrost przychodów do blisko 40 mld dolarów oraz potwierdzi rekordową sprzedaż iPhone’a 6 oraz 6 plus, które zadebiutowały kilka tygodni temu.

Wyniki kwartalne zaprezentują też m.in. Halliburton i IBM.

Wtorek, 21 października

We wtorkowy poranek oczy całego świata będą bezapelacyjnie zwrócone na Chiny, skąd nadejdą dane o wzroście gospodarczym (04.00). Według przewidywań ekonomistów, druga największa gospodarka świata w trzecim kwartale urosła o 7,2%. Jeżeli wynik ten się potwierdzi, będzie to oznaczać najwolniejsze tempo wzrostu od 2009 r.

Oprócz danych o PKB, Chińczycy przedstawią także raporty dotyczące wrześniowej produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycjach w aglomeracjach miejskich (również 04.00).

Politycznym wydarzeniem dnia będą rozmowy na linii Unia-Rosja-Ukraina dotyczące gazu. W Berlinie spotkają się m.in. unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger, rosyjski minister ds. energii Aleksander Nowak oraz jego ukraiński odpowiednik Jurij Prodan.

Zza oceanu nadejdą dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Według analityków ich liczba wyniosła we wrześniu 5,10 mln wobec 5,05 mln w sierpniu.

Na Wall Street wyniki opublikują: Broadcom, Coca-Cola, Lockheed Martin, United Technologies, Verizon i Yahoo

Środa, 22 października

Środa na rynkach finansowych rozpocznie się od „konsumowania” danych o japońskiej wymianie handlowej. Na wartość importu i eksportu Kraju Kwitnącej Wiśni przemożny wpływ ma wartość jena, który jest obecnie najsłabszy w stosunku do dolara od ponad 5 lat.

Środa to również długo oczekiwany początek sezonu wyników na GPW. Tego samego dnia raporty za III kwartał tego roku pokażą Orange Polska oraz PKN Orlen.

O 10.30 opublikowany zostanie protokół z październikowego posiedzenia Banku Anglii. Ekonomiści typują, że brytyjski bank centralny będzie pierwszym, który zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych z historycznych minimów. Już na wrześniowym posiedzeniu za takim krokiem opowiedziało się dwóch z dziewięciu członków Komitetu Polityki Monetarnej.

O 12.00 w Strasburgu rozpocznie się głosowanie europarlamentarzystów dotyczące zatwierdzenia składu Komisji Europejskiej zaproponowanego przez Jeana-Claude’a Junckera. Polskim komisarzem ma zostać Elżbieta Bieńkowska, której przypadnie rynek wewnętrzny.

O 14.30 poznamy dane dotyczące wrześniowej inflacji w Stanach Zjednoczonych. Rynkowy konsensus zakłada, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w największej gospodarce świata wzrosły o 1,7%. Taki wynik byłby powtórzeniem rezultatu z sierpnia.

W środę dojdzie również do pierwszej od 70 lat wizyty premiera Albanii w Serbii. Tematem rozmów będzie m.in. Kosowo, którego niepodległości Belgrad wciąż nie uznaje.

Wyniki: Orange, Orlen, Żywiec, AT&T, Boeing, Citrix, Dow Chemical, General Motors, US Bancorp, Xerox, GlasoSmithKline, EMC

Czwartek, 23 października

W czwartek rozpocznie się przedostatnia w tym roku edycja „festiwalu PMI”, w ramach którego poznamy indeksy obrazujące nastroje w sektorach przemysłu i usług największych gospodarek świata. Kolejno publikowane będą indeksy dla Chin (03.45), Francji (09.00), Niemiec (09.30), strefy euro (10.00) i USA (15.45).

O 10.00 GUS poda dane o wrześniowej stopie bezrobocia oraz wynikach sprzedaży detalicznej w Polsce. Zdaniem szacunków Ministerstwa Pracy, w ubiegłym miesiącu odsetek bezrobotnych nad Wisłą sięgnął 11,5%. To najniższy poziom od 4 lat.

O 14.00 ukaże się protokół z październikowego posiedzenia RPP. Rada podjęła na nim decyzję o obniżeniu stóp procentowych do najniższego poziomu w historii.

Wśród popołudniowej porcji danych z USA znajdą się – oprócz indeksu PMI – także wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, indeks cen nieruchomości FHFA (15.00) oraz indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board (16.00).

Wyniki: Wawel 3M, Altera, Amazon, Caterpillar, Comcast, Microsoft, Nokia

Piątek, 24 października

Piątkowy poranek rozpocznie się od publikacji indeksu Gfk, który obrazuje nastroje panujące wśród niemieckich konsumentów. Największa gospodarka strefy euro przechodzi obecnie trudne chwile, co pokazują niemal wszystkie wskaźniki makroekonomiczne. Chwila prawdy dla Niemiec nadejdzie 14 listopada, kiedy poznamy dane o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale.

O 10.30 karty odsłonią natomiast Brytyjczycy – ONS poda dane o wzroście gospodarki Wielkiej Brytanii w trzecim kwartale. Prognozy mówią o dynamice 0,7% w ujęciu kwartalnym i 3% w ujęciu rocznym.

Wyniki: Dom Development, BASF, Colgate-Palmolive, Ford, Procter&Gamble, UPS,

/mz

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~abas
Spoko, spoko. Trend wzrostowy na DJ i S&P jest nezagrozony. To tylko normalna korekta, ktora wlasnie sie zakonczyla. W przyszlym miesiacu nowe rekordy a pozniej rajd Sw. Mikolaja.. I tak jeszcze przez kilka lat. Tylko trzymac sie z daleka od GPW i Eurokolchozu.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki