Tym będą żyły rynki: coraz bliżej święta

2014-12-05 14:23
publikacja
2014-12-05 14:23
ingimage

Odliczający dni do świąt Bożego Narodzenia inwestorzy będą w przyszłym tygodniu wpatrywać się nową porcję danych makroekonomicznych. Nie zabraknie też aktywności ze strony polityków i banków centralnych.

(ingimage)8 grudnia, poniedziałek

Pierwsze w nowym tygodniu dane makroekonomiczne napłyną pięćdziesiąt minut po północy, kiedy to poznamy finalne dane dotyczące PKB w trzecim kwartale i bilansu płatniczego za październik dla Japonii.

W ciągu dnia nie zabraknie też danych z Europy. O 8:00 Niemcy zaprezentują statystyki dotyczące produkcji przemysłowej w październiku. Analitycy nie oczekują zmiany względem września. 

O 10:00 rozpocznie się, organizowana przez PAP Biznes, debata „Strategie rynkowe 2015: perspektywy, wyzwania, zagrożenia” z udziałem przedstawicieli TFI. Debata będzie transmitowana w internecie. 

Także o 10:00 spotkają się ministrowie finansów państw strefy euro. Dyskutowane będą planu budżetowe na przyszły rok i ewentualne rozszerzenie programu pomocowego dla Grecji.

O 10:30 zaprezentowany zostanie indeks Sentix dla strefy euro. To wskaźnik pokazujący oczekiwania inwestorów finansowych. O tej samej  godzinie przedstawiciele Pioneer Pekao TFI podsumują mijający rok i przedstawią swoje prognozy na nadchodzące dwanaście miesięcy.

O 15:45 EBC opublikuje dane dotyczące rozpoczętego programu skupowania aktywów - obligacji i ABS.

9 grudnia, wtorek

O 8:00 z Niemiec napłyną dane nt. handlu zagranicznego. 45 minut później poznamy bilans handlu zagranicznego Francji w październiku. To najważniejsze dane makroekonomiczne, które zostaną ujawnione tego dnia, który nie będzie obfitował w wiele wydarzeń gospodarczych.

O 11:30 Bank of America Merrill Lynch przedstawi prognozy na rok 2015 dla gospodarki i rynków finansowych.

W Ameryce Senat i Izba Reprezentantów pracować będą nad ustawą budżetową. Niektórzy Republikanie będą chcieli przy tej okazji zablokować działania Baracka Obamy ws. imigrantów. Jeżeli porozumienie nie zostanie osiągnięte do czwartku, Stany Zjednoczone znów mogą doświadczyć "zamknięcia rządu"

10 grudnia, środa

W nocy, o 2:30, poznamy dane dotyczące inflacji CPI i PPI w Chinach za listopad. O 6:00 ujawniona zostanie wartość indeksu zaufania konsumentów w Japonii.

Od 8:45 napływać będą dane makroekonomiczne z Europy. Wtedy też zostaną zaprezentowane informacje dot. produkcji przemysłowej dla Francji w październiku. O 9:00 turecki urząd statystyczny pokaże wartość PKB w trzecim kwartale. 10:30 to godzina ujawnienia bilansu handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii w październiku.

O 9:00 odbędzie się Warsaw Economic Hub – międzynarodowa konferencja poświęcona kluczowym problemom regionu, Europy i świata. W spotkaniu wezmą udział m.in. Jan Krzysztof Bielecki, Paweł Tamborski i Janusz Piechociński. 

O 14:00 GUS poda dane o obrotach w handlu zagranicznym od stycznia do października. Z kolei o 15:00 Ministerstwo Finansów poinformuje o wysokości długu publicznego w trzecim kwartale.

Ostatnim wydarzeniem gospodarczym w Stanach Zjednoczonych będzie zaprezentowanie o 20:00 budżetu federalnego za listopad. Analitycy prognozują ujemne saldo skarbu państwa na poziomie 111,7 mld.

11 grudnia, czwartek

Czwartek upłynie pod znakiem informacji o inflacji. O 8:00 Niemcy ujawnią poziom inflacji konsumenckiej w listopadzie. To samo zrobią Francuzi 45 minut później. O 9:30 Szwecja również zaprezentuje listopadowe dane o inflacji CPI, ale także o stopie bezrobocia. Z kolei o 9:30 Szwajcaria podejmie decyzję ws. stóp procentowych.

Wiele danych makroekonomicznych z USA napłynie o 14:30. Chodzi tu m.in. o wyniki sprzedaży detalicznej, ceny importu i eksportu, a także wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Aktywni będą także szefowie banków centralnych - o 9.30 wystąpi Thomas Jordan z SNB, a o 14.00 głos zabierze Mario Draghi z EBC. Politycznym wydarzeniem dnia będzie natomiast wizyta Władimira Putina w Indiach.

12 grudnia, piątek

W nocy poznamy kolejne dane makro z Azji. Między innymi dotyczące produkcji przemysłowej w Japonii za październik  (5:30), produkcji przemysłowej w Chinach za listopad (6:30) i sprzedaży detalicznej w Chinach za listopad (6:30).

Kolejne europejskie kraje zaprezentują wartości inflacji CPI za listopad. Chodzi tu o Hiszpanię (9:00), Słowację (9:00) i Włochy (10:00). O 11:00 Eurostat ujawni też dane co do produkcji przemysłowej w październiku.

O 14:00 Narodowy Bank Polski poda wartość podaży pieniądza M3 w listopadzie. Analitycy oczekują rocznego wzrostu o 8%. 

Pół godziny później, o 14:30, ze Stanów Zjednoczonych napłyną informacje nt. inflacji producenckiej.

Pod lupy analityków z agencji ratingowych trafią m.in. Grecja (DBRS), Francja (Fitch), Bułgaria (S&P), Estonia (S&P), Rumunia (Moody's) oraz Wielka Brytania (Fitch i S&P)

Marcin Surowski

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~dyktatorr
Na >>> www.baltic-room.com <<< króluje raczej mikroekonomia. Najwyżej pół miliona. W naszej branży nie rozmawia się nazbyt oficjalnie i wylewnie o sprawach zawodowych, długoletnie doświadczenie zawodowe. uczy dyskrecji. Reszta na telefon. Za dwie godziny...

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki