REKLAMA

Tym będą żyły rynki: co uradzi nowa Rada?

2016-01-29 11:33
publikacja
2016-01-29 11:33

Najgorętszy od lat pod względem gospodarczym styczeń odchodzi do przeszłości, jednak prognozy na luty wcale nie zakładają obniżenia rynkowej temperatury. W nowym tygodniu czekają nas istotne dane makroekonomiczne z całego świata, wyniki kolejnych spółek oraz pierwsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w częściowo odświeżonym składzie.

/ fot. sagasan / YAY Foto

Poniedziałek, 1 lutego

W poniedziałek dane makroekonomiczne zdominują indeksy PMI dla przemysłu. Rozpoczną Chiny o godz. 2.00 gdzie pojawi się indeks PMI dla przemysłu oraz dla usług wg CFLP. O godz. 2.35 ostateczny indeks PMI dla przemysłu opublikowany zostanie w Japonii, a 10 minut później powrócimy do Chin, gdzie również pojawią się ostateczne dane o indeksie PMI dla przemysłu wg Caixin/Markit.

W Europie przegląd PMI zaczniemy od Rosji (07.00) i Irlandii (07.00), a następnie przyjdzie czas na Holandię (09.00), Polskę (09.00), Turcję (09.00), Hiszpanię (09.15), Szwajcarię (09.30), Czechy (09.30), Włochy (09.45), Francję (09.50), Niemcy (09.55), strefę euro (10.00), Grecję (10.00), Wielką Brytanię (10.30) i USA (15.45).

O 12.30 niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble pojawi się na konferencji prasowej w Dusseldorfie. Dwie godziny później z USA nadejdą dane o dochodach i wydatkach Amerykanów.

Politycznym wydarzeniem dnia będzie zebranie wyborcze (caucus) w stanie Iowa, który pokaże, który z kandydatów ubiegających się o Biały Dom najlepiej wejdzie w decydującą fazę wyścigu. Wśród Republikanów łeb w łeb idą ostatnio Donald Trump i Ted Cruz, u Demokratów faworytem jest Hillary Clinton przed Berniem Sandersem.

Wyniki: Alphabet (Google), Mattel, Ryanair

Wtorek, 2 lutego

Wtorek rozpocznie się od decyzji Banku Rezerw Australii ws. stóp procentowych (04.30). W Europie dzień otworzą dane o stopie bezrobocia w Niemczech (09.55) i we Włoszech (10.00). O 11.00 dane o rynku pracy w poszczególnych państwach członkowskich przedstawi Eurostat.

O 19.00 Król Filip ma przedstawić kandydata, któremu powierzy misję stworzenia rządu. Wynik grudniowych wyborów zakończył się politycznym patem, a pierwszy kandydat – Mariano Rajoy – odrzucił propozycję króla, wiedząc, że nie zdoła sformować gabinetu.

Wieczorem czasu polskiego uwagę skupi na sobie prezydent Brazylii Dilma Rousseff, która wygłosi coroczne przemówienie do parlamentu. Nad brazylijską polityk wciąż wisi widmo impeachmentu, a klimat gospodarczy wokół Kraju Kawy robi się coraz gorszy.

Wyniki: Exxon Mobil, Pfizer, Ferrari, UPS, UBS

Środa, 3 lutego

Na Dalekim Wschodzie rozpocznie się także trwająca przez cały dzień seria publikowania indeksów PMI dla sektorów usług. Tradycyjnie rozpoczną Chiny (02.45), Indie (06.00), a następnie przyjdzie czas na Hiszpanię (9.15), Włochy (09.45), Francję (09.50), Niemcy (09.55), strefę euro (10.00), Wielką Brytanię (10.30) i USA (15.45).

O 10.00 poznamy dane z rynku pracy w Norwegii, zaś o 11.00 Eurostat poda dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro.

Po południu spodziewać możemy się decyzji Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Tradycyjnie, dokładny moment opublikowania komunikatu pozostaje nieznany, wiemy natomiast, że o 16.00 prezes Belka oraz dwaj inni członkowie RPP pojawią się na konferencji prasowej. Warto dodać, że lutowe posiedzenie będzie pierwszym, na którym obecni będą członkowie RPP powołani ostatnio przez Senat oraz ostatnim, na którym głosować będą A. Glapiński, A. Kaźmierczak, A. Zielińska-Głębocka.

W USA rozpocznie się odliczanie do piątkowej publikacji danych z rynku pracy. W roli przystawki wystąpi publikacja raportu ADP (14.15). Warto także obserwować raport EIA dotyczący zmiany zapasów paliw (16.30).

Wyniki: ING Bank Śląski, mBank, General Motors, GlaxoSmithKline, BBVA

Czwartek, 4 lutego

O 10.00 dowiemy się jak Norwegowie radzą sobie z taniejącą ropą, bowiem wyniki za ubiegły rok przedstawi Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny.

O 13.00 Bank Anglii podejmie decyzje ws. stóp procentowych oraz przedstawi raport o inflacji. Na rynkach panuje zgodność co do tego, że drugi najstarszy bank centralny świata jeszcze przez wiele miesięcy nie zmieni prowadzonej przez siebie polityki. Podobny brak działań spodziewany jest także ze strony banku centralnego Czech.

Popołudnie w całości zdominowane będzie przez dane z USA. O 13.30 poznamy raport Challengera, godzinę później informację o kosztach pracy, a o 16.00 o zamówieniach na dobra trwałe.

Wyniki: McGraw Hill Financial, LinkedIn, Shell, Daimler 

Piątek, 5 lutego

W piątek ponownie zaczniemy od Australii – RBA przedstawi raport dotyczący polityki monetarnej (01.30), zaś urząd statystyczny ABS dane o sprzedaży detalicznej (01.30).

W Europie dzień otworzą dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle (08.00), handlu zagranicznym Francji (08.45) oraz produkcji przemysłowej Węgier (09.00).

Makroekonomicznym gwoździem programu będzie jednak publikacja danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy (14.30). Jak zwykle w centrum uwagi znajdą się dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Analitycy prognozują odczyt na poziomie 210 tys. wobec 292 tys. przed miesiącem. Dane te będą jak zwykle odczytywane w kontekście dalszych posunięć Rezerwy Federalnej. Równocześnie poznamy także raport o handlu zagranicznym USA (14.30).

Wyniki: BNP Paribas, Volvo

Ratingi: Albania (S&P), Austria (Fitch), Bułgaria (Moody’s), Finlandia (Moody’s), Irlandia (Fitch), Izrael (S&P).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~goldman
NAJBARDZIEJ BRAKOWAC MI BEDZIE PROF.CHOJNEJ-DUCH I JEJ NAMIETNYCH UST,CZASEM SOBIE MYSLALEM CZY TE USTA MOGLY KLAMAC ? CHYBA NIE, ALE ILE PRZYJEMNOSCI MOGLY DAWAC KTO TO WIE/

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki