Tym będą żyły rynki: co tkwi w PMI?

2014-11-14 17:00
publikacja
2014-11-14 17:00
ingimage

Dogasanie sezonu publikacji wyników kwartalnych nie oznacza, że na rynkach finansowych powieje nudą. Jak zwykle „atrakcji” inwestorom mogą dostarczyć politycy, banki centralne i urzędy statystyczne.

Co będzie działo się w nadchodzącym tygodniu? (ingimage)

Poniedziałek, 17 listopada

Nowy tydzień na świecie rozpocznie się od komentarzy dotyczących szczytu G20, który w weekend odbędzie się w australijskim Brisbane. Swój udział zapowiedziały głowy czołowych państw świata z Barackiem Obamą i Władimirem Putinem na czele. W Polsce natomiast skupieni będziemy głównie na analizowaniu wyników niedzielnych wyborów samorządowych.

Pierwsze dane makroekonomiczne napłyną z Japonii. Będzie to publikacja nie byle jakiego kalibru – 0 minut po północy czasu polskiego poznamy odczyt wzrostu PKB w Japonii. Dane będą tym ciekawsze, że odczyty za I i II kwartał były mocno zaburzone ze względu na podwyżkę podatku od sprzedaży. W przypadku III kwartału analitycy przewidują wzrost w ujęciu kwartalnym o 0,5% oraz zannualizowany wzrost o 2,1%.

Na Dalekim Wschodzie dojdzie także do historycznego wydarzenia – uruchomione zostanie połączenie między giełdami w Hong Kongu i Chinach kontynentalnych, przez co zagraniczni inwestorzy zyskają dostęp do szerokiego wachlarza spółek z Państwa Środka.

O 11.00 Eurostat poda dane o wymianie handlowej strefy euro. Z kolei o 15.00 rozpocznie się publiczne wystąpienie szefa EBC Mario Draghiego w Parlamencie Europejskim.

Na zakończenie dnia poznamy dane o październikowej produkcji przemysłowej w USA. Analitycy prognozują wzrost w ujęciu miesięcznym o 0,3% wobec 1% we wrześniu.

W poniedziałek na antypodach może dojść do istotnego wydarzenia – media spekulują, że premier Australii Tony Abbott i prezydent Chin Xi Jinping ogłoszą australijsko-chińskie porozumienie o wolnym handlu, które poskutkuje m.in. zmniejszeniem ceł na surowce sprowadzane z Australii.

Wtorek, 18 listopada

Wtorek rozpocznie się od danych z Chin, które zobrazują stan tamtejszego rynku nieruchomości w październiku. We wrześniu ceny spadały w niemal wszystkich największych miastach Państwa Środka.

O 11.00 poznamy listopadowy odczyt indeksu instytutu ZEW. Rynkowy konsensus zakłada, że ten kluczowy dla monitorowania stanu niemieckiej gospodarki indeks odbije z -3,6 pkt. w październiku do 0,9 pkt.

Popołudnie i wieczór zdominują dane z USA. Pojawią się m.in. informacje o inflacji PPI (14.30), indeks rynku nieruchomości NAHB (16.00), napływ kapitałów (22.00) oraz zmiana zapasów paliw (22.30).

Środa, 19 listopada

Środowego otwarcia dokonają Japończycy – przed rozpoczęciem sesji w Europie inwestorzy powinni spodziewać się komunikatu po posiedzeniu Banku Japonii oraz konferencji prasowej z udziałem jego szefa. Przypomnijmy – pod koniec października BoJ niespodziewanie podjął decyzję o rozszerzeniu programu ekspansji monetarnej.

O 10.30 ukaże się natomiast protokół z posiedzenia Banku Anglii. Pół godziny wcześniej Eurostat przedstawi bilans płatniczy za wrzesień.

O 10.50 premier Ewa Kopacz wystąpi na zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan konferencji „Polska 2015-2015”. O 11.40 w debacie wezmą udział minister finansów Mateusz Szczurek oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak Kamysz.

Z krajowego punktu widzenia najważniejszym momentem dnia będzie 14.00. Wtedy to GUS opublikuje dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w październiku.

Po południu z USA nadejdą dane o pozwoleniach na budowę domów oraz rozpoczęciu nowych budów (14.30). Gwoździem środowego programu będzie jednak publikacja protokołu z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (20.00), podczas którego Fed podjął decyzję o zakończeniu programu skupu aktywów.

Czwartek, 20 listopada

Czwartek także rozpocznie się od doniesień z Japonii – tym razem będą to ważne dane o bilansie handlu zagranicznego Kraju Kwitnącej Wiśni. Japończycy otworzą także przedostatnią w tym roku edycję przeglądu wstępnych wskaźników PMI dla sektorów przemysłowych i usługowych najważniejszych gospodarek świata. Po Japonii (02.35) przyjdzie czas na Chiny (02.45), Francję (09.00), Niemcy (09.30), strefę euro (10.00) i USA (15.45).

O 14.00 GUS poda dane o produkcji przemysłowej i budowalno-montażowej w Polsce. Oczekiwania analityków mówią o wyhamowaniu dynamiki tego wskaźnika do 1,6% wobec odnotowanych we wrześniu 4,2% w ujęciu rocznym. Równolegle z danymi GUS ukaże się protokół z ostatniego posiedzenia RPP.

O 14.30 zza oceanu nadejdą dane o inflacji konsumenckiej w USA, która według rynkowego konsensusu ma wynieść 1,6% w ujęciu rocznym oraz -0,1% w ujęciu miesięcznym. Jak co czwartek, pojawią się też tygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych.

O 15.00 Ministerstwo Finansów poda dane o zadłużeniu krajowym i zagranicznym Polski.

Piątek, 21 listopada

Z punktu widzenia kalendarza makroekonomicznego piątek wydaje się najspokojniejszym dniem. O 14.00 pojawią się jedynie dane o koniunkturze konsumenckiej i gospodarczej w Polsce.

O 9.00 prezes EBC Mario Draghi będzie przemawiał na odbywającym się we Frankfurcie Europejskim Kongresie Bankowym. O 11.15 na tej samej konferencji głos zabierze szef Bundesbanku Jens Weidmann. Z kolei w Atenach o 14.00 pojawi się prezes NBP Marek Belka.

W piątek przypomną o sobie również agencje ratingowe. Możemy spodziewać się nowych komunikatów dotyczących m.in. Danii (Moody’s), Estonii (Moody’s), Grecji (Fitch), Holandii (S&P), Szwajcarii (S&P) i Turcji (S&P).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki