Tym będą żyły rynki: co tam w PKB?

2014-08-22 16:58
publikacja
2014-08-22 16:58
fot. iStock/Thinkstock / Thinkstock

Ostatni tydzień sierpnia to nie tylko koniec szkolnych wakacji. To czas, w którym ekonomiści i inwestorzy będą wczytywać się w raporty urzędów statystycznych.

25 sierpnia, poniedziałek

Poniedziałkowy kalendarz makroekonomiczny prezentuje się dosyć ubogo. O 10.00 opublikowany zostanie indeks instytutu Ifo, który może stanowić kolejny po odczytach ZEW i PKB niepokojący sygnał z niemieckiej gospodarki.

O 15.45 na rynki napłynie indeks PMI dla amerykańskiego sektora usług, natomiast kwadrans później opublikowane zostaną lipcowe dane o sprzedaży nowych domów. O 16.30 zostanie natomiast podany wskaźnik aktywności wytwórczej przez Fed z Dallas.

Politycznymi wydarzeniami dnia będą wizyta Angeli Merkel w Hiszpanii, spotkanie prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabe z prezydentem Chin Xi Jinpingiem oraz druga debata telewizyjna dotycząca niepodległości Szkocji.

W poniedziałek w Wielkiej Brytanii obchodzone jest letnie święto bankowe.

Wyniki spółek: Synthos

26 sierpnia, wtorek

O 10.00 GUS poda dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia w lipcu. Z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w ubiegłym miesiącu odsetek bezrobotnych po raz pierwszy od 33 miesięcy spadł poniżej 12%. Analitycy obstawiają też, że sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła o 2,1% wobec 1,2% w czerwcu.

Oczy świata będą zwrócone na Mińsk, gdzie ma dojść do spotkania Władimira Putina i Petro Poroszenki. Prezydenci Rosji i Ukrainy będą uczestniczyć w szczycie Unii Celnej, do której należą Federacja Rosyjska, Białoruś i Kazachstan.

O 14.30 za oceanem zostaną opublikowane dane o lipcowych zamówieniach na dobra trwałe. Po południu z USA nadejdą również indeksy: cen domów S&P/Case-Shiller i FHFA obrazujący sytuację na tamtejszym rynku nieruchomości (15.00) oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board (16.00).

Wyniki spółek: Eurocash, Antofagasta

27 sierpnia, środa

Środa będzie momentem oddechu od danych makroekonomicznych. W Europie godny uwagi wydaje się jedynie niemiecki indeks zaufania konsumentów GfK (08.00). W Polsce pojawi się natomiast wskaźnik wyprzedzający koniunktury wg BIEC.

Wyniki spółek: Asseco Poland, Enea, PGE, PZU, TVN

28 sierpnia, czwartek

W czwartkowy poranek z kompozycji PKB w drugim kwartale rozliczona zostanie Hiszpania (09.00). Przed stosowną publikacją Eurostatu o sytuacji na swoim rynku pracy poinformują Niemcy (09.55).

O 10.00 Europejski Bank Centralny opublikuje dane o podaży pieniądza oraz dynamice kredytu w lipcu.

Ministrowie finansów Niemiec i Francji Wolfgang Schaeuble oraz Michel Sapin spotkają się w Paryżu.

O 14.30 inwestorzy wstrzymają oddech przed publikacją przez BEA kolejnego raportu o wzroście PKB w USA w drugim kwartale tego roku. Pierwszy odczyt pokazał wzrost o 4%, co wyraźnie przekroczyło oczekiwania analityków.

Na Europejskim Forum Alpbach w Austrii Marek Belka będzie mówił o decentralizacji europejskiego rynku finansowego.

Wyniki spółek: Bogdanka, Boryszew, CCC, Cyfrowy Polsat

29 sierpnia, piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia rozpocznie się danymi z Japonii. W paczce z Kraju Kwitnącej Wiśni znajdą się inflacja CPI, stopa bezrobocia, wydatki gospodarstw domowych, produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna.

Po przenosinach ciężaru wydarzeń do Europy inwestorzy będą mogli zapoznać się z sierpniowym odczytem szwajcarskiego indeksu instytutu KOF (09.00).

Z kolei o 10.00 GUS przedstawi wstępne dane o wzroście PKB w drugim kwartale tego roku. W przeciwieństwie do opublikowanego w połowie sierpnia tzw. "szybkiego szacunku", który pokazał wzrost o 3,2%, tym razem poznamy także wartości składowych PKB takich jak konsumpcja, inwestycje czy eksport.

Godzinę później Eurostat poda dane o stopie bezrobocia w strefie euro oraz poda szacunek sierpniowej inflacji HICP w strefie euro. W lipcu ceny w krajach unii monetarnej rosły w tempie 0,4% r/r, co jest najniższym wskazaniem od października 2009 r.

O wzroście PKB w drugim kwartale poinformują też dwie ważne gospodarki rozwijające się - Brazylia i Indie (14.00).

Rynkowy tydzień zakończy się danymi z USA. O 14.30 poznamy lipcową wartość dochodów i wydatków Amerykanów, natomiast o 15.45 pojawią się indeks Chicago PMI oraz indeks Uniwersytetu Michigan.

/mz


Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~rygar
"W poniedziałek w Wielkiej Brytanii obchodzone jest letnie święto bankowe."spadlem z krzesłaale poziom

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki