Tym będą żyły rynki: co się stanie w Jackson Hole?

2014-08-15 08:00
publikacja
2014-08-15 08:00

Przedostatni tydzień sierpnia przyniesie szereg istotnych danych makroekonomicznych, także tych dotyczących Polski. W centrum uwagi znajdzie się także Rezerwa Federalna, a to ze względu na rozpoczęcie dorocznej konferencji w Jackson Hole.

18 sierpnia, poniedziałek

O 15.00 Ministerstwo Finansów opublikuje dane o wykonaniu budżetu państwa w lipcu. (15.00)

O 11.00 Eurostat przedstawi dane o wymianie handlowej strefy euro.

Ostatnim punktem w kalendarzu makroekonomicznym będzie amerykański indeks rynku nieruchomości NAHB (16.00).

19 sierpnia, wtorek

Wtorkowe przedpołudnie zdominują wiadomości o stopie inflacji CPI i PPI w Wielkiej Brytanii. Od tego w jakim tempie rosnąć będą ceny na Wyspach zależeć może kształt dalszej polityki monetarnej Banku Anglii.

Na GPW inwestorzy będą wczytywać się w raport finansowy Lotosu. Paliwowy potentat 13 sierpnia zanotował ostrą przecenę po tym, jak poinformował o planowanej emisji akcji oraz o odpisaniu złoża Yme.

O 14.00 GUS poda dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w lipcu. Prognozy mówią o wzrośnie pierwszego wskaźnika o 0,8%, a drugiego o 3,7% w ujęciu rocznym. O tej samej porze GUS opublikuje wyniki badania budownictwa w okresie I-VII.

14.00 za oceanem to moment publikacji ważnych danych o lipcowej inflacji. Rynkowy konsensus zakłada, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w USA o 2% wobec 2,1% w czerwcu. Pół godziny po raporcie o inflacji rynek pozna liczbę wydanych pozwoleń na budowę domów oraz rozpoczętych budów.

20 sierpnia, środa

Środa rozpocznie się od doniesień z Dalekiego Wschodu, kiedy nadejdą dane o handlu zagranicznym Japonii (01.50).

GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej w lipcu, a także informację o cenach producentów. Godzinę później Ministerstwo Finansów poda dane o zadłużeniu skarbu państwa w czerwcu.

Najważniejszym momentem dnia będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (20.00).

21 sierpnia, czwartek

W czwartek rozpocznie się doroczne spotkanie przedstawicieli światowych banków centralnych w Jackson Hole. Janet Yellen weźmie w nim udział po raz pierwszy w roli przewodniczącej Rezerwy Federalnej. W przeszłości kurort był miejscem ważnych decyzji i ogłoszeń - to właśnie w Jackson Hole 4 lata temu Ben Bernanke ogłosił uruchomienie drugiej rundy programu quantitative easing, co wywołało euforię na Wall Street. Sympozjum potrwa trzy dni.

W czwartek rozpocznie się również kolejna w tym roku edycja "festiwalu PMI", w ramach którego poznamy indeksy obrazujące nastroje w sektorach przemysłu i usług największych gospodarek świata. Kolejno publikowane będą indeksy dla Japonii (03.45), Chin (03.45), Francji (09.00), Niemiec (09.00), strefy euro (10.00) i USA (15.45).

Wydarzeniem dnia na GPW będzie publikacja wyników przez Tauron oraz LPP.

O 14.00 NBP opublikuje zapis dyskusji na posiedzeniu RPP w lipcu. Równocześnie polski bank centralny przedstawi dane o płynnych aktywach i pasywach w lipcu.

22 sierpnia, piątek

O 14.00 GUS opublikuje wyniki badania koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach, a także wyniki badania koniunktury konsumenckiej oraz wyniki finansowe przedsiębiorstw w I półroczu.

Jak co piątek, dadzą o sobie znać agencje ratingowe. Tym razem pod lupy analityków pójdą m.in. Dania, Słowacja, Ukraina (Fitch) oraz Rumunia (Moodys).

/mz


Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~CDS
Ale jak inwestycje będą nietrafione to wzrost gospodarczy będzie wynosił minus 70%.Ktoś może powiedzieć że nie ma tyle towarów i usług na rynku żeby je wykorzystać do wzrostu gospodarczego powyżej 70%?I może mieć rację!Ale lewarowanie kredytów nie powoduje że towarów i usług jest więcej tylko ( a to jest różnica) Ale jak inwestycje będą nietrafione to wzrost gospodarczy będzie wynosił minus 70%.Ktoś może powiedzieć że nie ma tyle towarów i usług na rynku żeby je wykorzystać do wzrostu gospodarczego powyżej 70%?I może mieć rację!Ale lewarowanie kredytów nie powoduje że towarów i usług jest więcej tylko ( a to jest różnica) że jest więcej kredytów na realny rozwój gospodarczy żeby gospodarka produkowała więcej towarów i usług.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki