REKLAMA
WAŻNE

Tym będą żyły rynki: co powiedzą Yellen i Morawiecki?

2016-02-05 10:40
publikacja
2016-02-05 10:40

W przyszłym tygodniu, poza danymi makroekonomicznymi oraz wynikami spółek, w centrum uwagi znajdą się dwie figury – dla świata najważniejsza będzie przewodnicząca Janet Yellen, dla Polski wicepremier Mateusz Morawiecki.

Daty potencjalnie najważniejszego z krajowej perspektywy wydarzenia – czyli ogłoszenia „Planu Morawieckiego” jeszcze nie znamy. Wicepremier Jarosław Gowin stwierdził w wypowiedziach prasowych i telewizyjnych jedynie, że ten „program bardzo śmiałych reform gospodarczych” zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Poniżej prezentujemy pozostałe istotne wydarzenia tygodnia, którym można przypisać konkretny dzień.

Poniedziałek, 8 lutego

Chociaż przez cały przyszły tydzień Chińczycy świętować będą Nowy Rok – rok Ognistej Małpy - to właśnie z Państwa Środka napłyną pierwsze istotne dane. Nowy tydzień rozpocznie się od konsumowania raportu o chińskich rezerwach walutowych, które na fali ostatnich zawirowań topniały w rekordowym tempie (tylko w grudniu -107,92 mld USD).

W Europie dzień rozpocznie się od danych o produkcji przemysłowej w Niemczech (08.00) oraz Czechach, Hiszpanii, Turcji i na Węgrzech (09.00). O 10.30 opublikowany zostanie indeks Sentix obrazujący nastroje wśród inwestorów w strefie euro.

O 13.00 z Indii nadejdą długo oczekiwane dane o dynamice PKB tego kraju, które pozwolą zestawić tę gospodarkę z wyraźnie hamującymi Chinami.

Wyniki: Hasbro, 21st Century Fox

Wtorek, 9 lutego

Wtorek rozpoczniemy od zapoznania się z kondycją rynku pracy w Szwajcarii (07.45) oraz bilansem handlowym Niemiec w grudniu i całym ubiegłym roku (08.00). Dane o handlu zagranicznym napłyną także z Wielkiej Brytanii (10.30). Nieco wcześniej, bo o 10.00, Międzynarodowa Agencja Energii opublikuje miesięczny raport o rynku ropy.

W USA w centrum uwagi, jak zwykle w ostatnich tygodniach, będą dane o zapasach paliw wg American Petroleum Institute (22.40).

Politycznym wydarzeniem dnia za oceanem będą prawybory w stanie New Hampshire. Pierwszy caucus wyborczy w stanie Iowa wygrali Republikanin Ted Cruz oraz Demokratka Hillary Clinton.

Wyniki: Pekao, Walt Disney, Coca Cola, UniCredit

Środa, 10 lutego

Środa rozpocznie się od danych o produkcji przemysłowej we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii (10.30). W ciągu dnia możemy spodziewać się comiesięcznego raportu o rynku ropy naftowej autorstwa organizacji OPEC.

W USA wydarzeniem dnia będzie obecność Janet Yellen w Izbie Reprezentantów (16.00). Przewodnicząca Rezerwy Federalnej przedstawi przed komisją ds. usług finansowych półroczny raport dotyczący polityki monetarnej oraz będzie odpowiadać na pytania kongresmenów. Ze słów, które padną z ust „niepozornej władczyni dolara” inwestorzy będą starali się wyłowić wskazówki co do perspektywy podnoszenia stóp procentowych.

Wyniki: Twitter, Time Warner, Tesla Motors

Czwartek, 11 lutego

Czwartek rozpocznie się od danych o inflacji konsumenckiej na Węgrzech (09.00) oraz Szwajcarii (09.15).

O 9.30 Riksbank podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Od roku w Szwecji obowiązują ujemne stopy procentowe, a mimo to spekuluje się, że najstarszy bank centralny świata może posunąć się jeszcze dalej w luzowaniu polityki monetarnej.

O 16.00 rozpocznie się druga część parlamentarnego „grillowania” przewodniczącej Janet Yellen, która tym razem półroczny raport o polityce monetarnej przedstawi przed senacką komisją bankową.

W trakcie dnia World Gold Council przedstawi raport o popycie na złoto wraz z najnowszymi trendami na tym rynku.

11 lutego w Japonii obchodzone jest Święto Założenia Państwa, przez co giełdy pozostaną zamknięte.

Wyniki: Rio Tinto, Sociele Generale, PepsiCo, Activision Blizzard

Piątek, 12 lutego

Piątek to kolejny w tym roku dzień z PKB. Na pierwszy ogień pójdą dane z Niemiec, Finlandii i Rumunii (08.00), następnie przyjdzie czas na Węgry i Słowację (09.00), Holandię (09.30), Włochy i Polskę (10.00) oraz podsumowujący sytuację w całej UE raport Eurostatu (11.00). Europejscy statystycy o tej samej porze przedstawią także dane o produkcji przemysłowej w grudniu.

O 14.00 GUS poda finalne dane o inflacji konsumenckiej w Polsce w styczniu. To o tyle ważne, że tym razem urząd nie podał wstępnego wyliczenia tego wskaźnika, co miało związek ze zmianą wag w koszyku inflacyjnym. Również o 14.00, tyle że z NBP, nadejdą dane o podaży pieniądza w styczniu.

Dzień i tydzień zamknie seria danych ze Stanów Zjednoczonych. Najważniejszy raport dotyczył będzie sprzedaży detalicznej (14.30), a towarzyszyć mu będą dane o cenach importu i eksportu (14.30), indeks Uniwersytetu Michigan (16.00) oraz zapasy niesprzedanych towarów (16.00).

Najważniejsze polityczne wydarzenia dnia rozgrywać będą się w Niemczech. W Berlinie premier Beata Szydło rozmawiać będzie z Angelą Merkel, która z kolei wieczorem w Hamburgu rozmawiać będzie z Davidem Cameronem. W Monachium natomiast rozpocznie się trzydniowy szczyt dyplomatyczny, na którym pojawia się m.in. John Kerry, Siergiej Ławrow czy Petro Poroszenko.

Politycznymi wydarzeniami dnia będą spotkania premier Beaty Szydło z Angelą Merkel oraz rozmowa kanclerz Niemiec z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.

Wyniki: BZ WBK, 11 bit studios

Ratingi: Dania (Fitch), Włochy (Moody’s), Łotwa (Moody’s), Lichtenstein (S&P), Słowacja (Fitch).


Informacje zebrał: Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (27)

dodaj komentarz
~olo
Morawiecki wielka ściema on nie czuje dzisiejszych czasów żyje 100 lat temu
~deo
"Małgorzata Wasserman zaprzeczała, że PiS obiecywało świadczenie na każde dziecko." Ona tak na serio ? Bo miliony Polaków słyszało, że 500 zł miało być na każde dziecko. Ot, cały pis.
~POzdro
wiemy wiemy PO i nowoczesna lepsze , nie dały by nikomu :)) i nie było by problemu
~zxzxzx odpowiada ~POzdro
A tak na serio to przecież najpierw trzeba zabrać, żeby później dać, więc różnicy nie ma żadnej.
~LinuxMint_17_3_User
„Tym będą żyły rynki:” Tak niestety rynki będą żyły jak zwykle plotkami i propagandą, bo z prawdziwą ekonomia to one już dawno nie mają nic wspólnego to zwykła szulernia sterowana przez FED za pomocą “Plunge Protection Team” Która lada dzień o „poranku” pokaże prawdziwe oblicze. Znaczy włączą Kill „Tym będą żyły rynki:” Tak niestety rynki będą żyły jak zwykle plotkami i propagandą, bo z prawdziwą ekonomia to one już dawno nie mają nic wspólnego to zwykła szulernia sterowana przez FED za pomocą “Plunge Protection Team” Która lada dzień o „poranku” pokaże prawdziwe oblicze. Znaczy włączą Kill switch i ogłoszą dzieciaki do domu gra skończona.
~evo
Pogonić tą całą bandę co siedzi przy korycie od 30 lat. Większość działaczy p.i.s.u i peło żyje wyłącznie z zajmowania stanowisk w urzędach i wydawania dla siebie korzystnych decyzji administracyjnych. Nie można żadnego biznesu założyć bez dawania łapówki radnym, sekretarzom, wiceprezydentom, prezydentom. Przyjeżdża Pogonić tą całą bandę co siedzi przy korycie od 30 lat. Większość działaczy p.i.s.u i peło żyje wyłącznie z zajmowania stanowisk w urzędach i wydawania dla siebie korzystnych decyzji administracyjnych. Nie można żadnego biznesu założyć bez dawania łapówki radnym, sekretarzom, wiceprezydentom, prezydentom. Przyjeżdża trzech z cba lub cbś i im też trzeba płacić. Oni wszyscy są jednym wielkim, niepisanym układem. Mają z głowach poukładane tak: musisz brać bo inaczej będziesz podejrzany. Rzygam na to.
~erererer
w tym planie na pewno nie będzie nic o zalegalizowaniu i promowaniu przedsiębiorczości oraz obniżaniu podatków od pracy...

więc cały ten socjalistyczny plan można bez czytania spuscić w kiblu
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~oczyjeinteresy
"Populistyczna partia PiS obrała w polityce gospodarczej kurs dbania przede wszystkim o polskie interesy" alarmuje niemiecki „Handelsblatt” . W związku z powyższym zacząłem się zastanawiać o czyje interesy gospodarcze dbała Platforma Obywatelska
~rachuciachuipostrach
@oczyjeinteresy To właśnie post Polaka, który nie wie na czym polegają interesy. Polskie interesy to nie to samo co kierunek rozwoju nowoczesnego świata.
Polskie pseudointeresy spróbuje przedstawić w punktach poniżej:

1. p.i.s. przy korycie i smoleńsk
2. kościół i zabobony
3. rydzyk i ciemnogród
4.
@oczyjeinteresy To właśnie post Polaka, który nie wie na czym polegają interesy. Polskie interesy to nie to samo co kierunek rozwoju nowoczesnego świata.
Polskie pseudointeresy spróbuje przedstawić w punktach poniżej:

1. p.i.s. przy korycie i smoleńsk
2. kościół i zabobony
3. rydzyk i ciemnogród
4. społeczeństwo w ciemnocie
5. zacofanie i wungiel
6. zasiłki, socjal i patologie

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki