Tym będą żyły rynki: co powiedzą Yellen i Morawiecki?

W przyszłym tygodniu, poza danymi makroekonomicznymi oraz wynikami spółek, w centrum uwagi znajdą się dwie figury – dla świata najważniejsza będzie przewodnicząca Janet Yellen, dla Polski wicepremier Mateusz Morawiecki.

Daty potencjalnie najważniejszego z krajowej perspektywy wydarzenia – czyli ogłoszenia „Planu Morawieckiego” jeszcze nie znamy. Wicepremier Jarosław Gowin stwierdził w wypowiedziach prasowych i telewizyjnych jedynie, że ten „program bardzo śmiałych reform gospodarczych” zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Poniżej prezentujemy pozostałe istotne wydarzenia tygodnia, którym można przypisać konkretny dzień.

Poniedziałek, 8 lutego

Chociaż przez cały przyszły tydzień Chińczycy świętować będą Nowy Rok – rok Ognistej Małpy - to właśnie z Państwa Środka napłyną pierwsze istotne dane. Nowy tydzień rozpocznie się od konsumowania raportu o chińskich rezerwach walutowych, które na fali ostatnich zawirowań topniały w rekordowym tempie (tylko w grudniu -107,92 mld USD).

W Europie dzień rozpocznie się od danych o produkcji przemysłowej w Niemczech (08.00) oraz Czechach, Hiszpanii, Turcji i na Węgrzech (09.00). O 10.30 opublikowany zostanie indeks Sentix obrazujący nastroje wśród inwestorów w strefie euro.

O 13.00 z Indii nadejdą długo oczekiwane dane o dynamice PKB tego kraju, które pozwolą zestawić tę gospodarkę z wyraźnie hamującymi Chinami.

Wyniki: Hasbro, 21st Century Fox

Wtorek, 9 lutego

Wtorek rozpoczniemy od zapoznania się z kondycją rynku pracy w Szwajcarii (07.45) oraz bilansem handlowym Niemiec w grudniu i całym ubiegłym roku (08.00). Dane o handlu zagranicznym napłyną także z Wielkiej Brytanii (10.30). Nieco wcześniej, bo o 10.00, Międzynarodowa Agencja Energii opublikuje miesięczny raport o rynku ropy.

W USA w centrum uwagi, jak zwykle w ostatnich tygodniach, będą dane o zapasach paliw wg American Petroleum Institute (22.40).

Politycznym wydarzeniem dnia za oceanem będą prawybory w stanie New Hampshire. Pierwszy caucus wyborczy w stanie Iowa wygrali Republikanin Ted Cruz oraz Demokratka Hillary Clinton.

Wyniki: Pekao, Walt Disney, Coca Cola, UniCredit

Środa, 10 lutego

Środa rozpocznie się od danych o produkcji przemysłowej we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii (10.30). W ciągu dnia możemy spodziewać się comiesięcznego raportu o rynku ropy naftowej autorstwa organizacji OPEC.

W USA wydarzeniem dnia będzie obecność Janet Yellen w Izbie Reprezentantów (16.00). Przewodnicząca Rezerwy Federalnej przedstawi przed komisją ds. usług finansowych półroczny raport dotyczący polityki monetarnej oraz będzie odpowiadać na pytania kongresmenów. Ze słów, które padną z ust „niepozornej władczyni dolara” inwestorzy będą starali się wyłowić wskazówki co do perspektywy podnoszenia stóp procentowych.

Wyniki: Twitter, Time Warner, Tesla Motors

Czwartek, 11 lutego

Czwartek rozpocznie się od danych o inflacji konsumenckiej na Węgrzech (09.00) oraz Szwajcarii (09.15).

O 9.30 Riksbank podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Od roku w Szwecji obowiązują ujemne stopy procentowe, a mimo to spekuluje się, że najstarszy bank centralny świata może posunąć się jeszcze dalej w luzowaniu polityki monetarnej.

O 16.00 rozpocznie się druga część parlamentarnego „grillowania” przewodniczącej Janet Yellen, która tym razem półroczny raport o polityce monetarnej przedstawi przed senacką komisją bankową.

W trakcie dnia World Gold Council przedstawi raport o popycie na złoto wraz z najnowszymi trendami na tym rynku.

11 lutego w Japonii obchodzone jest Święto Założenia Państwa, przez co giełdy pozostaną zamknięte.

Wyniki: Rio Tinto, Sociele Generale, PepsiCo, Activision Blizzard

Piątek, 12 lutego

Piątek to kolejny w tym roku dzień z PKB. Na pierwszy ogień pójdą dane z Niemiec, Finlandii i Rumunii (08.00), następnie przyjdzie czas na Węgry i Słowację (09.00), Holandię (09.30), Włochy i Polskę (10.00) oraz podsumowujący sytuację w całej UE raport Eurostatu (11.00). Europejscy statystycy o tej samej porze przedstawią także dane o produkcji przemysłowej w grudniu.

O 14.00 GUS poda finalne dane o inflacji konsumenckiej w Polsce w styczniu. To o tyle ważne, że tym razem urząd nie podał wstępnego wyliczenia tego wskaźnika, co miało związek ze zmianą wag w koszyku inflacyjnym. Również o 14.00, tyle że z NBP, nadejdą dane o podaży pieniądza w styczniu.

Dzień i tydzień zamknie seria danych ze Stanów Zjednoczonych. Najważniejszy raport dotyczył będzie sprzedaży detalicznej (14.30), a towarzyszyć mu będą dane o cenach importu i eksportu (14.30), indeks Uniwersytetu Michigan (16.00) oraz zapasy niesprzedanych towarów (16.00).

Najważniejsze polityczne wydarzenia dnia rozgrywać będą się w Niemczech. W Berlinie premier Beata Szydło rozmawiać będzie z Angelą Merkel, która z kolei wieczorem w Hamburgu rozmawiać będzie z Davidem Cameronem. W Monachium natomiast rozpocznie się trzydniowy szczyt dyplomatyczny, na którym pojawia się m.in. John Kerry, Siergiej Ławrow czy Petro Poroszenko.

Politycznymi wydarzeniami dnia będą spotkania premier Beaty Szydło z Angelą Merkel oraz rozmowa kanclerz Niemiec z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.

Wyniki: BZ WBK, 11 bit studios

Ratingi: Dania (Fitch), Włochy (Moody’s), Łotwa (Moody’s), Lichtenstein (S&P), Słowacja (Fitch).


Informacje zebrał: Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 3 ~olo

Morawiecki wielka ściema on nie czuje dzisiejszych czasów żyje 100 lat temu

! Odpowiedz
9 3 ~deo

"Małgorzata Wasserman zaprzeczała, że PiS obiecywało świadczenie na każde dziecko." Ona tak na serio ? Bo miliony Polaków słyszało, że 500 zł miało być na każde dziecko. Ot, cały pis.

! Odpowiedz
3 11 ~POzdro

wiemy wiemy PO i nowoczesna lepsze , nie dały by nikomu :)) i nie było by problemu

! Odpowiedz
3 7 ~zxzxzx odpowiada ~POzdro

A tak na serio to przecież najpierw trzeba zabrać, żeby później dać, więc różnicy nie ma żadnej.

! Odpowiedz
0 3 ~LinuxMint_17_3_User

„Tym będą żyły rynki:” Tak niestety rynki będą żyły jak zwykle plotkami i propagandą, bo z prawdziwą ekonomia to one już dawno nie mają nic wspólnego to zwykła szulernia sterowana przez FED za pomocą “Plunge Protection Team” Która lada dzień o „poranku” pokaże prawdziwe oblicze. Znaczy włączą Kill switch i ogłoszą dzieciaki do domu gra skończona.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ~evo

Pogonić tą całą bandę co siedzi przy korycie od 30 lat. Większość działaczy p.i.s.u i peło żyje wyłącznie z zajmowania stanowisk w urzędach i wydawania dla siebie korzystnych decyzji administracyjnych. Nie można żadnego biznesu założyć bez dawania łapówki radnym, sekretarzom, wiceprezydentom, prezydentom. Przyjeżdża trzech z cba lub cbś i im też trzeba płacić. Oni wszyscy są jednym wielkim, niepisanym układem. Mają z głowach poukładane tak: musisz brać bo inaczej będziesz podejrzany. Rzygam na to.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 10 ~erererer

w tym planie na pewno nie będzie nic o zalegalizowaniu i promowaniu przedsiębiorczości oraz obniżaniu podatków od pracy...

więc cały ten socjalistyczny plan można bez czytania spuscić w kiblu

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 43 ~oczyjeinteresy

"Populistyczna partia PiS obrała w polityce gospodarczej kurs dbania przede wszystkim o polskie interesy" alarmuje niemiecki „Handelsblatt” . W związku z powyższym zacząłem się zastanawiać o czyje interesy gospodarcze dbała Platforma Obywatelska

! Odpowiedz
32 36 ~rachuciachuipostrach

@oczyjeinteresy To właśnie post Polaka, który nie wie na czym polegają interesy. Polskie interesy to nie to samo co kierunek rozwoju nowoczesnego świata.
Polskie pseudointeresy spróbuje przedstawić w punktach poniżej:

1. p.i.s. przy korycie i smoleńsk
2. kościół i zabobony
3. rydzyk i ciemnogród
4. społeczeństwo w ciemnocie
5. zacofanie i wungiel
6. zasiłki, socjal i patologie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil