Tym będą żyły rynki: byle do świąt

W nadchodzącym tygodniu na rynkach finansowych odliczanie do świąt będzie się odbywało w rytm publikacji danych o inflacji i PKB. W paczce od GUS-u znajdziemy natomiast szereg ważnych informacji z polskiej gospodarki.

(fot. iStockphoto / iStockphoto)

Poniedziałek, 18 grudnia

Nowy tydzień rozpoczniemy od informacji z Dalekiego Wschodu. O 00.50 opublikowany zostanie raport o japońskim handlu zagranicznym, a o 02.30 napłyną informacje o cenach nieruchomości w Chinach.

O 11.00 Eurostat przedstawi finalne dane o inflacji w UE, dzięki którym będziemy mogli porównać wzrost cen w poszczególnych krajach.

W Polsce w centrum uwagi znajdzie się ostatni w tym roku odczyt przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Analitycy oczekują solidnego wzrostu w obu pozycjach, co ma potwierdzić poprawiającą się kondycję polskiego rynku pracy.

18 grudnia to także termin zakończenia zapisów w wezwaniu na Synthos.

Wtorek, 19 grudnia

O 10.00 poznamy najnowsze wskazanie indeksu Ifo obrazującego nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. O 14.00 poznamy natomiast dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Polsce. Rynkowy konsensus zakłada roczną dynamikę produkcji na poziomie 9 proc., zaś w przypadku sprzedaży spodziewać można się wyniku w okolicach 7,5 proc.

W USA inwestorzy przyglądać będą się danym z rynku nieruchomości (14.30) oraz zapasom ropy (22.40).

19 grudnia to także ostatni w tym roku dzień, w którym zbierze się Komisja Nadzoru Finansowego.

Środa, 20 grudnia

O 09.30 ostatnią w tym roku decyzję ws. stóp procentowych podejmie szwedzki Riksbank. Po drugiej stronie Bałtyku w centrum uwagi znajdą się dane GUS o koniunkturze konsumenckiej (14.00). Za oceanem z kolei makroekonomicznym tematem dnia będzie sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym (16.00). Na antypodach natomiast dyskutować będzie się o dynamice PKB Nowej Zelandii (22.45).

Czwartek, 21 grudnia

W czwartek po raz ostatni na posiedzeniach decyzyjnych zbiorą się ciała decydujące o polityce monetarnej Japonii oraz Czech. W przypadkach obu banków rynek nie spodziewa się żadnych zmian.

O 14.00 poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. O tej samej porze GUS przedstawi dane dotyczące koniunktury gospodarczej w budownictwie, handlu, przemyśle i usługach. Dodatkowo po południu Ministerstwo Finansów opublikuje dane o zadłużeniu Skarbu Państwa.

O 14.30 poznamy finalną dynamikę amerykańskiego PKB w trzecim kwartale. Według poprzedniego wyliczenia, PKB supermocarstwa w ujęciu annualizowanym wyniósł 3,3 proc. Był to najwyższy odczyt od 3 lat.

Ponadto w makroekonomicznej paczce z USA znajdziemy także indeks Fed z Filadelfii (14.30), wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (14.30), indeks rynku nieruchomości FHFA (15.00) oraz indeks Conference Board (16.00).

Politycznym wydarzeniem dnia będą wybory parlamentarne w Katalonii.

Piątek, 22 grudnia

Ostatni roboczy dzień przed świętami rozpocznie się od finalnych danych na temat dynamiki PKB w Holandii (06.30) i Francji (08.45). O 10.30 analogiczny raport napłynie z Wielkiej Brytanii.

O 10.00 GUS przedstawi listopadowy biuletyn statystyczny, w którym znajdziemy m.in. dane o stopie bezrobocia rejestrowego. Według wstępnych wyliczeń podanych przez ministerstwo pracy, w ubiegłym miesiącu wskaźnik ten utrzymał się na poziomie 6,6 proc.

W przedświątecznym zestawie danych z USA znajdziemy informacje o zamówieniach na dobra trwałę (14.30), raporty o dochodach i wydatkach Amerykanów (14.30) i sprzedaży nowych domów (16.30) oraz odczyty indeksów Uniwersytetu Michigan (16.00) i Fed z Kansas (17.00).

Michał Żuławiński

Źródło:

Przeczytaj więcej na temat: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 ajwaj

Co juz bylo na forum bakier.pl innymi slowy + o Tesli (tez bylo):
Wiertnicy łupkowe "są stworzeniami z rynków kapitałowych", powiedział Bloomberg. "Ponieważ studnie tak szybko się wyczerpują, muszą stale zbierać pieniądze, aby wymienić aktywa. I to jest sedno tej historii. "

https://oilprice. com/Latest-Energy-News/World-News/Tesla-Is-Headed-For-A-Brick-Wall.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl