REKLAMA

Tym będą żyły rynki: Władcy Pieniądza 2

2016-03-11 15:00
publikacja
2016-03-11 15:00

Przyszły tydzień przyniesie drugą odsłonę ważnych marcowych decyzji banków centralnych. W cieniu posiedzeń Fedu, Banku Japonii i Szwajcarskiego Banku Narodowego, przemknie też kilka istotnych danych z gospodarek, także z polskiej. Na GPW wynikami z inwestorami podzielą się kolejne spółki, z PZU i KGHM na czele.

/ YAY Foto

Poniedziałek, 14 marca

W poniedziałkowy poranek sprawdzimy, jak chińskie giełdy przyjęły sobotnie wystąpienie prezesa Ludowego Banku Chin. Analitycy podejrzewają, że Zhou Xiaochuan powtórzy, że nie przewiduje w najbliższej przyszłości wyraźnej deprecjacji juana.

Najszerzej komentowanym wydarzeniem politycznym mogą być wyniki niedzielnych wyborów lokalnych w trzech niemieckich  landach (Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynacie oraz Saksonii-Anhalt), które zamieszkuje blisko 20% populacji Niemiec.

Warto też pamiętać, że w weekend w USA i Kanadzie dojdzie do zmiany czasu z zimowego na letni. Publikacje danych makroekonomicznych będą więc o godzinę przesunięte względem standardowych pór publikacji.

Kalendarium makroekonomiczne otworzą dane o zamówieniach na sprzęt w Japonii (00:50).

O 11.00 Eurostat przedstawi dane o produkcji przemysłowej, zaś o 14.00 NBP poda informacje o podaży pieniądza. Również o 14.00 GUS poda dane o obrotach w handlu zagranicznych w styczniu.

Ponadto w poniedziałek OPEC przedstawi comiesięczny raport o sytuacji na rynku ropy naftowej.

Wyniki: Bank Handlowy, Budimex

Wtorek, 15 marca

Wtorek otworzy komunikat po posiedzeniu Banku Japonii oraz konferencja prasowa z udziałem Haruhiko Kurody. Japońskie władze monetarne, które na poprzednim posiedzeniu obniżyły stopy procentowe poniżej zera, będą miały okazję odnieść się do ostatnich decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Dodatkowo z Japonii nadejdą także dane o produkcji przemysłowej.

O 09.00 NBP opublikuje projekcję inflacji i PKB. W Europie dzień upłynie pod znakiem danych o inflacji we Francji (08.45), Szwecji (09.30) oraz Włoszech (10.00). Do tego grona o 14.00 dołączy Polska, kiedy GUS przedstawi finalne wyliczenia dotyczące inflacji w lutym i marcu, wraz ze zmianami w koszyku inflacyjnym. O 15.00 Ministerstwo Finansów poda dane o wykonaniu budżetu po lutym.

W USA na pierwszy plan wyjdą raporty o sprzedaży detalicznej (13.30), inflacji PPI (13.30), indeksy NY Empire State (13.30) oraz NAHB (15.00), a także napływ kapitałów (21.00). Dzień zakończy raport o zmianie zapasów paliw (21.40).

Wyniki: PZU, Energa, Duon, PHN, Antofagasta

Środa, 16 marca

W środę rynki finansowe wsłuchiwać będą się w przemawiającego na dorocznej konferencji prasowej premiera Chin Li Keqianga. Chiński polityk ma m.in. przedstawić założenia polityki gospodarczej Państwa Środka.

O 10.30 poznamy dane z brytyjskiego rynku pracy. O 14.00 NBP poda dane o inflacji bazowej, zaś GUS przedstawi wyliczenia dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia.

W środowej paczce danych z USA znajdziemy: inflację CPI (13.30), dane z rynku nieruchomości (13.30), produkcję przemysłową (14.15) oraz zmianę zapasów paliw (15.30).

Najważniejsze wydarzenie dnia i tygodnia nastąpi o 19.00. Wtedy to Federalny Komitet Otwartego Rynku przedstawi decyzję dotyczącą stóp procentowych. Dodatkowo poznamy kwartalne prognozy dla amerykańskiej gospodarki oraz prognozy poszczególnych członków FOMC. Na deser rynkom finansowym zaserwowana zostanie konferencja prasowa z udziałem przewodniczącej Fed Janet Yellen (19.30).

Bogaty w dane dzień zakończą informacje o wzroście PKB w Nowej Zelandii w czwartym kwartale i całym ubiegłym roku (22.45).

Wyniki: Asseco Poland, Kęty, BMW, FedEx

Czwartek, 17 marca

Czwartkowe otwarcie upłynie pod dyktando danych o japońskim handlu zagranicznym. Z Dalekiego Wschodu napłyną także dane o australijskim rynku pracy.

O 09.30 wszyscy frankowcy powinni złapać się za portfele. Szwajcarski Bank Narodowy dokona kwartalnego przeglądu polityki monetarnej i niewykluczone, że w komunikacie lub w słowach prezesa Thomasa Jordana odniesie się do ostatniego łagodzenia w wykonaniu EBC.

O 11.00 Eurostat poda finalne dane o inflacji w lutym, wraz z rozbiciem na poszczególne państwa. Odczyt wstępny pokazał nawrót deflacji.

Decyzję ws. stóp procentowych podejmie także Bank Anglii (13.00). Z graniczącym z pewnością prawdopodobieństwem można założyć, że brytyjskie władze monetarne w siódmą rocznicę sprowadzenia podstawowej stopy procentowej do poziomu 0,5% nie dokonają żadnych zmian.

O 14.00 ponownie skupimy się na polskiej gospodarce – tym razem za sprawą danych o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Dodatkowo poznamy protokół z marcowego posiedzenia RPP.

Politycznym wydarzeniem dnia będzie wznowienie rozmów Unia-Turcja w sprawie kryzysu migracyjnego (15.00).

Wyniki: KGHM, BGŻ BNP Paribas, GTC, Redan

Piątek, 18 marca

Ostatni roboczy dzień tygodnia przyniesie nieco makroekonomicznego oddechu. O 08.00 poznamy inflację producencką w Niemczech, a o 13.00 biuletyn kwartalny Banku Anglii. W trakcie dnia możemy także spodziewać się decyzji ws. stóp procentowych w wykonaniu banku centralnego Rosji oraz danych o PKB Chile.

Po zakończeniu sesji na GPW dojdzie do rewizji rocznej portfeli indeksów. W WIG20 Lotos zastąpi Synthos, do mWIG40 wejdą Grajewo, Robyg i Uniwheels, a wypadną zeń Getin, Stalprodukt i ZE PaK.

Wyniki: Eurocash, PKP Cargo, Work Service

Ratingi: Austria (S&P), Cypr (Moody’s i S&P), Dania (S&P), Estonia (Moody’s), Finlandia (S&P), Węgry (S&P), Litwa (S&P), Luksemburg (S&P), Portugalia (S&P), Rosja (S&P), Szwecja (Fitch).


Informacje zebrał: Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki