Tym będą żyły rynki: Wall Street odsłania karty

2014-10-10 14:44
publikacja
2014-10-10 14:44
fot. Hemera / Thinkstock / Thinkstock

W trzecim tygodniu października na pierwszy plan wyjdą amerykańskie spółki, które po raz ostatni w tym roku będą dzielić się z rynkiem raportami finansowymi. Emocji dostarczą także urzędy statystyczne poszczególnych państw.

Źródło: Thinkstock

Poniedziałek, 13 października

Nowy tydzień rozpocznie się od danych z Chin, skąd nadejdą informacje o podaży pieniądza i nowych kredytach. Dane te będą o tyle ważne, że z jednej strony wśród komentatorów rosną obawy o rosnące ryzyko pęknięcia pompowanej dzięki kredytowi chińskiej bańki, z drugiej zaś władze w Pekinie mogą chcieć "dosypać pieniędzy" do wyraźnie spowalniającej drugiej największej gospodarki świata. Równolegle mogą ukazać się także dane o wymianie handlowej Państwa Środka i liczbie sprzedanych samochodów.

O 13.00 oczy ekonomicznego świata będą zwrócone na Sztokholm, gdzie przyznana zostanie nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.

O 14.20 na Bawarskim Szczycie Finansowym głos zabierze Peter Praet, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego.

W poniedziałek w USA obchodzony będzie Columbus Day. Handel akcjami będzie kontynuowany, zawieszony zostanie handel obligacjami.

Wtorek, 14 października

O 11.00 w Niemczech zostanie podany wskaźnik ZEW za październik. Inwestorzy z uwagą będą śledzić ten kolejny sygnał z wyraźnie spowalniającej niemieckiej gospodarki. Rynkowy konsensus zakłada, że wartość indeksu spadnie z 6,9 pkt. do 5 pkt.

O tej samej porze Eurostat poda dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. W ostatnich miesiącach Polska znajdowała się w czołówce unijnej stawki.

O 11.30 brytyjski urząd statystyczny ONS przedstawi dane o inflacji konsumeckiej w Wielkiej Brytanii. Wskaźnik ten jest o tyle ważny, że, zdaniem komentatorów, Bank Anglii ma być pierwszym bankiem centralnym, który zdecyduje się podnieść stopy procentowe. Moment rozpoczęcia cyklu podwyżek uzależniony może być właśnie od wysokości inflacji, a także bezrobocia i brytyjskiego PKB.

O 14.00 NBP poda dane o bilansie płatniczym za sierpień oraz dane o podaży pieniądza M3 i czynnikach jego kreacji za poprzedni miesiąc.

Politycznym wydarzeniem dnia będzie spotkanie premiera Chin Li Keqianga z prezydentem Rosji Władimirem Putinem praz premierem Dmitrijem Miedwiediewem.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajmie się niemiecką skargą na program bezwarunkowych transakcji monetarnych (OMT) proponowany przez EBC. Dwa lata temu Mario Draghi zaprezentował ten zakładający kupno rządowych obligacji program, jednak nigdy nie uruchomiono go ze względu na niemieckie weto.

O 15.00 David Cameron przedstawi plany brytyjskiego rządu związane z przyznaniem Szkocji większej autonomii. W głosowaniu z 18 września tego roku większość Szkotów opowiedziała się przeciwko niepodległości.

Wyniki finansowe. Przed sesją: Bank of America, Citigroup, eBay, Johnson&Johnson, JP Morgan, Wells Fargo. Po sesji: Intel.

Środa, 15 października

Środa rozpocznie się od istotnych doniesień z Dalekiego Wschodu. Rozpoczną Chiny, które poinformują o inflacji CPI i PPI (3.30) – dane te mogą być ważne w kontekście zbliżającej się wielkimi krokami daty publikacji wyniku PKB w czwartym kwartale. Z kolei z Japonii napłynie raport o produkcji przemysłowej w sierpniu (06.30).

O 9.00 Mario Draghi zabierze głos na konferencji statystycznej EBC. Szef EBC przemawiał będzie także o 20.00.

O 10.30 z Wielkiej Brytanii nadejdą dane o stopie bezrobocia w sierpniu i wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych.

O 14.00 GUS poinformuje o inflacji CPI w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że wrzesień był kolejnym miesiącem z deflacją – zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym.

O 14.30 z USA nadejdą dane o sprzedaży detalicznej w największej gospodarce świata. Rynkowy konsensus zakłada, że we wrześniu wartość tego wskaźnika pozostała na takim samym poziomie co w sierpniu.

Wyniki finansowe. Po sesji: American Express

Czwartek, 16 października

O 11.00 Eurostat przedstawi dane o handlu zagranicznym w strefie euro i całej UE. Jednocześnie europejscy statystycy podadzą wrześniowy szacunek inflacji HICP w strefie euro i poszczególnych państwach członkowskich. Prognozy mówią o wyhamowaniu wzrostu cen z 0,4% do 0,3%.

O 14.00 GUS zajrzy do portfeli Polaków i przedstawi dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw. Ekonomiści przewidują wzrost wynagrodzenia w ujęciu rocznym o 3,55%.
Popołudnie zdominują dane z USA. O 14.30 przedstawiona zostanie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, o 15.00 napływ kapitałów, o 15.15 produkcja przemysłowa, a o 16.00 indeks Fed z Filadelfii i indeks rynku nieruchomości NAHB.

Na czwartek czekać będą też fani produktów Apple’a. Gigant z Cupertino ma tym razem zaprezentować nowe wersje tabletów iPad. Będzie to próba ożywienia marki, która w ostatnich kwartałach notuje spadek sprzedaży.

Wyniki finansowe. Przed sesją: Goldman Sachs, Mattel. Po sesji: Capital One

Piątek, 17 października

Ostatni dzień roboczy tygodnia otworzy wskaźnik dobrobytu wg BIEC (09.00). Polscy analitycy i inwestorzy z uwagą będą także śledzić publikowany przez GUS wskaźnik produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej (14.00).

O 14.30 głos zabierze przewodnicząca Rezerwy Federalnej Janet Yellen. O tej samej porze z USA nadejdą dane o pozwoleniach na budowę domów i rozpoczętych budowach domów.

Jak co tydzień przypomną o sobie agencje ratingowe. Tym razem pod lupę trafią Czechy (Moody’s), Norwegia (Moody’s), Rumunia (S&P), Hiszpania (Moody’s) oraz Słowenia (Fitch).

Wyniki finansowe. Przed sesją: BNY Mellon, General Electric, Honeywall

/mz

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~dyzma
System amerykanski to utopia i jestem pewien ze za pare lat sie zawali USA to najbardziej zadluzony kraj swiata na szczescie rosjanie nie maja tego problemu i zloz naturalnych pod dostatkiem i to oni rozdaja karty a amerykanie nie moga tego przezyc ze Pan Putin nie da im sie dobrac do zloz naturalnych ropy i gazu
~Dżejms
Odsłaniają karty - wyli rozumiem że oni stracą a motłoch zarobi. Czy może błąd w rozumowaniu?

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki