Tym będą żyły rynki: Polska, Chiny i sezon wyników

2014-07-11 16:47
publikacja
2014-07-11 16:47
Thinkstock

Kolejny tydzień lipca przyniesie natłok informacji o kondycji światowych gospodarek, w tym polskiej. Nie dadzą o sobie zapomnieć szefowie banków centralnych, a na Wall Street na dobre rozpocznie się sezon wyników.

Poniedziałek, 14 lipca

Wydarzeniem politycznym rozpoczynającego się tygodnia będzie szczyt głów państw grupy BRICS. Prezydent Brazylii Dilma Rousseff podejmie Władimira Putina, prezydenta Chin Xi Jinpinga, nowego premiera Indii Narendrę Modiego oraz prezydenta RPA Jacoba Zumę.

O 11.00 Eurostat poda dane o produkcji przemysłowej w strefie euro i całej UE w maju. Według przewidywań analityków wartość wskaźnika spadnie z 1,4% do 0,5%.

O 14.00 GUS przedstawi bilans płatniczy naszego kraju, natomiast NBP poda informacje o podaży pieniądza.

O 19.00 głos zabierze prezes EBC Mario Draghi, który wystąpi przed komitetem ds. ekonomicznych i monetarnych Parlamentu Europejskiego.

Wyniki: Citigroup

Wtorek, 15 lipca

Wtorek na rynkach finansowych rozpocznie się od komunikatu po lipcowym posiedzeniu Banku Japonii oraz konferencji prasowej z udziałem jego prezesa Haruhiko Kurody.

O 11.00 napłynie pierwszy ważny komunikat z Europy - będzie nim indeks ZEW obrazujący nastroje wśród niemieckich finansistów.

Wydarzeniem dnia w Polsce będzie publikacja danych o zmianie cen dóbr i usług konsumpcyjnych. Według przewidywań część analityków - wspartych opiniami ministra finansów i szefa NBP - tego lata nad Wisłą najprawdopodobniej wystąpi deflacja, choć nie wszyscy ekonomiści typują to wydarzenie na czerwiec. Przewidywany przez nich odczyt (0,0%) i tak byłby niższy od dotychczasowego rekordu (0,2%).

O 14.30 z USA nadejdą informacje o sprzedaży detalicznej w największej gospodarce świata. Przewiduje się, że w czerwcu wskaźnik ten odbił do 0,6% po odnotowanych w kwietniu 0,3%.

We wtorek Janet Yellen wystąpi przed senacką komisją ds. bankowości. Tematem rozmów szefowej Rezerwy Federalnej z senatorami będzie amerykańska gospodarka oraz konsekwencje wycofania się przez Fed z jej dalszego stymulowania. Początek przemówienia o 16.00 czasu polskiego.

Sporo działo się też będzie w Europarlamencie. Były premier Luksemburga Jean-Claude Juncker zwróci się do nowo wybranych parlamentarzystów o zaakceptowanie jego kandydatury na szefa Komisji Europejskiej.

Wyniki: Goldman Sachs, Intel, Johnson&Johnson, JPMorgan Chase, Yahoo

Środa, 16 lipca

Środek tygodnia rozpocznie się od ważnych wieści z Państwa Środka. Jak zwykle jako pierwsze wśród czołowych gospodarek świata o wzroście PKB poinformują Chiny (04.00). Zdaniem analityków druga największa gospodarka świata w ostatnich 3 miesiącach urosła o 7,4% - tyle samo, ile w pierwszym kwartale. Jednocześnie na rynek napłyną dane o chińskiej produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycjach w aglomeracjach miejskich.

O 14.00 GUS przedstawi komunikat o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. Przewiduje się, że pierwszy wskaźnik wzrósł w czerwcu o 4,6%, natomiast drugi o 0,6%.

Kolejnym raportem obrazującym stan amerykańskiej gospodarki w czerwcu będzie ten dotyczący produkcji przemysłowej (14.00).

W Kongresie ponownie pojawi się Janet Yellen, która tym razem zwróci się do członków komisji ds. usług finansowych Izby Reprezentantów. Tematy jej wystąpienia będą identyczne jak te zaprezentowane dzień wcześniej w Senacie.

Wyniki: Bank of America, eBay, U.S. Bancorp

Czwartek, 17 lipca

W czwartek przed południem Eurostat poda ważne dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro i całej UE (11.00). Zdaniem analityków wskaźnik ten utrzyma się na niezmienionym poziomie 0,5%)

O 14.00 GUS poinformuje o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w czerwcu.

Popołudnie to dane o rynku nieruchomości w USA - pojawią się informacje o rozpoczętych budowach i pozwoleniach na budowę domów (14.30).

Wyniki: AMD, Google, IBM, Mattel, Morgan Stanley, SAP

Piątek, 18 lipca

Piątkowy kalendarz makroekonomiczny nie obfituje w zbyt wiele wydarzeń. W strefie euro pojawi się jedynie raport o bilansie płatniczym unii monetarnej, natomiast w USA indeks uniwersytetu Michigan.

Jak co piątek przypomną o sobie agencje ratingowe. Pod lupę analityków pójdą Chorwacja (Moodys), Cypr (Moodys), Niemcy (Fitch), Islandia (S&P), Luksemburg (Fitch) i Wielka Brytania (DBRS).

Wyniki: General Electric, BNY Mellon

/mz



Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki